Czym jest lagom?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Biorąc pod uwagę, że Szwedzi są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie, warto bliżej przyjrzeć się filozofii lagom, która stanowi esencję skandynawskiego podejścia do życia. Czym się charakteryzuje i na czym polega? Poznaj szwedzki przepis na szczęście.

Szwedzkie słowo lagom nie posiada bezpośredniego odpowiednika w języku polskim. Jego znaczenie możemy opisać jako: „nie za dużo, nie za mało, w sam raz”. Zatem lagom to filozofia umiaru. To podejście dążące do życia w równowadze, w harmonii ze sobą i z naturą oraz doceniania tego, co się ma. 

Lagom – życie w harmonii i szczęściu

Dla niektórych lagom może brzmieć jak utopijna wizja czy ładna skandynawska bajka. Tymczasem większość Skandynawów deklaruje zadowolenie z życia i poczucie harmonii ze światem, cieszy się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Od lat to właśnie Skandynawowie zajmują pierwsze miejsca na listach najszczęśliwszych narodów na świecie. Czy lagom jest odpowiedzią na nasze dzisiejsze zabieganie, presję, wszechobecny nadmiar i (paradoksalnie) ciągły niedosyt?

Lagom to filozofia, która obejmuje wszystkie sfery życia. Umiar i równowaga dotyczą: samego siebie, pracy i wypoczynku, diety, mody, wystroju wnętrz, domowej gospodarki oraz stylu życia. W podejściu tym istotny jest nasz stosunek do otaczającego świata i przyrody – lagom promuje ekologiczne rozwiązania, less waste, świadomą konsumpcję oraz zdrowy minimalizm, który nie rezygnuje z przyjemności, ale unika tego, co zbyteczne.

Lagom w kilku punktach

Szwedzką filozofię umiaru można przedstawić pokrótce w następujących punktach:

  1. Troska o siebie i swoje zdrowie – czyli to, co w pierwszym rzędzie decyduje o twoim samopoczuciu. Zadbaj o siebie, nie ignoruj sygnałów, jakie wysyła twoje ciało. Pielęgnuj swoje zdrowie.
  2. Zdrowa dieta – czyli więcej naturalnych produktów, mniej przetworzonej żywności.
  3. Ruch i aktywność – aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak w filozofii lagom nie chodzi o to, aby codziennie serwować sobie morderczy trening. Twoje ulubione ćwiczenia, rower, taniec czy sport, który sprawia Ci przyjemność, pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie.
  4. Kontakt z naturą – jeżeli tylko masz możliwość, wyjdź na świeże powietrze, zrób sobie długi spacer w lesie, zorganizuj piknik na łące czy w parku, bądź w kontakcie z naturą.
  5. Świadome zakupy – wybieraj to, co rzeczywiście jest Ci potrzebne. Nadmiar zarówno w szafie, jak i w domu nie wpływa dobrze ani na środowisko, ani na nas samych. 
  6. Funkcjonalna i wygodna przestrzeń – urządź swoje wnętrze tak, aby było komfortowe, zawierało to, co potrzebne i było wolne od zbytków.
  7. Oszczędzanie i balans – zarówno w gospodarce domowej, jak i wobec siebie. Pamiętaj o równowadze między pracą i wypoczynkiem. Dbaj o środowisko, wybieraj ekologiczne rozwiązania.

Czym różni się lagom od hygge?

Duńskie hygge było do niedawna najbardziej popularną filozofią życia z północy. Na pierwszy rzut oka obie idee mogą wydawać się podobne, jednak po przyjrzeniu się każdej z osobna, dostrzeżemy różnice.

Podejście hygge koncentruje się na czerpaniu radości z małych rzeczy, codziennych chwil i drobnych przyjemności, aby w ten sposób osiągnąć poczucie wewnętrznej równowagi i szczęście. Lagom z kolei podkreśla znaczenie umiaru, życia w harmonii ze sobą i naturą, zaleca troskę o własne zdrowie i robienie tego, co się kocha.

zdj. główne: freestocks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Facefitness – poznaj jego zalety
/
Facefitness – poznaj jego zalety
Jeśli dbasz o kondycję fizyczną swojego ciała, warto też pomyśleć o kondycji twarzy. Facefitness to trening, który pozwala zniwelować oznaki starzenia. Sprawdź, jakie ma zalety i jak go wykonać.
Jak dopasować eleganckie obuwie do jesiennych stylizacji – sekrety modnych kobiet
/
Jak dopasować eleganckie obuwie do jesiennych stylizacji – sekrety modnych kobiet
Odkryj sekrety dopasowywania eleganckiego obuwia do jesiennych stylizacji, które zdradzają modne kobiety. W artykule zyskasz inspiracje, jak wyróżnić się dzięki unikalnym połączeniom.
Inicjatywy zdrowia psychicznego: Otwarte drzwi do emocjonalnego dobrostanu
/
Inicjatywy zdrowia psychicznego: Otwarte drzwi do emocjonalnego dobrostanu
Inicjatywy zdrowia psychicznego odgrywają kluczową rolę w promowaniu zdrowia psychicznego i edukowaniu społeczeństwa na temat znaczenia dbania o swoje samopoczucie emocjonalne. W artykule przedstawimy znaczenie inicjatyw zdrowia psychicznego, korzyści dla jednostek i społeczeństwa oraz kluczowe elementy, jakie powinny obejmować takie inicjatywy.