Czym jest lagom?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Biorąc pod uwagę, że Szwedzi są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie, warto bliżej przyjrzeć się filozofii lagom, która stanowi esencję skandynawskiego podejścia do życia. Czym się charakteryzuje i na czym polega? Poznaj szwedzki przepis na szczęście.

Szwedzkie słowo lagom nie posiada bezpośredniego odpowiednika w języku polskim. Jego znaczenie możemy opisać jako: „nie za dużo, nie za mało, w sam raz”. Zatem lagom to filozofia umiaru. To podejście dążące do życia w równowadze, w harmonii ze sobą i z naturą oraz doceniania tego, co się ma. 

Lagom – życie w harmonii i szczęściu

Dla niektórych lagom może brzmieć jak utopijna wizja czy ładna skandynawska bajka. Tymczasem większość Skandynawów deklaruje zadowolenie z życia i poczucie harmonii ze światem, cieszy się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Od lat to właśnie Skandynawowie zajmują pierwsze miejsca na listach najszczęśliwszych narodów na świecie. Czy lagom jest odpowiedzią na nasze dzisiejsze zabieganie, presję, wszechobecny nadmiar i (paradoksalnie) ciągły niedosyt?

Lagom to filozofia, która obejmuje wszystkie sfery życia. Umiar i równowaga dotyczą: samego siebie, pracy i wypoczynku, diety, mody, wystroju wnętrz, domowej gospodarki oraz stylu życia. W podejściu tym istotny jest nasz stosunek do otaczającego świata i przyrody – lagom promuje ekologiczne rozwiązania, less waste, świadomą konsumpcję oraz zdrowy minimalizm, który nie rezygnuje z przyjemności, ale unika tego, co zbyteczne.

Lagom w kilku punktach

Szwedzką filozofię umiaru można przedstawić pokrótce w następujących punktach:

  1. Troska o siebie i swoje zdrowie – czyli to, co w pierwszym rzędzie decyduje o twoim samopoczuciu. Zadbaj o siebie, nie ignoruj sygnałów, jakie wysyła twoje ciało. Pielęgnuj swoje zdrowie.
  2. Zdrowa dieta – czyli więcej naturalnych produktów, mniej przetworzonej żywności.
  3. Ruch i aktywność – aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak w filozofii lagom nie chodzi o to, aby codziennie serwować sobie morderczy trening. Twoje ulubione ćwiczenia, rower, taniec czy sport, który sprawia Ci przyjemność, pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie.
  4. Kontakt z naturą – jeżeli tylko masz możliwość, wyjdź na świeże powietrze, zrób sobie długi spacer w lesie, zorganizuj piknik na łące czy w parku, bądź w kontakcie z naturą.
  5. Świadome zakupy – wybieraj to, co rzeczywiście jest Ci potrzebne. Nadmiar zarówno w szafie, jak i w domu nie wpływa dobrze ani na środowisko, ani na nas samych. 
  6. Funkcjonalna i wygodna przestrzeń – urządź swoje wnętrze tak, aby było komfortowe, zawierało to, co potrzebne i było wolne od zbytków.
  7. Oszczędzanie i balans – zarówno w gospodarce domowej, jak i wobec siebie. Pamiętaj o równowadze między pracą i wypoczynkiem. Dbaj o środowisko, wybieraj ekologiczne rozwiązania.

Czym różni się lagom od hygge?

Duńskie hygge było do niedawna najbardziej popularną filozofią życia z północy. Na pierwszy rzut oka obie idee mogą wydawać się podobne, jednak po przyjrzeniu się każdej z osobna, dostrzeżemy różnice.

Podejście hygge koncentruje się na czerpaniu radości z małych rzeczy, codziennych chwil i drobnych przyjemności, aby w ten sposób osiągnąć poczucie wewnętrznej równowagi i szczęście. Lagom z kolei podkreśla znaczenie umiaru, życia w harmonii ze sobą i naturą, zaleca troskę o własne zdrowie i robienie tego, co się kocha.

zdj. główne: freestocks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Język turecki – czy warto się go uczyć?
/
Język turecki – czy warto się go uczyć?
Język turecki jest jednym z najważniejszych języków używanych na świecie. Jest to język urzędowy Turcji, ale także używany jest w innych krajach takich jak Niemcy, Holandia, Bułgaria, Grecja, Macedonia, Azerbejdżan, Uzbekistan i na Cyprze. Liczba ludzi posługujących się nim wynosi około 80 milionów na całym świecie.
Gadżety erotyczne dla mężczyzn – przegląd
/
Gadżety erotyczne dla mężczyzn – przegląd
Gadżety erotyczne dla mężczyzn - odkryj ich potencjał do intensyfikacji doznań i eksploracji intymności na nowe poziomy przyjemności.
3 blogi kulinarne, z których warto czerpać inspiracje
/
3 blogi kulinarne, z których warto czerpać inspiracje
Poznaj najpopularniejszych znawców kuchni w internecie!