Czym jest lagom?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Biorąc pod uwagę, że Szwedzi są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie, warto bliżej przyjrzeć się filozofii lagom, która stanowi esencję skandynawskiego podejścia do życia. Czym się charakteryzuje i na czym polega? Poznaj szwedzki przepis na szczęście.

Szwedzkie słowo lagom nie posiada bezpośredniego odpowiednika w języku polskim. Jego znaczenie możemy opisać jako: „nie za dużo, nie za mało, w sam raz”. Zatem lagom to filozofia umiaru. To podejście dążące do życia w równowadze, w harmonii ze sobą i z naturą oraz doceniania tego, co się ma. 

Lagom – życie w harmonii i szczęściu

Dla niektórych lagom może brzmieć jak utopijna wizja czy ładna skandynawska bajka. Tymczasem większość Skandynawów deklaruje zadowolenie z życia i poczucie harmonii ze światem, cieszy się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Od lat to właśnie Skandynawowie zajmują pierwsze miejsca na listach najszczęśliwszych narodów na świecie. Czy lagom jest odpowiedzią na nasze dzisiejsze zabieganie, presję, wszechobecny nadmiar i (paradoksalnie) ciągły niedosyt?

Lagom to filozofia, która obejmuje wszystkie sfery życia. Umiar i równowaga dotyczą: samego siebie, pracy i wypoczynku, diety, mody, wystroju wnętrz, domowej gospodarki oraz stylu życia. W podejściu tym istotny jest nasz stosunek do otaczającego świata i przyrody – lagom promuje ekologiczne rozwiązania, less waste, świadomą konsumpcję oraz zdrowy minimalizm, który nie rezygnuje z przyjemności, ale unika tego, co zbyteczne.

Lagom w kilku punktach

Szwedzką filozofię umiaru można przedstawić pokrótce w następujących punktach:

  1. Troska o siebie i swoje zdrowie – czyli to, co w pierwszym rzędzie decyduje o twoim samopoczuciu. Zadbaj o siebie, nie ignoruj sygnałów, jakie wysyła twoje ciało. Pielęgnuj swoje zdrowie.
  2. Zdrowa dieta – czyli więcej naturalnych produktów, mniej przetworzonej żywności.
  3. Ruch i aktywność – aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak w filozofii lagom nie chodzi o to, aby codziennie serwować sobie morderczy trening. Twoje ulubione ćwiczenia, rower, taniec czy sport, który sprawia Ci przyjemność, pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie.
  4. Kontakt z naturą – jeżeli tylko masz możliwość, wyjdź na świeże powietrze, zrób sobie długi spacer w lesie, zorganizuj piknik na łące czy w parku, bądź w kontakcie z naturą.
  5. Świadome zakupy – wybieraj to, co rzeczywiście jest Ci potrzebne. Nadmiar zarówno w szafie, jak i w domu nie wpływa dobrze ani na środowisko, ani na nas samych. 
  6. Funkcjonalna i wygodna przestrzeń – urządź swoje wnętrze tak, aby było komfortowe, zawierało to, co potrzebne i było wolne od zbytków.
  7. Oszczędzanie i balans – zarówno w gospodarce domowej, jak i wobec siebie. Pamiętaj o równowadze między pracą i wypoczynkiem. Dbaj o środowisko, wybieraj ekologiczne rozwiązania.

Czym różni się lagom od hygge?

Duńskie hygge było do niedawna najbardziej popularną filozofią życia z północy. Na pierwszy rzut oka obie idee mogą wydawać się podobne, jednak po przyjrzeniu się każdej z osobna, dostrzeżemy różnice.

Podejście hygge koncentruje się na czerpaniu radości z małych rzeczy, codziennych chwil i drobnych przyjemności, aby w ten sposób osiągnąć poczucie wewnętrznej równowagi i szczęście. Lagom z kolei podkreśla znaczenie umiaru, życia w harmonii ze sobą i naturą, zaleca troskę o własne zdrowie i robienie tego, co się kocha.

zdj. główne: freestocks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Opieka w sanatorium z perspektywy psychologicznej
/
Opieka w sanatorium z perspektywy psychologicznej
Współczesne sanatoria nie są już tylko miejscami leczenia chorób fizycznych. Znacząco rozszerzyły swój zakres usług, włączając w to opiekę i wsparcie psychologiczne.
5 książek motywacyjnych, po które warto sięgnąć
/
5 książek motywacyjnych, po które warto sięgnąć
Potrzebujesz porządnej dawki motywacji? Szukasz lektury, która dostarczy Ci wartościowej wiedzy psychologicznej? Zobacz, po jakie książki motywacyjne warto sięgnąć.
Jak wybrać apartament nad morzem? Porady ekspertów, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji
/
Jak wybrać apartament nad morzem? Porady ekspertów, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji
Odkryj wskazówki od ekspertów, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru apartamentu nad morzem. Zacznij planować swoje idealne wakacje dziś!