Kuchnia duńska – co warto o niej wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

O Danii przeciętny Polak wie niewiele. A co wiemy o duńskiej kuchni? Chyba jeszcze mniej. Tymczasem jest to kraj o bogatej tradycji kulinarnej, mieści się w nim wiele restauracji z gwiazdką Michelin. Chyba warto poznać tę kuchnię?

Spośród wszystkich skandynawskich krajów Dania wydaje się być najmniej znana. Norweskie fiordy, wycieczki promowe do Szwecji czy bajkowa Islandia – zielona kraina krasnali i gejzerów. A z czym kojarzymy Danię? Klocki Lego, Andersen i jego baśnie, Kopenhaga jako stolica. Duńska kuchnia nie przynosi jasnych pierwszych skojarzeń. 

Jak położenie geograficzne determinuje kuchnię

Królestwo Danii to nie tylko kontynentalna część kraju, ale również Grenlandia i Wyspy Owcze. Ten geograficzny aspekt odegrał dużą rolę w całej historii Królestwa, a także odcisnął swoje piętno na gastronomii. Susanne Sørensen, Keld Ejdrup Markedal i Jens Christian Sørensen w swoim opracowaniu „Nutritional and Health Aspects of Food in Nordic Countries” (2018) wskazują zróżnicowanie geograficzne Danii jako istotny czynnik determinujący żywienie w regionie. Kontynentalna część kraju słynęła z produkcji rolnej, mleczarskiej i mięsnej. W opozycji znajdowała się wyspiarska część kraju, na której uprawa nie była możliwa. Wyspy Owcze i Grenlandia miały także ograniczony dostęp do drewna opałowego i soli. W konsekwencji doprowadziło to do upowszechnienia suszenia oraz fermentacji ryb i mięsa jako metod ich konserwacji. Produkty te stanowią dziś podstawę produktów terroir w Danii.

Terroir w Dani i jego wpływ na kuchnię

Terroir to z francuskiego siedlisko, region. Pojęcie to najczęściej wykorzystuje się do opisu win i kaw, wskazując na pochodzenie produktu jako determinantę jego unikatowości. Warunki klimatyczne, geograficzne i geologiczne sprawiają, że w jednym regionie uprawia się coś innego niż w drugim. Co więcej, ten sam szczep roślin uprawiany w różnych warunkach będzie charakteryzował się innymi właściwościami, smakiem i kolorem.

Mieszkańcy Wysp Owczych i Grenlandii, ze względu na charakter wysp, żywili się rybami i mięsem, konserwując je w jedyny możliwy wówczas sposób. Dla Wysp Owczych charakterystyczne są także ræstur fiskur oraz Skerpikjøt, czyli suszone u powały domostw mięsa rybie i owcze.

Kulinarna rewolucja i powrót do korzeni

Lata 60. XX wieku były dla duńskiej kuchni czasem odejścia od korzeni i zachłyśnięcia się globalizacją także w tej przestrzeni. Importowane produkty, zachwyt z jednej strony nad kuchnią śródziemnomorską, z drugiej nad fast foodami. To wszystko sprawiło, że tradycyjne, lokalne produkty i przepisy odeszły do lamusa. W latach 90. Dania przestawiła się nawet na hodowlę pożądanych przez konsumentów produktów, kosztem własnych. Wiele rodzimych gatunków zostało utracone. Przełom wieków był czasem otrząśnięcia się Duńczyków i kulinarnej reformy.

W 2004 roku Claus Meyer, wraz z grupą wybitnych skandynawskich szefów kuchni, wydał manifest „Nordisk Køkkenmanifest”. Odezwa zwana Nowej Skandynawskiej Kuchni zawiera 10 punktów nawołujących do gotowania z lokalnych i sezonowych produktów według tradycyjnych metod.

„My, nordyccy szefowie kuchni, znajdujemy czas na stworzenie Nowej Kuchni Skandynawskiej, która swoim dobrym smakiem i wyjątkowością może konkurować z największymi kuchniami na świecie”  (Nordisk Køkkenmanifest 2004)

Współczesna kuchnia duńska

Na przestrzeni ostatnich 30 lat duńska kuchnia odkryła na nowo swoje korzenie i zreinterpretowała dawne receptury dla współczesnych gości. Za sprawą tego niebywałego odrodzenia stała się jedną z najlepszych światowych kuchni. W 2020 roku duńskie restauracje otrzymały łącznie 35 gwiazdek Michelin. Duńscy szefowie kuchni zdobywają prestiżowe nagrody, a młodzi adepci sztuki kulinarnej marzą o stażach w Nomie czy Geranium (3 gwiazdki Michelin).

Synonimem duńskiego dziedzictwa kulinarnego została restauracja Noma otwarta w 2004 roku w Kopenhadze. Miejsce bardzo szybko odniosło sukces. Do 2010 roku Noma otrzymała 2 gwiazdki Michelin oraz zdobyła pierwsze miejsce na liście najlepszych restauracji na świecie, wg magazynu Restaurant Magazine.

Jak podaje Hanne Pico Larsen z Copenhagen Business School w opracowaniu pt. „Performing tasty heritage: Danish Cuisine and playful nostalgia at restaurant noma”, za sukcesem Nomy stoi nie tylko gastronomia, ale przyświecająca idea. Celem restauracji jest krzewienie historii i kultury kraju. Już sama lokalizacja Nomy wskazuje na znaczenie szerszy kontekst. Restaurację ulokowano w dawnym magazynie na nabrzeżu w centrum Kopenhagi. Historycznie budynek położony na Grenlandzkim Placu Handlowym, służył jako centrum handlu do i z Wysp Owczych, Finlandii, Islandii i Grenlandii.

Fot. Ella Olsson/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szampony bez SLS – co to znaczy?
/
Szampony bez SLS – co to znaczy?
Oto kilka kluczowych informacji na temat szamponów bez SLS.
Jak dobrać idealną biżuterię do swojego stylu? Przewodnik po złotych akcesoriach
/
Jak dobrać idealną biżuterię do swojego stylu? Przewodnik po złotych akcesoriach
Zdobądź wiedzę na temat dopasowywania biżuterii do swojego stylu. Poradnik przekazuje tajniki kunsztu wyboru złotych akcesoriów, które podkreślą Twoją osobowość i elegancję.
Praktyczne porady na efektywne i bezpieczne korzystanie z dostaw żywności prosto do domu
/
Praktyczne porady na efektywne i bezpieczne korzystanie z dostaw żywności prosto do domu
Odkryj korzyści płynące z dostaw żywności prosto do Twojego domu! W tym przewodniku dowiesz się, jak zacząć, zarządzać zamówieniami i zasobami oraz zapewnić własne bezpieczeństwo podczas korzystania z tego nowoczesnego rozwiązania.