Ciekawe zwyczaje picia kawy z różnych zakątków świata, które Cię zaskoczą

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Filiżanka porannej kawy to codzienny rytuał milionów ludzi na całym świecie. Miłość do tego życiodajnego napoju owładnęła jednak ludzkość na długo przed tym, zanim Starbucks miał swoją siedzibę na rogu każdej ulicy

W prawie każdym zakątku globu rozwinęły się unikalne tradycje związane z przygotowywaniem i serwowaniem kawy.

Kawowe rytuały z najciekawszych zakątków świata

Każdego dnia na całym świecie pije się niezliczoną ilość filiżanek kawy. Mówi się, że to czarne, płynne złoto pochodzi z Etiopii, skąd handel i migracja rozprzestrzeniły je do Europy, Azji i dale.

Z piciem kawy od zawsze związane były unikalne tradycje regionalne, które rozwijały się wokół pozyskiwania, przygotowywania i korzystania z tego globalnego napoju: wielogodzinne ceremonie kawowe w Etiopii czy szybkie espresso we włoskiej kawiarni…

Ta pozornie prosta w przygotowaniu filiżanka napoju pozostaje ważnym i cenionym rytuałem w wielu miejscach na świecie. Sygnalizuje moment połączenia z innymi i przyjemności, bez względu na czas i miejsce.

Szwedzka fika

Nie jest to filiżanka kawy wypita naprędce przed komputerem – to mały, powolny moment. Fika może być używana zarówno jako rzeczownik, jak i czasownik. Możesz więc robić fikę i możesz też mieć fikę.

Generalnie jest to oderwanie się od rutyny przy pomocy filiżanki kawy. Ulubionym elementem szwedzkiej kultury fiki jest to, że łączy ona ludzi poprzez rozmowę. Kawy nie bierze się na wynos i nie pije podczas jazdy samochodem. Wiąże się ona z przerwą i radością ze spędzenia czasu z drugą osobą.

Wszyscy moglibyśmy skorzystać z bardziej regularnych, małych dawek takiego spowolnienia w naszym codziennym życiu.

Włoska rzeka espresso

Kawa wyznacza rytm każdego dnia we Włoszech. Zwykle Włosi rozpoczynają dzień porannym naparem zrobionym w domu w specjalnym dzbanku do moki, a następnie espresso lub trzy w kawiarni, w miarę upływu godzin. Kiedy we Włoszech spotykamy przyjaciela lub idziemy do domu sąsiada, zawsze zostaniemy zapytani:„Chcesz kawę?” Kawa jest pretekstem do rozmowy, nawiązania kontaktu z ludźmi. To bardzo ważny element kulturowy dla Włochów.

Aromatyczna kawa turecka

Miłośnicy kawy na pewno znają ten mały, mosiężny lub miedziany dzbanek z długim uchwytem, który ​​jest definicją kawy po turecku. Ten rodzaj kawy koncentruje się na procesie parzenia, w którym bardzo drobno zmielona kawa jest podgrzewana z wodą, w naczyniu na otwartym ogniu.

Następnie napar podaje się w postaci niefiltrowanej, często ze słodyczami, z delikatnymi fusami osadzającymi się na filiżance. Mówi się, że kultura tureckiej kawy rozpoczęła się, gdy Osmanie po raz pierwszy przywieźli ze sobą czarne złoto i tę metodę parzenia z Jemenu. Zwyczaj ten trwa do dziś.

Wietnam

W Wietnamie ludzie piją kawę wiele razy dziennie. To kolejny przykład kraju, w którym kawa to coś więcej niż napój. To sposób, w jaki ludzie nawiązują kontakty towarzyskie, jak spędzają razem czas. To przedłużenie ich domów. 

Tradycyjna wietnamska kawa parzona jest przy użyciu finisza, blaszanego, aluminiowego lub stalowego filtra, który umieszcza się nad szklanką i napełnia kawą. Przez wiele dziesięcioleci Wietnam nie miał elektryczności, więc ta nieoczywista metoda odzwierciedla kraj i kulturę. Napar przypomina espresso. Jest gęsty i skoncentrowany, o mocnym smaku i orzechowo-czekoladowych nutach dzięki typowemu wykorzystaniu ziaren robusty.

Zdj. główne: Nathan Dumlao/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Podróże i sport – istotny element równowagi psychicznej
/
Podróże i sport – istotny element równowagi psychicznej
Podróże i sport. Teoretycznie nie mają nic wspólnego, jednak nic bardziej mylnego. Obie te aktywności potrafią pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne człowieka.
Jak wybrać optymalne głośniki do domowego kina dla zapewnienia najlepszego doznania dźwiękowego
/
Jak wybrać optymalne głośniki do domowego kina dla zapewnienia najlepszego doznania dźwiękowego
Wybór odpowiednich głośników do domowego kina to klucz do zapewnienia najlepszych doznań audio. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu dźwięku, aby filmowa rozrywka była na najwyższym poziomie.
Rola psychologii w inwestowaniu – webinarium
/
Rola psychologii w inwestowaniu – webinarium
Dowiedz się, jak efektywnie zarządzać swoimi emocjami podczas biznesowych rozmów i inwestycji!