Mniej znaczy więcej, czyli jak stosować minimalizm w życiu

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Większość ludzi chciałaby wieść prostsze życie, ale chaos skutecznie im to uniemożliwia. Przybiera różne formy –  napiętego harmonogramu lub decyzji o przebudowie domu przy ograniczonym budżecie. Posiadanie zbyt dużej ilości rzeczy również może nas stresować. Sprawdź, jak wprowadzić minimalizm w życiu!

Pokwitowania, menu i inne dokumenty 

Jeśli to ważne, trzymaj dokumenty w szafce blisko komputera. Jeśli nie, poddaj je recyklingowi lub wyrzuć. Zrób zdjęcia ulotek swoich ulubionych menu na wynos i zapisz je w folderze w telefonie, aby wyeliminować bałagan w kuchni. Jeśli naprawdę chcesz mieć menu w wersji papierowej, włóż je do pojemnika na blacie. 

Przybory kuchenne

Jeśli masz wiele sokowirówek, wyciskarek lub tarek, nadszedł czas, by zmniejszyć zapasy. Pomyśl o tym, czego używasz najczęściej i wyeliminuj wszystko, co nie pasuje do Twojej zwykłej rutyny. Jeśli szafki kuchenne się nie domykają, pozbądź się garnków, do których nie możesz znaleźć odpowiednich pokrywek. Wyrzuć zniszczone naczynia i sztućce.

Chociaż zestaw do fondue od twojej ciotki był przemyślanym prezentem ślubnym, jeśli zbierał kurz z tyłu spiżarni, prawdopodobnie najlepiej go sprzedać lub podarować komuś innemu. Jeśli jakiś stary sprzęt kuchenny się zepsuł i przez ostatnie dwa lata chciałeś go naprawić, wyrzuć go.

Zabawki

Jeśli Twoje dzieci są dorosłe, czas przekazać młodszemu pokoleniu lub pozbyć się starych zabawek. Jeśli Twoje maluchy są jeszcze małe, ale masz dość potykania się o zabawki, wyznacz i zorganizuj miejsce do zabawy, które ułatwi dzieciom zachowanie porządku. Tylko pamiętaj, aby wcześniej pozbyć się rzeczy, które są zepsute lub zbędne.

Stare czasopisma i gazety

Niemal każda rodzina ma stos starych magazynów ukrytych gdzieś w swoim salonie. Jeśli czasopismo nie ma dla Ciebie lub Twojej rodziny jakiejś wartości historycznej albo sentymentalnej, nie ma powodu, aby go trzymać. Poddaj recyklingowi makulaturę, która zaśmieca Twoją przestrzeń życiową.

Długopisy i ołówki

Postaraj się, aby kubek na długopisy nie przekraczał dziesięciu sztuk na raz. Pozbądź się wszelkich akcesoriów, które nie działają prawidłowo, nawet jeśli oznacza to pozbycie się połowy piór z Twojego biura. Przy okazji wyrzuć pomięte karteczki samoprzylepne i poplamione teczki.

Sporządź listę priorytetów

Przemęczenie nie zawsze wynika z dużej ilości obowiązków. Niekiedy możesz spędzać dużo czasu na niewłaściwych zadaniach. Z pewnością zdarzyło Ci się spędzić połowę dnia na odpowiadaniu na e-maile tylko po to, aby nie skupić się na właściwym projekcie.  

Aby uniknąć tego problemu, zapisz listę swoich zadań i posortuj je według priorytetów – ważne, mniej ważne i opcjonalne. Kiedy masz już wszystko na papierze, najprawdopodobniej zdasz sobie sprawę, że najmniej ważne zadania zajmują większość czasu. Musisz ponownie się zmobilizować i zabrać za naprawdę istotne zadania. 

simply by christine – 7 things I’ve learned from 7 years of minimalism

Zautomatyzuj zadania

Jednym z cudów nowoczesnej technologii jest to, że wiele zadań można zautomatyzować, więc nie tracisz na nie czasu. Coś tak prostego, jak przejście do Kalendarza Google i wpisanie daty i miejsca spotkania zajmie tylko kilka minut, ale da się to zrobić jeszcze szybciej za pomocą narzędzia takiego jak Calendly. Wyobraź sobie, ile czasu można zaoszczędzić każdego roku, automatyzując żmudne zadania.

Wyrzuć duplikaty

Przejdź się po domu z pudełkiem i wypełnij go duplikatami. Jeśli masz dwa komplety miarek, włóż je do pudełka. Znalazłeś dwie takie same książki lub płyty DVD? Umieść jedną w pudełku. Masz dwa zestawy podkładek pod kubki? Potrzebujesz tylko jednego. Po wypełnieniu pudełka oznacz je napisem „Duplikaty” i schowaj na 30 dni. Jeśli niczego nie będziesz potrzebować lub nie będziesz już nawet pamiętać, co było w pudełku, podaruj go komuś lub wyrzuć.

Zorganizuj strefę wolną od bałaganu          

Ten obszar może być stołem kuchennym, szafką nocną, blatem lub szufladą w kuchni. Użyj tej strefy wolnej od bałaganu jako inspiracji do życia z mniejszą ilością rzeczy. Jeśli lubisz czyste, przejrzyste otoczenie, każdego dnia rozszerzaj trochę tę strefę. Pozbawiony bałaganu blat może stać się wolnym od bałaganu pokojem, a czysty pokój może zachęcić Cię do urządzenia domu w minimalistycznym stylu.

Zakupy

Łatwo pogodzić się z myślą, że dzięki zakupom hurtowym oszczędzamy pieniądze. Ale jeśli nie kupujesz produktów dla całej rodziny, nie zawsze tak jest. Marnuje się nie tylko jedzenie, którego nie jesz. Przyprawy mają ograniczony okres przydatności do spożycia, co oznacza, że ​​po pewnym czasie zaczną tracić swoje właściwości. Jeśli kupisz pojemnik z kminkiem na jeden przepis, a następnie używasz go tylko co kilka miesięcy, prawdopodobnie wyrzucisz go, zanim będzie pusty. Pamiętaj, że w minimalistycznym stylu życia kupujesz tylko te rzeczy, których rzeczywiście potrzebujesz.

Fot. Philipp Berndt/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak planować działania w firmie?
/
Jak planować działania w firmie?
Planowanie to nieodłączny i jeden z najważniejszych elementów składających się na zarządzanie firmą. Przekonaj się, jak skutecznie planować działania w przedsiębiorstwie, by czerpać z niego więcej korzyści.
Znajomość angielskiego to same korzyści!
/
Znajomość angielskiego to same korzyści!
Nie od dziś wiadomo, że angielski stanowi międzynarodowy język komunikacji, który znacznie ułatwia porozumiewanie się w różnych sferach życia.
Fat burning — na czym polega?
/
Fat burning — na czym polega?
Jak wygląda trening fat burning? Czy jest odpowiednią formą ćwiczeń dla każdego? Sprawdź!