Feng shui – na czym polega?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Feng shui opiera się na założeniu, że otaczają nas różne rodzaje energii, czyli “qi”. Przepływają i oddziałują na wszystko w danej przestrzeni. Korzystając z określonych zasad, możesz je maksymalnie wykorzystać. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę!

Luopan, bagua i qi

Feng shui to starożytna sztuka i nauka, która powstała ponad 3000 lat temu w Chinach. Pokazuje, jak zrównoważyć energię danej przestrzeni, aby zagwarantować zdrowie i szczęście domownikom. Zapewnia równowagę, komfort i harmonię w Twoim otoczeniu. Ważną rolę odrywają tutaj kompas (luopan) i bagua. Korzystając z kompasu, można uzyskać dokładne informacje na temat budynku. Z kolei bagua, czyli mapa energii, to ośmiokątna siatka zawierająca symbole I Ching – starożytnej wyroczni, na której opiera się feng shui. Reprezentuje osiem obszarów życia: bogactwo, sławę, miłość, rodzinę, dzieci, wiedzę, przyjaciół i rozwój osobisty. Jeśli którykolwiek z tych obszarów wymaga poprawy, zastosuj odpowiednie zasady w określonej przestrzeni w Twoim domu. 

Kluczem jest qi, czyli energia łącząca wszystkie żywe istoty. Poprzez wdrażanie określonych zasad projektowania zapewniasz swobodny przepływ energii przez dom, poprawiając ogólną jakość życia. Musisz przestrzegać wielu zasad. Pamiętaj, by nigdy nie stawiać łóżka pod oknem.

Baw się żywiołami

Zasady feng shui koncentrują się również na pięciu elementach: ziemi, metalu, wodzie, drewnie i ogniu. Chociaż każdy z nich można traktować dosłownie (np. drewniane meble w salonie), odpowiadają pewnym emocjom, kształtom i kolorom. Urządzając wnętrze, zwróć uwagę na wszystkie elementy.

Ziemia reprezentuje stabilność i bezpieczeństwo, drewno symbolizuje nowe życie, rozwój i kreatywność. Ogień kojarzy się z działaniem, pasją i sławą. Woda jest związana z dostatkiem, dobrobytem, ruchem, oczyszczeniem i przepływem emocji, podczas gdy metal wpływa pozytywnie na koncentrację, zdrowie, status materialny i miłość.

Chcesz urządzić dom zgodnie z zasadami feng shui? W takim razie pamiętaj, by we wszystkich pomieszczeniach równomiernie rozmieścić elementy reprezentujące poszczególne żywioły. Dzięki temu uwolnisz pozytywną energię i zapewnisz sobie poczucie równowagi. 

Drewno możesz wprowadzić poprzez rośliny, kamienie, marmur, kryształy lub gliniane przedmioty. Zastanawiasz się, jak włączyć żywioł ognia w wystrój wnętrza? Zdecyduj się na świece i delikatne oświetlenie. Woda może być reprezentowana przez akwarium, fontannę, a nawet zdjęcia morza, jeziora lub oceanu. Jeśli chodzi o element metalu, zwróć uwagę na metaliczne akcesoria, takie jak miski, stylowe ozdoby, czy nowy toster.

Yin i yang

Ważną rolę odgrywa też filozofia yin i yang. To koncepcja dualności, pokazująca, że przeciwne siły są ze sobą powiązane. Yin jest pasywną, miękką energią, podczas gdy yang kojarzy się z agresją i odwagą. Aranżując wnętrze, zadbaj o to, by wspomniane energie pozostawały w równowadze. Energia yin powinna dominować w spokojnych, relaksujących przestrzeniach, takich jak sypialnia i łazienka. Z kolei yang odgrywa kluczową rolę w kuchni i domowym biurze.

Baw się kolorami

Kolory również wyrażają pięć żywiołów. Zapewniają odpowiedni przepływ energii qi w każdej przestrzeni. Użyj kolorowych zasłon, poduszek, narzut, dywaników i dekoracji. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, przestrzegaj kilku wskazówek. Żółty (ziemia) może pomóc w trawieniu. Wiąże się ze złotem, dlatego pamiętaj, by wpleść złote akcenty w kuchni i jadalni. Pokoje dzienne w kojących barwach, takich jak beż (ziemia) i brąz (drewno) wprowadzają relaksującą atmosferę, która z kolei sprzyja zdrowiu. Sypialnie powinny mieć “ognisty” akcent lub dwa, aby poprawić życie seksualne. Pomyśl o czerwonych, fioletowych, pomarańczowych i różowych akcentach. Zastanawiasz się, jak urządzić domowe biuro? Wybierz biel i szarość (metal), aby zwiększyć koncentrację, niebieski (woda), aby się uspokoić. Z kolei zielone akcenty mają zachęcić do rozwoju osobistego.

Przedpokój jest pierwszym miejscem, do którego wchodzisz. Nadaje też ton pozostałej części mieszkania. Jeśli potykasz się o skarpetki lub buty, qi będzie zagrożone od samego początku. Zainwestuj w szafkę na buty, wieszak na ubrania, stojak na parasole, kufry na czapki, szaliki i rękawiczki. Postaw także jedną lub dwie rośliny (z okrągłymi, a nie spiczastymi liśćmi), by wprowadzić dobrą energię.

Fot. Foto-Rabe/Pixabay 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Marzy Ci się dom we Włoszech? Na Sycylii to możliwe już za 2 euro!
/
Marzy Ci się dom we Włoszech? Na Sycylii to możliwe już za 2 euro!
Piękne widoki, gorąca atomosfera i najlepsze włoskie jedzenie czekają na nowych nabywców.
Ekspres do kawy – Jaki wybrać?
/
Ekspres do kawy – Jaki wybrać?
Poszukujesz idealnego ekspresu do kawy, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Ten przewodnik podpowie Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy, by znaleźć odpowiedni model spełniający Twoje oczekiwania.
Dlaczego warto szukać pracy w IT?
/
Dlaczego warto szukać pracy w IT?
Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego tak wiele osób decyduje się na pracowanie w branży IT. Przeczytaj koniecznie.