Wpływ inflacji na oszczędności emerytalne i jak się przed nią chronić korzystając z IKE lub IKZE

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W końcu 2023 roku inflacja w Polsce spadła, ale nadal utrzymuje się na wysokim, nieznanym od wielu lat poziomie i zdaniem wielu ekspertów ta sytuacja szybko się nie poprawi. Co więcej, niektóre prognozy wskazują, że w kolejnych miesiącach inflacja znowu może zacząć rosnąć.

Wzrosty cen towarów i usług odbijają się na naszym codziennym życiu podnosząc koszty utrzymania, ale inflacja negatywnie wpływa też na nasze oszczędności, w tym na pieniądze, które odkładamy na emeryturę. Dlatego ważne, aby przyjrzeć się w co zainwestowaliśmy pieniądze zakładając Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Inflacja wymusza działanie

Oszczędzając w IKE lub/i IKZE wybraliśmy strukturę portfela, czyli instrumenty, przy pomocy których oszczędzamy pieniądze. Jednym z nich są lokaty bankowe, najprostsza i ciesząca się opinią najbezpieczniejszych form gromadzenia oszczędności. W warunkach wysokiej, a choćby tylko stosunkowo wysokiej inflacji nie jest to najszczęśliwszy pomysł. W praktyce szansa na to, że oprocentowanie lokaty dogoni, a już zwłaszcza przegoni inflację jest dzisiaj niewielkie.

Znacznie rozsądniej jest dobrać do swojego portfela fundusze inwestycyjne. Wiąże się to wprawdzie z większym niż w wypadku bankowych depozytów ryzykiem, ale umiejętny dobór funduszy stwarza nadzieję, że nasze oszczędności nie będą systematycznie zjadane przez inflację, a nawet, że ich realna wartość będzie rosła.

Częsty przegląd portfela

Cechą oszczędzania na emeryturę jest po pierwsze, długi horyzont czasowy, a po drugie minimalizowanie ryzyka. Dlatego dobór funduszy do portfela IKE i IKZE musi charakteryzować szczególna staranność. Wysoka inflacja nakłada na nas też konieczność częstego – częstszego niż w warunkach stabilizacji ekonomicznej – przeglądu naszych inwestycji. Chodzi o to, aby dostosować nasz portfel do zmieniającej się sytuacji na rynku.

Dobrym tego przykładem był rok 2023. Przez wiele miesięcy korzystnie było mieć w portfelu fundusze inwestujące w obligacje, zwłaszcza obligacje skarbowe. Ale w drugiej połowie roku sytuacja znacząco się zmieniła, bo wbrew wcześniejszym prognozom rynek akcji zaczął się podnosić i dobre wyniki zaczęły przynosić fundusze inwestujące w akcje spółek związanych ze sztuczną inteligencją, akcje spółek europejskich oraz akcje spółek z rynku Europy Środkowej. To dowód, że w okresie wysokiej inflacji stałe monitorowanie naszego portfela jest szczególnie istotne. 

Nerwowość i ciągłe zmiany portfela nie są najlepszym doradcą dla długoterminowych, zwłaszcza emerytalnych oszczędności, ale jeszcze gorszym – i kosztowniejszym! – rozwiązaniem może się okazać bierność.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Morsowanie coraz bardziej popularne również wśród gwiazd
/
Morsowanie coraz bardziej popularne również wśród gwiazd
Chciałbyś zacząć morsować? Sprawdź, jakie gwiazdy uwielbiają morosowanie!
Domowe przetwory do zrobienia dla każdego – co najlepiej przygotować na zimę?
/
Domowe przetwory do zrobienia dla każdego – co najlepiej przygotować na zimę?
Nie trzeba być mistrzem w gotowaniu, aby przyrządzić marynatę, kiszonkę czy też dżem
Klub Go-Go: Miejsce rozrywki, tańca i niezapomnianych wrażeń
/
Klub Go-Go: Miejsce rozrywki, tańca i niezapomnianych wrażeń
Kluby Go-Go od lat przyciągają tłumy entuzjastów muzyki i tanecznej rozrywki. To miejsca, gdzie światło, dźwięk i energia łączą się, tworząc atmosferę pełną radości i ekscytacji.