Na pewno masz swoje noworoczne postanowienia i chciałbyś, by zostały z tobą na dłużej. Jeśli jednak czujesz, że twoja motywacja stopniowo zmienia się w zniechęcenie, a Ty zaczynasz pomału zapominać o swoich planach i marzeniach czas działać! Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?
W dobie internetu i przenośnych laptopów pisanie ręczne stało się przeżytkiem. Naukowcy twierdzą jednak, że taki sposób notowania swoich myśli znacznie przyspiesza proces nauki i zapamiętywania! Profesor Audrey van der Meer z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w swoich badaniach dowiodła, że pisanie ręczne zwiększa aktywność w częściach sensomotorycznych mózgu. Zapisz swoje zamierzenia na Nowy Rok na kartce papieru lub w notatniku. Dzięki temu staną się one nieco bardziej rzeczywiste.
Twoje plany będą łatwiejsze do wykonania, jeśli wyznaczysz czas, w jakim je zrealizujesz. Bez konkretnej daty wykonania zadania masz mniejszą szansę na powodzenie. Możesz wtedy odkładać w nieskończoność zamierzenia, aż do kolejnego Sylwestra. Termin wykonania pomysłów i celów musi być jednak nie tylko mierzalny, ale również możliwy do wykonania. Zrzucenie wielu nadprogramowych kilogramów w ciągu dwóch, czy trzech tygodni jest nie tylko niezdrowe, ale również niemożliwe. Tak samo na naukę języka obcego warto poświęcić więcej czasu, niż miesiąc, czy dwa.
Aby motywacja nie spadła oraz by pomysł był realizowany krok po kroku, należy wyznaczyć sobie mikrocele, które sprawią, że dążenie do celu będzie łatwiejsze i szybsze. Pokonywanie kolejnych przeszkód może na początku zniechęcać. W ogólnym rozrachunku łatwiej jest jednak wypełniać małe zadania, niż mierzyć się z naszym głównym postanowieniem. Swoje osiągnięcia zapisuj w notatniku, ponieważ pomoże Ci to utrzymać wysoki poziom motywacji.
Jeśli postanowienia wymagają od ciebie pewnych wyrzeczeń, postaraj się wprowadzić drobne nawyki. Nie wprowadzaj dużych zmian od razu. Małymi krokami zmieniaj pojedyncze przyzwyczajenia, by twoje cele nie były jedynie jednorazowymi postanowieniami. Aby wytrwać w postanowieniach, kieruj się metodą małych kroków, np. zamiast wprowadzania rygorystycznej diety zacznij gotować w domu i szukaj zdrowych zamienników. Przyzwyczajenia trudniej zmienić, jeśli nie zaczniesz od małych kroków. By się szybko nie zniechęcić, warto zadbać o pozytywne nastawienie do zmian.
Planując i mając już harmonogram zmian, bardzo ważna jest również wizualizacja tego, jak będziesz wyglądać lub czuć się, kiedy cel zostanie osiągnięty. Podczas realizowania zamierzeń i marzeń bardzo dobrze działa na umysł myślenie o tym, jak się będziemy czuć, kiedy już to osiągniemy. Pozytywnie wpływa to na motywację i sprawia, że realizacja zadań jest znacznie prostsza.
Mówiąc o marzeniach oraz chęci ich spełnieniu będzie nam trudniej rzucić postanowienia i plany. Im więcej osób wie, że chcesz zmienić coś w swoim życiu, tym większe masz samozaparcie, by dotrzymać danego sobie słowa.
Fot. Pexels