Realizacja noworocznych postanowień przychodzi Ci z trudnością? Zobacz, jak to zmienić

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na pewno masz swoje noworoczne postanowienia i chciałbyś, by zostały z tobą na dłużej. Jeśli jednak czujesz, że twoja motywacja stopniowo zmienia się w zniechęcenie, a Ty zaczynasz pomału zapominać o swoich planach i marzeniach czas działać! Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? 

Spisz wszystkie swoje plany

W dobie internetu i przenośnych laptopów pisanie ręczne stało się przeżytkiem. Naukowcy twierdzą jednak, że taki sposób notowania swoich myśli znacznie przyspiesza proces nauki i zapamiętywania! Profesor Audrey van der Meer z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w swoich badaniach dowiodła, że pisanie ręczne zwiększa aktywność w częściach sensomotorycznych mózgu. Zapisz swoje zamierzenia na Nowy Rok na kartce papieru lub w notatniku. Dzięki temu staną się one nieco bardziej rzeczywiste. 

Ustal cele i termin ich wykonania

Twoje plany będą łatwiejsze do wykonania, jeśli wyznaczysz czas, w jakim je zrealizujesz. Bez konkretnej daty wykonania zadania masz mniejszą szansę na powodzenie. Możesz wtedy odkładać w nieskończoność zamierzenia, aż do kolejnego Sylwestra. Termin wykonania pomysłów i celów musi być jednak nie tylko mierzalny, ale również możliwy do wykonania. Zrzucenie wielu nadprogramowych kilogramów w ciągu dwóch, czy trzech tygodni jest nie tylko niezdrowe, ale również niemożliwe. Tak samo na naukę języka obcego warto poświęcić więcej czasu, niż miesiąc, czy dwa.

Fot. Olya Kobruseva/Pexels

Wyznacz mikrocele

Aby motywacja nie spadła oraz by pomysł był realizowany krok po kroku, należy wyznaczyć sobie mikrocele, które sprawią, że dążenie do celu będzie łatwiejsze i szybsze. Pokonywanie kolejnych przeszkód może na początku zniechęcać. W ogólnym rozrachunku łatwiej jest jednak wypełniać małe zadania, niż mierzyć się z naszym głównym postanowieniem. Swoje osiągnięcia zapisuj w notatniku, ponieważ pomoże Ci to utrzymać wysoki poziom motywacji.

Zmień nawyki

Jeśli postanowienia wymagają od ciebie pewnych wyrzeczeń, postaraj się wprowadzić drobne nawyki. Nie wprowadzaj dużych zmian od razu. Małymi krokami zmieniaj pojedyncze przyzwyczajenia, by twoje cele nie były jedynie jednorazowymi postanowieniami. Aby wytrwać w postanowieniach, kieruj się metodą małych kroków, np. zamiast wprowadzania rygorystycznej diety zacznij gotować w domu i szukaj zdrowych zamienników. Przyzwyczajenia trudniej zmienić, jeśli nie zaczniesz od małych kroków. By się szybko nie zniechęcić, warto zadbać o pozytywne nastawienie do zmian.

Wizualizuj sobie cel oraz efekty po jego zakończeniu

Planując i mając już harmonogram zmian, bardzo ważna jest również wizualizacja tego, jak będziesz wyglądać lub czuć się, kiedy cel zostanie osiągnięty. Podczas realizowania zamierzeń i marzeń bardzo dobrze działa na umysł  myślenie o tym, jak się będziemy czuć, kiedy już to osiągniemy. Pozytywnie wpływa to na motywację i sprawia, że realizacja zadań jest znacznie prostsza.

Mów o planach znajomym

Mówiąc o marzeniach oraz chęci ich spełnieniu będzie nam trudniej rzucić postanowienia i plany. Im więcej osób wie, że chcesz zmienić coś w swoim życiu, tym większe masz samozaparcie, by dotrzymać danego sobie słowa.

Fot. Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wykorzystać fotobudkę do urozmaicenia twojego wydarzenia?
/
Jak wykorzystać fotobudkę do urozmaicenia twojego wydarzenia?
Odkryj, jak fotobudka może dodać pikanterii Twojemu wydarzeniu. Zapewniamy praktyczne porady i korzyści z użycia fotobudki do ożywienia imprezy.
Jak z salonu zrobić miejsce do wyciszenia się?
/
Jak z salonu zrobić miejsce do wyciszenia się?
Zależy Ci na tym, aby twój salon był najlepszym miejscem do relaksu? Zobacz o czym warto pamiętać przy jego aranżacji.
Morsowanie coraz bardziej popularne również wśród gwiazd
/
Morsowanie coraz bardziej popularne również wśród gwiazd
Chciałbyś zacząć morsować? Sprawdź, jakie gwiazdy uwielbiają morosowanie!