Na czym polega Hatha joga?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jedna z najbardziej relaksujących odmian jogi pomoże Ci polepszyć kontrolę nad oddechem, wyciszyć się i rozciągnąć mięśnie całego ciała. 

Czym charakteryzuje się Hatha joga? 

Nazwa tej odmiany jogi pochodzi od słów “Ha”, czyli symbolu Słońca oraz energii życiowej i “Tha”, czyli Księżyca i wycofania zmysłów z ukierunkowaniem energii do środka ciała. W praktyce oznacza to uspokojenie myśli, medytację, wyciszenie i skupienie się na wewnętrznym spokoju poprzez ćwiczenia oddechowe i fizyczne. Hatha joga składa się z trzech najważniejszych elementów, czyli siedzącej pozycji ciała, kontroli oddechu oraz procesów oczyszczających. W ten sposób joga łączy w sobie aspekty ezoteryczne oraz cielesne. 

W przypadku tej odmiany jogi aspekt siły fizyczny jest kluczem do osiągnięcia spokoju i wypracowania odpowiedniego skupienia. Eksperci jako główną ideę Hatha jogi wyróżniają ciężką pracę, która ma prowadzić nie tylko do polepszenia fizyczności, ale także ulepszenia samego siebie. Proces ten opiera się na dwóch aspektach: asanach, czyli jogicznych pozycjach, oraz pranajamach, czyli technikach oddychania. 

Najważniejsze zasady ćwiczeń 

Kluczem do osiągnięcia widocznych efektów Hatha jogi jest dyscyplina podczas wykonywanych ćwiczeń. Każdy ich aspekt powinien być realizowany według ściśle określonych zasad, dlatego najlepiej uprawiać ten rodzaj jogi pod okiem specjalisty. Internetowe poradniki czy wideo-instruktaże mogą być nieprecyzyjne i nie nauczą ćwiczącego prawidłowego ułożenia ciała w danym ćwiczeniu.

W ramach ściśle przestrzeganych zasad Hatha jogi mieści się między innymi prawidłowy kąt ułożenia ciała, napinanie odpowiednich partii mięśniowych oraz kontrola oddechu na każdym etapie ćwiczenia. Każdy z tych aspektów może być poprawnie realizowany jedynie pod nadzorem profesjonalnego instruktora. To, co charakteryzuje tę odmianę jogi, to także wolne tempo wykonywania poszczególnych asan. Brak dynamicznego tempa pomaga skoncentrować się na poszczególnych ćwiczeniach, poprawić ułożenie ciała, wyłapać niuanse oraz odpowiednio wdychać i wydychać powietrze.

Zalety Hatha Jogi 

Korzyści wynikających z systematycznego uprawiania Hatha jogi jest wiele, a wśród najważniejszych z nich znajduje się między innymi poprawa uważności, praca nad koncentracją, wyciszenie, relaks, odprężenie mięśni całego ciała, poprawa jakości snu oraz zmniejszenie dolegliwości związanych z odczuwaniem stresu czy lęku. Badania potwierdziły także, że asany wykorzystywane do uprawiania Hatha jogi mogą zmniejszać ból w odcinku lędźwiowym czy szyjnym, a tym samym zwiększać zakres ruchu organizmu. 

Ćwiczenia poprawiają również krążenie i pomagają wzmocnić mięśnie głębokie całego ciała. W przypadku pań treningi tej odmiany jogi mogą pomóc również w zmniejszeniu dolegliwości związanych z okresem menopauzy. Praca nad kontrolą oddechu pomaga zwiększyć pojemność płuc, a tym samym poprawić wydolność tlenową organizmu.

Zdj. główne: Ginny Rose Stewart/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dobrze dobrać odzież pod płaszcz na zmienne warunki pogodowe?
/
Jak dobrze dobrać odzież pod płaszcz na zmienne warunki pogodowe?
Dowiedz się więcej o doborze odzieży do zmienności warunków atmosferycznych. Świetne porady, dzięki którym zawsze będziesz czuć się komfortowo, niezależnie od pogody.
Różnorodność i funkcjonalność nowoczesnych rozwiązań optycznych: od jednoogniskowych do progresywnych
/
Różnorodność i funkcjonalność nowoczesnych rozwiązań optycznych: od jednoogniskowych do progresywnych
Zbadaj zrozumienie i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań optycznych, począwszy od soczewek jednoogniskowych, poprzez wieloogniskowe, aż po progresywne, dzięki temu artykułowi.
Digital marketing – wykorzystaj Amazon Ads dla zwiększenia wydajności!
/
Digital marketing – wykorzystaj Amazon Ads dla zwiększenia wydajności!
Amazon Ads to usługa, która pomoże Ci skutecznie wypromować Twoją markę - poznaj szczegóły!