Jak się skoncentrować w pracy? Oto najlepsze sposoby

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Masz problemy z koncentracją w pracy? Łatwo się rozpraszasz? Poznaj sposoby na skupienie uwagi i poprawę koncentracji.

Problemy z koncentracją zdarzają się większości z nas. Łatwo rozproszyć naszą uwagę mogą powiadomienie w telefonie, kolega z biurka obok, hałas czy nawet własne myśli. Jak temu zaradzić i skutecznie skupić swoją uwagę, kiedy jest to konieczne?

Ustal priorytety

Przed rozpoczęciem pracy ustal, które zadania są najważniejsze do zrealizowania, od których najlepiej zacząć, a co możesz zostawić na później. Mając świadomość tego, jaka ilość zadań Cię czeka oraz które z nich wymagają szczególnej uwagi, łatwiej zmotywujesz się do koncentracji na tych najważniejszych. 

Jedno zadanie za drugim

Multitasking to hasło XXI wieku, jednak prawda jest taka, że mało kto rzeczywiście jest w stanie efektywnie skupić się na kilku zadaniach naraz, zwłaszcza jeśli wymagają one pełnej uwagi i zaangażowania intelektualnego. Przygotowywanie obiadu, rozmowa przez telefon i oglądanie serialu w tym samym czasie nie równa się pracy nad kilkoma wymagającymi zadaniami w programach komputerowych. Dlatego, zwłaszcza przy zadaniach, które wymagają pełnej uwagi, skup się tylko na jednym.

Regularne przerwy

Zbytnie przemęczanie się nie służy koncentracji i efektywności w pracy. Nasz mózg nie jest w stanie przez długie godziny pracować wydajnie nad wymagającym intelektualnie zadaniem. Jeżeli na siłę odmawiasz sobie odpoczynku, tracisz wówczas na efektywności. Dlatego, aby zadbać o dobrą koncentrację i wydajność, inwestuj w krótkie, regularne przerwy. Pamiętaj jednak, że jeśli pracujesz przy komputerze, przerwa oznacza oddalenie się od niego. Ciągłe patrzenie w ekran nie jest odpoczynkiem dla naszego mózgu.

Kontroluj rozpraszacze 

Pewnie, że nie jesteś w stanie kontrolować kolegi z pracy, który akurat przyjdzie do Ciebie z pytaniem i tym samym skutecznie rozproszy Twoją uwagę. Jednak czynniki takie jak Twój telefon, który co chwilę wyświetla powiadomienia z mediów społecznościowych, rozpraszają Cię równie łatwo i znacznie częściej. Dlatego podczas pracy nad ważnym zadaniem wyłącz dźwięki, wibracje i odłóż telefon w miejsce, gdzie nie będzie przyciągał Twojej uwagi.

Podobnie ze stronami internetowymi, które być może odwiedzasz w pracy w ramach krótkich przerw – wyłącz je podczas wykonywania ważnych zadań.

Nie zarywaj nocek

Aby nasz mózg sprawnie funkcjonował, potrzebuje wypoczynku. Mowa o pełnej regeneracji, której każdy z nas potrzebuje po wyczerpującym dniu, aby kolejny rozpocząć w pełni sił i z energią. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze się wysypiać. Zarywanie nocek, niedospanie i odsypianie w weekend to gotowy przepis na problemy z koncentracją. Zdecydowana większość z nas, aby sprawnie funkcjonować, potrzebuje co najmniej 7 godzin snu na dobę.

Zadbaj o zdrową dietę

Będąc w kiepskim stanie fizycznym, trudniej skupiać się na zadaniach intelektualnych. Dlatego równie ważne jak sen jest właściwe odżywianie. Regularne posiłki, nieprzejadanie się i spożywanie wartościowych pokarmów, które rzeczywiście odżywiają nasz organizm – to wszystko wpływa na ogólną kondycję fizyczną, a także i psychiczną. 

Przykładowo spożycie zbyt dużej ilości cukrów może najpierw utrudniać nam koncentrację, a następnie spowodować nagły spadek energii. Zatem w pracy szczególnie zadbaj o spożywanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków.

Zdj. główne: ian dooley/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ekspres do kawy – Jaki wybrać?
/
Ekspres do kawy – Jaki wybrać?
Poszukujesz idealnego ekspresu do kawy, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Ten przewodnik podpowie Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy, by znaleźć odpowiedni model spełniający Twoje oczekiwania.
Ćwiczenia na siłowni vs. w domu
/
Ćwiczenia na siłowni vs. w domu
Siłownia czy dom? Wybierz swoją drogę do zdrowia i siły. Odkryj porównanie ćwiczeń na siłowni i w domu i zdecyduj, która opcja jest dla Ciebie najlepsza!
Jak aktywnie spędzać czas latem?
/
Jak aktywnie spędzać czas latem?
Lato i wakacje nareszcie nastały! Jest to okres, w którym często trudno wybrać sposób na spędzanie wolnego czasu. Podpowiadamy, jakie opcje aktywnego wypoczynku warto wybrać w tym okresie.