Jak zwiększać swoją wiedzę jako architekt?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Twoim marzeniem jest rozwijać się jako architekt? A może jesteś już doświadczonym architektem i chcesz być na bieżąco ze wszystkim architektonicznymi trendami i nowinkami technologicznymi? Podpowiadamy, jak zostać dobry architektem oraz jak poszerzać swoją wiedzę!

Projektowanie budynków, wnętrz lub ogrodów jest Twoją pasją? Dowiedz się, jak zostać profesjonalnym architektem! Podpowiadamy, jakie uprawnienia są wymagane do wykonywania tego zawodu oraz jak możesz stale poszerzać swoją wiedzę i umiejętności!

Uprawnienia do wykonywania zawodu architekta

Należy pamiętać, że architekt jest tak zwanym zawodem regulowanym. Oznacza to, że warunki dopuszczające do wykonywania zadań dokładnie określają przepisy prawne. Gdzie konkretnie znajdziesz wszystkie wymogi dotyczące wykonywania zawodu architekta? W ustawie z 15 grudnia 2000 roku o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.

Należy pamiętać, że architekt jako osoba projektująca budynki jest bezpośrednio odpowiedzialny za bezpieczeństwo ludzi. Dlatego też regulacje prawne dotyczące wykonywania tego zawodu są aż tak istotne. Odpowiednie doświadczenie oraz wykształcenie są bowiem podstawą do projektowania budynków o stabilnej i bezpiecznej konstrukcji.

Wykształcenie architekta

Jak więc zdobyć wszelkie uprawnienia? Warto zacząć od wykształcenia kierunkowego. To właśnie ono odgrywa największą rolę w zawodzie architekta. 

Studia architektoniczne są dostępne zarówno na uczelniach prywatnych, jak i państwowych – najczęściej politechnikach. Architektura jest bowiem dziedziną z pogranicza sztuki oraz nauk ścisłych. Należy więc pamiętać, że podczas rekrutacji na kierunki architektoniczne uwzględniane są nie tylko wyniki z matury, najczęściej z przedmiotów takich jak fizyka oraz rozszerzona matematyka, ale także wyniki z egzaminu z rysunku. 

Jak dokładnie wyglądają studia architektoniczne? Podczas studiów studenci uczą się przede wszystkim myślenia przestrzennego oraz urbanistyki. Znaczenie mają także przedmioty z zakresu historii architektury, geometrii wykreślnej oraz technik komputerowych w projektowaniu. Warto także wiedzieć, że podczas studiów możesz wybrać swoją specjalizację. Do tych najpopularniejszych zalicza się urbanistykę, architekturę wnętrz, architekturę krajobrazów oraz architekturę miejsca zamieszkania. 

Nie tylko studia

Jeśli chcesz być dobrym architektem oraz uzyskać wszystkie wymagane uprawnienie, to same studia niestety nie wystarczą. Potrzebne są także specjalistyczne uprawnienia budowlane, dzięki którym absolwenci mogą zostać wpisani na listę Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. 

Co więcej, jako architekt musisz być także na bieżąco ze wszystkimi nowinkami oraz inwestycjami. Pomoże Ci w tym między innymi baza inwestycji budowlanych

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szkolenia – ważny element rozwoju zawodowego
/
Szkolenia – ważny element rozwoju zawodowego
Myślisz, że szkolenia to tylko bezinteresowna teoria? Przekonaj się, że jest to rozwój zawodowy, który pomoże Ci w przyszłej lub obecnej pracy.
Jak naturalne suplementy diety mogą wspomóc kontrolę wagi?
/
Jak naturalne suplementy diety mogą wspomóc kontrolę wagi?
Odkryj jak naturalne suplementy diety mogą stać się sprzymierzeńcem w utrzymaniu zdrowej masy ciała. Dowiedz się więcej o ich działaniu i zasadach bezpiecznego stosowania.
Czym zajmuje się internista?
/
Czym zajmuje się internista?
Zagłęb się w świecie medycyny wewnętrznej i odkryj, jakie obowiązki i zadania wykonuje specjalista, jakim jest internista. Przeczytaj i dowiedz się więcej o tej kluczowej roli w służbie zdrowia.