Brakuje Ci motywacji do działania? Zobacz, jak to zmienić

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Spadek motywacji zdarza się każdemu. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym często dopada nas chandra i trudniej zmobilizować się do działania. Zobacz, jak przemóc ten stan i wprowadzić do swojego życia więcej aktywności.

Brak motywacji do działania może być zarówno skutkiem przemęczenia, przeładowania zadaniami, jak i zbytnim rozleniwieniem. Poza tym obniżeniu nastroju i aktywności sprzyja jesienna pogoda. Możemy jednak zmienić swoje nastawienie i zacząć działać, podążając za tymi wskazówkami.

Dwa rodzaje motywacji

Na początek nieco teorii – wiedząc, czym jest motywacja, co ją generuje i gdzie jej szukać, będziemy w stanie skutecznie motywować samych siebie. W psychologii wyróżnia się dwa rodzaje motywacji ze względu na jej źródło, są to: 

  • motywacja zewnętrzna – generowana poprzez zewnętrzne czynniki i bodźce, takie jak: nagrody, pieniądze, pochwały, uznanie, prestiż społeczny czy uniknięcie kary;
  • motywacja wewnętrzna – odczuwana jest niezależnie od bodźców i czynników zewnętrznych, a generuje ją nasze własne wnętrze: ciekawość, chęć zdobywania wiedzy, chęć polepszania swoich umiejętności, satysfakcja czy poczucie przyjemności związane z konkretnym działaniem lub jego efektami.

Będąc świadomym tego, jaki rodzaj motywacji najsilniej na nas działa, możemy efektywniej zmobilizować się do aktywności. Z pewnością zauważamy, że odczuwanie motywacji wewnętrznej jest rzeczą szczególnie pożądaną przez każdego, kto chciałby żyć aktywnie i realizować swoje cele. Wówczas niezależnie od zewnętrznych czynników człowiek odczuwa stałą chęć i siłę do działania. Na szczęście są sposoby, aby wypracować w sobie tego rodzaju motywację. 

Zacznij od własnych myśli

Być może podjęcie konkretnego działania straciło dla Ciebie sens lub po prostu gdzieś ów sens „zgubiłaś”? Przypomnij sobie, dlaczego chciałaś zrealizować wybrane cele czy też rozpocząć pewną aktywność. Jeżeli np. to nauka nowego języka lub ćwiczenia fizyczne pomyśl o korzyściach, jakie przyniosą te przedsięwzięcia, jakich rezultatów możesz się spodziewać w wybranym okresie i dlaczego warto zacząć. Ustal nie tylko swoje cele, ale też bądź świadoma, dlaczego chcesz je realizować oraz jakie korzyści się z nimi wiążą.

Mała wielka zmiana

Czasami brak motywacji może wynikać z tzw. zasiedzenia się, znużenia i monotonii. Jeżeli każdy nasz dzień wygląda dokładnie tak samo, to nietrudno stracić motywację do działania. Spróbuj wprowadzić do swojej codzienności drobne zmiany. Wieczorami zacznij czytać książki, które dostarczą Ci inspirującej wiedzy, wyjdź na spacer, po przebudzeniu zrób rozciągające ćwiczenia, a jeśli masz okazję, wyjedź na weekend gdzieś, gdzie będziesz mogła naładować baterie i spojrzeć na wszystko z nowej perspektywy. 

Zacznij od prostych zadań

Jeżeli odczuwasz zupełny brak motywacji, może być Ci trudno zacząć od razu realizować wielkie przedsięwzięcia. Jeśli np. chcesz zmienić swoją dietę i zacząć zdrowy styl życia, stworzenie całkowicie nowego menu i przestawienie się na nową dietę od zaraz może wydawać się celem nie do osiągnięcia. Dlatego zacznij od wprowadzenia jednego zdrowego posiłku dziennie. Niech będzie to np. lunch. Zamiast kupować fast fooda na wynos, wybierz zdrowy, pełnowartościowy posiłek. Dieta jest tylko jednym z przykładów – zasada małych kroków jest sposobem na powodzenie w najróżniejszych przedsięwzięciach.

Zdj. główne: Nick Fewings/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gwiazdkowe prezenty dla babci i dziadka
/
Gwiazdkowe prezenty dla babci i dziadka
Szukasz pomysłu na prezent dla swojej babci i dziadka? Zobacz, kilka gwiazdkowych pomysłów.
Jak wykorzystać dane do wzrostu sprzedaży dzięki analizie Big Data
/
Jak wykorzystać dane do wzrostu sprzedaży dzięki analizie Big Data
Jak więc można wykorzystać dane do wzrostu sprzedaży dzięki analizie Big Data?
Włoskie dolce vita – co wyróżnia styl życia Włochów?
/
Włoskie dolce vita – co wyróżnia styl życia Włochów?
Włoskie dolce vita - zobacz, na czym polega styl życia Włochów.