Życia bez stresu nie uświadczysz. Problemy w pracy i w domu obciążają system nerwowy, na co organizm reaguje stresem. Nie oznacza to jednak, że ze stresem nie należy walczyć. Jego działanie skutecznie podkopuje nasze zdrowie! Na pomoc przychodzą Ci uspokajające napary, spacery na świeżym powietrzu, a także odpowiednio skomponowana dieta.
Idealna dieta na stres to taka, która bazuje na odpowiednio dobranych produktach. W okresie napięcia nerwowego organizm ma szczególne zapotrzebowanie na witaminy, zwłaszcza te z grupy B, a także mikro- i makroelementy, takie jak cynk, selen, magnez, potas i jod. Istotna jest też wysoka podaż kwasów tłuszczowych Omega-3 i glicyny, która stabilizuje ciśnienie tętnicze.
Witaminy z grupy B normalizują pracę układu nerwowego, poprawiają nastrój, sen i apetyt, dodają sił i wigoru. Równie ważne w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego są witaminy E i C, które dodatkowo pomagają walczyć ze znużeniem. Co się tyczy kwasów tłuszczowych, te wzmacniają układ nerwowy, usprawniają pracę mózgu i podnoszą nastrój. Selen i cynk sprzyjają produkcji hormonów szczęścia. Stres negatywnie wpływa na pracę tarczycy, dlatego należy ją wspomóc, spożywając produkty bogate w jod. Zadbaj o ten gruczoł, pamiętając, że produkuje hormony regulujące nastrój.
W jakich produktach znajdziesz te składniki? Oto niektóre z nich:
– brokuły – zawierają witaminę B1, potas i kwasy omega-3;
– ryby – zawierają jod i kwasy tłuszczowe omega-3. Cenna uwaga: staraj się unikać łączenia ryb z warzywami kapustnymi. Zawarte w nich goitrogeny hamują wchłanianie jodu z pożywienia;
– mleko pełne niepasteryzowane – zawiera komplet witamin z grupy B, a także wapń (jego niedobór może być przyczyną zwiększonej drażliwości);
– banany – w ich skład wchodzi potas i magnez;
– jajka przepiórcze – są bogate w glicynę;
– migdały – te orzechy są skarbnicą magnezu, który łagodzi objawy stresu;
– gorzka czekolada – poza magnezem zawiera selen i cynk. Najlepsze korzyści osiągniesz, spożywając czekoladę o najwyższej zawartości kakao.
Oczywiście nie wyczerpaliśmy tym listy produktów wskazanych w okresie wzmożonego napięcia nerwowego. Ważne, by w Twoim jadłospisie znalazły się różne produkty bogate we wspomniane składniki. Powinno się w nim znaleźć odpowiednio dużo białka, cukrów złożonych, zdrowych tłuszczów i oczywiście witamin i minerałów.
Nietrudno ułożyć jadłospis na zszargane nerwy. Proponujemy Ci jeden z licznych wariantów menu.
Śniadanie: płatki owsiane z bananem i migdałami. Herbata z miętą, kostka gorzkiej czekolady.
Przekąska: szklanka mleka i kromka chleba razowego.
Obiad: zupa szpinakowa z jajkami przepiórczymi i chlebem razowym; ryba z ryżem brązowym i sałatą.
Kolacja: indyk zapieczony z brokułem. Do wypicia lipa albo melisa.
Owsianka zawiera witaminy z grupy B, a jeśli połączysz ją z orzechami i bananem, otrzymasz wzmacniające i podnoszące nastrój śniadanie. Mąka razowa jest bogata w witaminy z grupy B, a także witaminę E. Jeśli chodzi o gorące napoje, warto zastąpić tradycyjną kawę i herbatę naparami ziołowymi. Świetnie sprawdzą się w tej roli rumianek, melisa, mięta, dziurawiec czy lipa. Przed snem możesz sobie zafundować szklankę mleka lub kefir. Mleczne napoje fermentowane są bogate w tryptofan – aminokwas, który wpływa pozytywnie na układ nerwowy.
Zdj. główne: Katie Smith/unsplash.com