Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas poszukiwań psychoterapeuty w Internecie znajdziemy ogromną ilość specjalistów oferujących swoje usługi. Na co zwracać uwagę, wybierając psychoterapeutę? Jak wybrać odpowiedniego specjalistę dla siebie? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Przed wyborem psychoterapeuty z pewnością warto zapoznać się z opiniami tych, którzy korzystali z usług danego specjalisty. Dobrze sprawdzić opinie o danej osobie na portalach społecznościowych oraz stronach zbierających oceny i komentarze o poszczególnych specjalistach. Zobacz, na co jeszcze zwrócić uwagę.

Uważaj na osoby o niewystarczających kompetencjach

Wybierając psychoterapeutę, warto być ostrożnym i dobrze sprawdzić wykształcenie, potwierdzone umiejętności oraz doświadczenie danej osoby. To dlatego, że w świetle polskiego prawa psychoterapeutą może mianować się każda osoba, która otwiera działalność o takim profilu. To brak ustawy regulującej zawód psychoterapeuty w Polsce jest powodem tej niepokojącej sytuacji.

Istnieje jednak rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, zgodnie z którym psychoterapeuta musi mieć ukończone co najmniej podyplomowe szkolenie z psychologii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej lub innej wybranej modalności.

Zatem przeglądając profile różnych psychoterapeutów, należy koniecznie zwracać uwagę, czy dana osoba posiada przynajmniej minimalne wymagania do wykonywania tego zawodu.

Udokumentowane wykształcenie

Najlepiej kiedy psychoterapeuta ma za sobą studia magisterskie z psychologii oraz ukończoną szkołę psychoterapii. Wspomniane wyżej szkolenia podyplomowe z psychoterapii prowadzone są obecnie przez liczne szkoły i stowarzyszenia. Mimo że większość z nich posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, to jednak nie każdy rodzaj terapii sprawdzi się do rozwiązania danego problemu. Zakres wiedzy na tego typu szkoleniach nie równa się tej zdobytej podczas studiów psychologicznych. Dlatego nie każdy przypadkowy specjalista mianujący się psychoterapeutą będzie w stanie skutecznie pomóc.

Zwróć więc uwagę na szkołę, jaką ma za sobą dana osoba, oraz certyfikaty, jakimi dysponuje. Sprawdź, czy instytucja, która wydała certyfikat, jest wiarygodna i ma poświadczenie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Doświadczenie

Kolejną istotną kwestią, która pomoże nam wybrać odpowiedniego specjalistę, jest doświadczenie danej osoby w prowadzeniu psychoterapii. Warto wiedzieć, że swoje usługi mogą oferować już osoby będące w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego, które nie mają jeszcze certyfikatu ani praktyki. Zdecydowanie lepiej udać się do specjalisty, który dysponuje doświadczeniem w swoim zawodzie.

Superwizja

Sprawdź, czy dany specjalista podlega superwizji, czyli uczęszcza na regularne spotkania z innym doświadczonym terapeutą (superwizorem) i konsultuje swoją pracę. Superwizja ma na celu przyjrzenie się swojej pracy i relacji z pacjentami – jest dla terapeuty forma oceny stosowanych metod oraz ciągłego rozwoju umiejętności. To istotny czynnik wpływający na jakość pracy każdego psychoterapeuty, dlatego zwróć uwagę, aby dany specjalista podlegał superwizji.

Zdj. główne: Julia Taubitz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?
/
Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?
Szukasz pracy, wysyłasz CV, ale nie otrzymujesz odpowiedzi od pracodawców? Zobacz, jak możesz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
Chcesz jeść zdrowiej? Te 3 profile w social mediach pomogą Ci zmienić codzienne nawyki!
/
Chcesz jeść zdrowiej? Te 3 profile w social mediach pomogą Ci zmienić codzienne nawyki!
Dzięki kilku prostym trikom można w łatwy sposób zmniejszyć zapotrzebowanie kaloryczne i stosować bardziej zbilansowaną dietę.
Jak z salonu zrobić miejsce do wyciszenia się?
/
Jak z salonu zrobić miejsce do wyciszenia się?
Zależy Ci na tym, aby twój salon był najlepszym miejscem do relaksu? Zobacz o czym warto pamiętać przy jego aranżacji.