Rękawiczki medyczne – rodzaje, zastosowanie

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mimo że pandemia została ograniczona, a nakazy noszenia maseczek czy rękawiczek zniknęły z miejsc publicznych, niektórzy wciąż chcą chronić się przed potencjalnym zagrożeniem. COVID-19 uświadomił również wielu osobom, jak łatwe jest zarażenie się – z tego powodu mnóstwo ludzi pragnie dbać o swoje bezpieczeństwo i ma coraz większą świadomość na temat zasad higieny.

Rękawiczki jednorazowe

Najczęstszym rodzajem rękawiczek medycznych, z którymi możesz mieć do czynienia, są rękawiczki jednorazowe. Pełnią one rolę zabezpieczającą i są wykorzystywane w celach diagnostyczno-ochronnych w placówkach medycznych, gabinetach kosmetycznych, studiach tatuażu czy jako środek ochrony osobistej. Różne ich rodzaje możesz znaleźć na stronie: https://emka-sklep.com.pl/. W praktyce istotne jest zwrócenie uwagi na normy określane odpowiednimi liczbami następującymi po literach EN. Możesz na przykład spotkać się z rękawicami EN 455-1, EN 455-2, EN 455-3, EN 455-4, EN 420, EN 374-1, EN 374-2, EN 374-3 czy En 388. Symbole te oznaczają najczęściej zgodność produktu (czyli rękawiczek) z wymaganymi atestami opisanymi w wymienionych wyżej normach. I tak na przykład klasa I to tak zwane wyroby nieinwazyjne, a już kategoria III to rękawice diagnostyczne mające chronić przed substancjami o wysokim ryzyku wpływu na zdrowie. Konkretne normy oznaczane po literach EN odnoszą się natomiast do Dyrektyw dla wyrobów medycznych dzy środków ochrony osobistej, których wymagania spełnia dany produkt. Niektóre z rękawiczek jednorazowych powinny być – ze względu na okoliczności, w których się ich używa – natychmiast utylizowane. Jeżeli pracujesz w miejscu, w którym korzysta się z rękawiczek ochronnych, koniecznie zaopatrz się więc w pojemnik na odpady medyczne, który możesz znaleźć na przykład na stronie: https://emka-sklep.com.pl/pojemniki-na-odpady-medyczne.

Rodzaje rękawiczek medycznych

Rodzaje rękawiczek medycznych można wyodrębnić nie tylko ze względu na normy, które spełniają, ale również ich przeznaczenie. W ten sposób możemy wyróżnić na przykład rękawice diagnostyczne, chirurgiczne, mikrochirurgiczne, specjalnego przeznaczenia, gienkologiczne czy ortopedyczne. Innym kryterium podziału może być również materiał, z którego wykonany jest dany produkt. Rękawiczki mogą być bowiem nitrylowe, winylowe oraz lateksowe. To właśnie te rodzaje są najczęściej najbardziej interesujące dla przeciętnego człowieka – warto przecież wiedzieć, na które rękawiczki się zdecydować, chcąc najlepiej chronić siebie. Na stronie: https://emka-sklep.com.pl/maxter znajdziesz szeroka ofertę wszystkich rodzajów rękawiczek. Warto pamiętać, że produkty lateksowe mają tendencję do uczulania, stąd powinni ich unikać wszyscy alergicy i osoby cierpiące z powodu atopowego zapalenia skóry czy innych chorób dermatologicznych. Z drugiej strony są one tanie i skuteczne, dlatego poleca się je zarówno dla personelu medycznego, jak i osób pragnących zadbać o ochronę osobistą, nie uczulonych na lateks. Uniwersalne są również rękawiczki nitrylowe, które nie powodują uczuleń. Świetnie nadają się do ochrony osobistej, ponieważ są pokryte we wnętrzu powłoką o właściwościach bakteriobójczych. Jeżeli natomiast chodzi o rękawiczki winylowe, cechują się one wysoką trwałością w kontakcie z tłuszczem, olejami czy ozonem. Będą jednak najmniej rozciągliwe, stąd warto dobrze dobrać ich rozmiar.

Fot.: Maskmedicare Shop/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Chcesz przejść na weganizm? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ten styl życia
/
Chcesz przejść na weganizm? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ten styl życia
Chcesz przejść na weganizm? Poznaj podstawowe rzeczy, które musisz o nim wiedzieć!
Dlaczego warto pić wodę z cytryną?
/
Dlaczego warto pić wodę z cytryną?
Czy szklanka wody z cytryną może zmniejszyć ryzyko nowotworów? Poznaj dobroczynne działanie tego niepozornego napoju.
Jak wyglądają szkolenia finansowe dla pracowników?
/
Jak wyglądają szkolenia finansowe dla pracowników?
W tym artykule omówimy, jak wyglądają szkolenia finansowe, oraz jak uniwersalność produktu staje się jego największą zaletą.