Weganizm dla początkujących. Wszystko, co warto wiedzieć

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przejście z diety zawierającej produkty pochodzenia zwierzęcego na jadłospis wegański jest trudne nie tylko z uwagi na to, że wymaga dużo poświęcenia. Warto dobrze zapoznać się choćby z zasadami suplementacji, żeby później nie mieć kłopotów ze zdrowiem. O czym jeszcze powinno się pamiętać?

Czym właściwie jest weganizm? 

Podstawowe pytanie nie jest w żadnym razie bezzasadne. Właściwie trudno jest sprowadzić weganizm do samej diety, ale trzeba raczej skojarzyć go ze stylem życia. Wegańskie są więc nie tylko produkty spożywcze, ale też ubrania, obuwie, kosmetyki czy suplementy diety. 

Czy weganizm może wiązać się ze zdrową i pełnowartościową dietą?

Oczywiście, że tak. Świadczy o tym stanowisko Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego, które podkreśla, że diety wegetariańskie, w tym wegańskie, mogą być nawet pomocne w leczeniu niektórych chorób, ale muszą być wcześniej dobrze zaplanowane. Ma to zastosowanie dla różnych etapów życia – w tym ciąży, laktacji czy niemowlęctwa. 

Czy weganizm to tylko niejedzenie mięsa?

Coraz mniej osób zapomina o tym, że weganizm to także rezygnacja z jajek, owoców morza czy nabiału. Warto jednak dodać, że ściśle przestrzegając takiej diety, nie będziemy też spożywali miodu, co wydaje się być mniej oczywiste. 

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Czy dieta wegańska jest kłopotliwa i droga?

Niekiedy pokutuje jeszcze przekonanie, że przejście na dietę wegańską wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, kłopotliwymi sytuacjami i przede wszystkim zwiększonymi kosztami. W praktyce nawet w popularnych sieciach sklepów dostępna jest szeroka gama produktów, które mogą stanowić dobry zamiennik mięsa. Nie ma więc problemu np. ze spotkaniami towarzyskimi, przyjęciami czy grillem, gdy jesteśmy jedynymi weganami w towarzystwie. Dietę można też opierać na prostych i tanich produktach, które dostaniemy w każdym sklepie, choćby owocach, warzywach, roślinnych zamiennikach mleka czy licznych produktach z soi. 

Niezdrowa dieta wegańska – czy to możliwe?

Bardzo często z góry się zakłada, że osoba na diecie wegańskiej powinna być zdrowa i cieszyć się doskonałą figurą, bo przecież na owocach i warzywach nie da się przytyć. Niestety, ale nie jest to prawda. Dodatkowo można pozostawać na takiej diecie bezmięsnej, która będzie szkodliwa dla zdrowia – i nie chodzi tutaj o brak jakichś składników odżywczych, tylko o zbyt dużą ilość tłuszczu czy szkodliwych cukrów.

O jaką suplementację powinny zadbać osoby na diecie wegańskiej?

Mitem jest, że dieta wegańska nie posiada dość bogatej oferty żelaza i białka dla naszego organizmu. Czy konieczna jest więc suplementacja? Zaleca się, żeby osoby niespożywające produktów odzwierzęcych suplementowały sobie witaminę B12. Tylko tej witaminy nie możemy dostarczyć organizmowi w tego rodzaju diecie. Często poleca się też zażywanie witaminy D3, ale w naszej szerokości geograficznej dotyczy to w zasadzie wszystkich mieszkańców.

Co będzie przydatne, gdy zdecydujemy się przejść na weganizm?

Podstawowym krokiem jest oczywiście mocne postanowienie, że wytrwamy przy nowej diecie, ale to nie wszystko. Warto podejść do sprawy kompleksowo, czyli w taki sposób, żeby na żadnym polu nie brakowało nam dawnego życia, tzn. gdy jedliśmy mięso.

Kreatywne gotowanie

Dużo łatwiej przyjdzie nam zmiana diety wówczas, gdy zaczniemy ciekawie gotować. Dania będą nie tylko smaczne, ale też intrygujące – z większą chęcią zastąpimy wtedy pasztet drobiowy tym zrobionym z cukinii, a sos pomidorowy być może będzie nam równie dobrze smakował, gdy zamiast mięsa mielonego użyjemy sojowego granulatu. Warto próbować.

Sklep z produktami dla wegan

Dobrze jest też znaleźć sobie miejsce, gdzie bez trudu dostaniemy nie tylko półprodukty, ale też gotowe dania wegańskie. Najlepiej jest znaleźć nie tylko sklep stacjonarny, ale też internetowy.

Restauracje serwujące dania kuchni mięsnej i wegańskiej 

Czy wspólne wyjścia ze znajomymi będą się różnić po tym, gdy przejdziemy na dietę wegańską? Nie muszą. Warto w tym celu poznać kilka restauracji, które serwują dania obu kuchni. Wówczas wszystkie osoby w towarzystwie będą mogły czuć się zadowolone. 

Fot. Dan Gold/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakimi przypadkami zajmują się specjaliści w prywatnej klinice neurologicznej?
/
Jakimi przypadkami zajmują się specjaliści w prywatnej klinice neurologicznej?
Prywatna klinika neurologiczna zajmuje się różnymi przypadkami związanymi z układem nerwowym i jego zaburzeniami.
Morsowanie coraz bardziej popularne również wśród gwiazd
/
Morsowanie coraz bardziej popularne również wśród gwiazd
Chciałbyś zacząć morsować? Sprawdź, jakie gwiazdy uwielbiają morosowanie!
Na Islandii testowano 4-dniowy tydzień pracy. Wstępne rezultaty są obiecujące!
/
Na Islandii testowano 4-dniowy tydzień pracy. Wstępne rezultaty są obiecujące!
Podobne badania mają być przeprowadzone w Hiszpanii czy Nowej Zelandii.