Przejście z diety zawierającej produkty pochodzenia zwierzęcego na jadłospis wegański jest trudne nie tylko z uwagi na to, że wymaga dużo poświęcenia. Warto dobrze zapoznać się choćby z zasadami suplementacji, żeby później nie mieć kłopotów ze zdrowiem. O czym jeszcze powinno się pamiętać?
Podstawowe pytanie nie jest w żadnym razie bezzasadne. Właściwie trudno jest sprowadzić weganizm do samej diety, ale trzeba raczej skojarzyć go ze stylem życia. Wegańskie są więc nie tylko produkty spożywcze, ale też ubrania, obuwie, kosmetyki czy suplementy diety.
Oczywiście, że tak. Świadczy o tym stanowisko Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego, które podkreśla, że diety wegetariańskie, w tym wegańskie, mogą być nawet pomocne w leczeniu niektórych chorób, ale muszą być wcześniej dobrze zaplanowane. Ma to zastosowanie dla różnych etapów życia – w tym ciąży, laktacji czy niemowlęctwa.
Coraz mniej osób zapomina o tym, że weganizm to także rezygnacja z jajek, owoców morza czy nabiału. Warto jednak dodać, że ściśle przestrzegając takiej diety, nie będziemy też spożywali miodu, co wydaje się być mniej oczywiste.
Niekiedy pokutuje jeszcze przekonanie, że przejście na dietę wegańską wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, kłopotliwymi sytuacjami i przede wszystkim zwiększonymi kosztami. W praktyce nawet w popularnych sieciach sklepów dostępna jest szeroka gama produktów, które mogą stanowić dobry zamiennik mięsa. Nie ma więc problemu np. ze spotkaniami towarzyskimi, przyjęciami czy grillem, gdy jesteśmy jedynymi weganami w towarzystwie. Dietę można też opierać na prostych i tanich produktach, które dostaniemy w każdym sklepie, choćby owocach, warzywach, roślinnych zamiennikach mleka czy licznych produktach z soi.
Bardzo często z góry się zakłada, że osoba na diecie wegańskiej powinna być zdrowa i cieszyć się doskonałą figurą, bo przecież na owocach i warzywach nie da się przytyć. Niestety, ale nie jest to prawda. Dodatkowo można pozostawać na takiej diecie bezmięsnej, która będzie szkodliwa dla zdrowia – i nie chodzi tutaj o brak jakichś składników odżywczych, tylko o zbyt dużą ilość tłuszczu czy szkodliwych cukrów.
Mitem jest, że dieta wegańska nie posiada dość bogatej oferty żelaza i białka dla naszego organizmu. Czy konieczna jest więc suplementacja? Zaleca się, żeby osoby niespożywające produktów odzwierzęcych suplementowały sobie witaminę B12. Tylko tej witaminy nie możemy dostarczyć organizmowi w tego rodzaju diecie. Często poleca się też zażywanie witaminy D3, ale w naszej szerokości geograficznej dotyczy to w zasadzie wszystkich mieszkańców.
Podstawowym krokiem jest oczywiście mocne postanowienie, że wytrwamy przy nowej diecie, ale to nie wszystko. Warto podejść do sprawy kompleksowo, czyli w taki sposób, żeby na żadnym polu nie brakowało nam dawnego życia, tzn. gdy jedliśmy mięso.
Dużo łatwiej przyjdzie nam zmiana diety wówczas, gdy zaczniemy ciekawie gotować. Dania będą nie tylko smaczne, ale też intrygujące – z większą chęcią zastąpimy wtedy pasztet drobiowy tym zrobionym z cukinii, a sos pomidorowy być może będzie nam równie dobrze smakował, gdy zamiast mięsa mielonego użyjemy sojowego granulatu. Warto próbować.
Dobrze jest też znaleźć sobie miejsce, gdzie bez trudu dostaniemy nie tylko półprodukty, ale też gotowe dania wegańskie. Najlepiej jest znaleźć nie tylko sklep stacjonarny, ale też internetowy.
Czy wspólne wyjścia ze znajomymi będą się różnić po tym, gdy przejdziemy na dietę wegańską? Nie muszą. Warto w tym celu poznać kilka restauracji, które serwują dania obu kuchni. Wówczas wszystkie osoby w towarzystwie będą mogły czuć się zadowolone.
Fot. Dan Gold/Unsplash