Artykuł sponsorowany
Decyzja o zrobieniu tatuażu jest w wielu przypadkach wiążąca na całe życie, dlatego jest to bardzo poważna sprawa. Podczas wykonywania tatuażu niezwykle ważna jest higiena oraz umiejętności tatuatora, ponieważ najmniejszy błąd będzie od razu widoczny, a niedociągnięcia sanitarne mogą prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych. Przekonaj się, o czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zrobieniu tatuażu.
Kiedy szukasz studia tatuażu, w którym wykonasz swoją dziarę, weź pod uwagę przede wszystkim panujące w nim standardy higieny. W czasie wstępnej wizyty w salonie możesz zapytać tatuatorów, jak przygotowują swoje stanowiska lub dyskretnie podejrzeć artystów przy pracy i sprawdzić, jak wygląda ich stanowisko. Zarówno fotel, jak i stolik, na którym ułożone są tusze oraz maszynka powinny być pokryte warstwą folii stretch. Jednorazowe cartridge do maszynki, na przykład ze strony https://elcartel.pl/ powinny być już normą w każdym studiu. Jeśli nie widzisz tych elementów na stanowisku tatuatora – uciekaj! Podczas przygotowywania swojego miejsca do pracy, artysta powinien mieć na sobie jednorazowe rękawiczki medyczne, takie jak te, używane przy zabiegach w szpitalu. Zdecydowanie zwróć uwagę na to, jakich materiałów używa się do tatuowania Igły muszą być jednorazowe, nowe i sterylne, wymieniane po każdym kliencie. W kwestiach higieny przy dziaraniu nigdy nie gódź się na ustępstwa.
Nie da się jednoznaczne orzec, czy tatuowanie jest bolesnym, czy całkiem miłym doświadczeniem, ponieważ w tej kwestii zdania zawsze będą podzielone. Tatuowanie polega na wielokrotnym i bardzo szybkim nakłuwaniu skóry, by wprowadzić pod nią tusz, nie jest więc żadną tajemnicą, że jest to dość nieprzyjemne uczucie. Każdy organizm reaguje jednak inaczej i każdy człowiek ma też inny próg bólu. Jedna osoba może odczuwać delikatne kłucie, podczas gdy ktoś inny będzie zaciskać zęby i z trudem powstrzymywać łzy. Nie ma sposobu na to, by sprawdzić z wyprzedzeniem, do której z tych grup należysz. Musisz przygotować się na to, że może być to trudne doświadczenie.
Intensywność bólu zależy między innymi od tatuowanej partii ciała. Najbardziej wrażliwe, a co za tym idzie bolesne, są miejsca styku kości ze skórą – kolana, łokcie, żebra, obojczyki czy łopatki. Zdecydowanie mniej będzie bolało tatuowanie fragmentów ciała z większą ilością tkanki tłuszczowej, czyli ud, łydek, pośladków czy ramion. Na ból w trakcie tatuowania wpływa też technika wykonywania tatuażu i sam wzór. Duża dziara z obszernym i bogatym cieniowaniem wiąże się niestety z wyższym poziomem bólu, niż niewielki lineart.
Po wykonaniu tatuażu, przez następne kilka tygodni, musisz bardzo dbać i uważać na świeżą dziarę. Po zakończonej sesji tatuator powinien wręczyć Ci “instrukcję obsługi” tatuażu, by mógł on dobrze się zagoić. Najważniejsze jest nawilżanie i natłuszczanie skóry, by pozostawała ona jak najbardziej elastyczna. Nowego tatuażu nie wolno opalać, dlatego wystrzegaj się słońca. Unikaj także pływania w zbiornikach wodnych ze względu na bakterie, pamiętaj też, że długotrwały kontakt skóry z wodą może sprawić, że tusz gorzej się przyjmie. Oczyszczaj tatuaż delikatnym mydłem i uważaj, by nie podrażniać skóry.
Zdjęcie główne: pexels.com/Pavel Danilyuk