Masaż tajski – na czym polega?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masaż tajski to jedna z najstarszych form masażu, która doskonale wpływa nie tylko na ludzkie ciało, ale także na psychikę. Dzięki zróżnicowanym technikom doskonale odpręża i niweluje napięcie mięśni.

Czym jest masaż tajski?

Masaż tajski to rodzaj bardzo głębokiego masażu, który ma doskonałe właściwości relaksujące i lecznicze. Zgodnie z nazwą wywodzi się z obszarów azjatyckich – w zabiegu tym da się zauważyć wpływy osiągnięć medycyny chińskiej, indyjskiej oraz pozostałych państw południowej Azji.

Masaż tajski opiera się głównie na ucisku określonych miejsc na ciele. Jest to związane z koncepcją, według której ciało jest wypełnione cząsteczkami („lom”), które najpierw trafiają do płuc, po czym zaczynają się przemieszczać przez 72 tys. kanalików nazwanych „senami”. Kluczowe skupiska senów mają początek na pępku i kończą się na ustach. Zadaniem masażysty jest stymulowanie tych kanalików i przemieszczania się cząsteczek przez ciało w kierunku głowy, gdzie kończy się masaż.  

Odmiany masażu tajskiego

Masaż tajski korzysta z wielowiekowych osiągnięć kultury Dalekiego Wschodu. Zgłębienie jego tajników wymaga wiele czasu i zaangażowania. Aby natychmiast poczuć jego kojącą moc, wystarczy skorzystać z usług wykwalifikowanego masażysty. Kierując się na masaż tajski, możemy wybrać jeden z jego rodzajów:

  • klasyczny masaż tajski – to połączenie akupresury i jogi; jego zaletą jest to, że doskonale niweluje napięcie mięśni, a jednocześnie mobilizuje do działania układ krwionośny; po sesji czujemy jednocześnie rozluźnienie oraz przypływ nowej energii,
  • refleksologia – to rodzaj masażu, który skupia się na ucisku konkretnych miejsc na stopach, które połączone są nerwami z poszczególnymi obszarami ciała ludzkiego; pozwala on pozbyć się uczucia ciężkości nóg, wspomaga proces oczyszczania się organizmu z toksyn, co wpływa m.in. na poprawę jakości snu,
  • masaż olejkowy – w masażu tajskim z powodzeniem stosowane są naturalne olejki eteryczne, które mają działanie odprężające i relaksujące; mają one także na celu poprawę działania układu odpornościowego oraz nawilżenie i lepsze ukrwienie skóry,
  • masaż stemplami ziołowymi – do masażu używane są uprzednio podgrzane torebki wypełnione specyficzną mieszaniną ziół (m.in. trawą cytrynową, kurkumą, liśćmi eukaliptusa, imbirem itp.),  co wpływa nie tylko kojąco na organizm, ale także zwalcza dolegliwości bólowe i działa antybakteryjnie.
Fot. Alan Caishan/Unsplash

Jakie działanie ma masaż tajski?

Klasyczny masaż tajski zyskuje z roku na rok coraz większe zainteresowanie w naszym kraju. Jest to związane z jego dobroczynnym wpływem na ludzki organizm. Korzystanie z usług wykwalifikowanego masażysty może pomóc pozbyć się wielu uciążliwych dolegliwości bólowych. Dodatkowo masaż tajski niweluje stres i napięcie, co pozytywnie wpływa na naszą kondycję psychiczną. 

Jakie efekty daje masaż tajski?

Lecznicze działanie masażu znane jest niemal każdemu z nas. Co jednak jest takiego szczególnego w masażu tajskim, że to właśnie on bije rekordy popularności w gabinetach odnowy biologicznej? Otóż techniki, które wykorzystywane są podczas masażu tajskiego, kompleksowo oddziałują na organizm człowieka. Oznacza to, że oprócz poprawy kondycji fizycznej poprawia też nasze ogólne samopoczucie. Jak to możliwe?

Masaż tajski pozwala uzyskać efekt odprężenia. Ciało i umysł relaksują się podczas niego, co pozwala łatwiej poradzić sobie z emocjami, zapanować nad agresją i innymi emocjami. Masaż tajski zalecany jest osobom, które zmagają się ze stanami depresyjnymi, zaburzeniami emocjonalnymi i innymi problemami natury psychicznej, gdyż idealnie wycisza i pozwala osiągnąć poczucie wewnętrznej równowagi. Dzięki temu w znaczący sposób poprawia jakość snu, co jest niezwykle istotne w przypadku osób zmagających się z bezsennością.  

Nie sposób pominąć także fizycznych korzyści płynących z masażu. Kilka sesji pozwala pozbyć się męczących dolegliwości, m.in. bólu pleców, migren, przykurczy mięśni i stawów.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Magazyn w Lublinie – czy warto go wynająć?
/
Magazyn w Lublinie – czy warto go wynająć?
Magazyn stał się obecnie jednym z najważniejszych aspektów działalności wielu firm i przedsiębiorstw.
Potrzebujesz wyciszenia? Oto najlepsze miejsca na wakacyjny odpoczynek z dala od wszystkiego
/
Potrzebujesz wyciszenia? Oto najlepsze miejsca na wakacyjny odpoczynek z dala od wszystkiego
Marzysz o ciszy i samotności? Rozważ wyjazd wakacyjny w odludne miejsce. Zebraliśmy dla Ciebie listę kierunków, gdzie odnajdziesz upragnioną samotnię.
Strój do jogi – jaki wybrać?
/
Strój do jogi – jaki wybrać?
Planujesz zakup stroju do jogi, ale nie wiesz, jaki model wybrać? Przeczytaj ten artykuł.