Włoskie dolce vita – co wyróżnia styl życia Włochów?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Włosi to pogodni i pełni temperamentu ludzie, prowadzący niespieszny tryb życia i czerpiący radość z każdej chwili. Zebraliśmy dla Ciebie osiem zasad szczęśliwego życia w rytmie dolce vita.

Co wyróżnia styl życia Włochów?

Poświęcają wiele czasu rodzinie i przyjaciołom

Rodzina i przyjaciele nie są elementami biznesu, żeby planować z nimi spotkania na miesiąc wprzód. Oni są blisko w każdej chwili, wystarczy tylko zadzwonić. Obiady i kolacje, wieczorne spacery i posiadówki w barze w kręgu przyjaciół i bliskich to ważne składowe włoskiej codzienności.

Pamiętają, że życie nie kończy się na pracy

Kiedy odnosisz wrażenie, że wszyscy wokół odnoszą sukcesy, ciężko oderwać się od pracy i przystopować. Tymczasem Włosi nie wymagają od siebie wydajności w każdej minucie pracy. Dają sobie czas na odpoczynek: odrywają się od monitorów komputerów i ekranów smartfonów, żeby rozejrzeć się wokół i wymienić parę słów z kolegą na temat wyników wczorajszego meczu. Niespieszne tempo życia jest dla Włochów rzeczywiście ważne. Mieszkańcy tego europejskiego kraju pracują średnio 36 godzin tygodniowo i nie dążą do zbicia majątku za wszelką cenę.

Mają poważny stosunek do jedzenia

Posiłki są dla Włochów okazją do złapania oddechu w towarzystwie bliskich i pogadania o wszystkim i o niczym. To także czerpanie przyjemności z potraw: począwszy od przystawek, a kończąc na kawie i deserze. To cały rytuał, a nie doprowadzony do automatyzmu proces pochłaniania obiadu w biegu lub przed monitorem komputera. Zgodnie z filozofią dolce vita jedzenie to nie tylko źródło kalorii, ale też przyjemności. Od włoskich smakoszy warto się nauczyć braku poczucia winy za zjedzony kawałek pizzy czy lazanii.

Przywiązują wagę do wyglądu zewnętrznego

Można odnieść wrażenie, jakby mieszkańcy Włoch – kolebki europejskiego malarstwa, architektury i muzyki – wyssali miłość do piękna z mlekiem matki. Nic więc dziwnego, że łatwo im wyglądać stylowo, a zarazem niewymuszenie. Na co dzień Włosi ubierają się prosto, bezpretensjonalnie, za to ich odzież cechuje wysoka jakość.

Jednym z elementów filozofii dolce vita jest umiejętność prezentowania się: pewna i pełna wdzięku postawa, uśmiech i znajomość dobrych manier.

Nie skrywają swoich emocji

Włosi są bardzo emocjonalni i nie skrywają swoich uczuć. Dzięki wrodzonej otwartości pozostają uczciwi wobec siebie i otoczenia. Godzenie się na coś z czystej uprzejmości – to nie ich bajka.

Dbają o sprawność fizyczną

Mieszkańcy Włoch tryskają energią, sport jest dla nich źródłem przyjemności, a nie wymuszonego cierpienia. Oczywiście jeśli nie są to wielogodzinne wyczerpujące treningi na siłowni. Włosi przeciwstawiają im większą dawkę codziennej aktywności w postaci spacerów z przyjaciółmi przed wieczornym posiłkiem, korzystania ze schodów zamiast eskalatora czy windy.

Wkładają serce w to, co robią

Silne przywiązanie do rodziny, z którego słynie ten śródziemnomorski naród, przełożyło się również na gospodarkę kraju. Ponad 85% prywatnych przedsiębiorstw we Włoszech to firmy rodzinne, a 66% z nich są w pełni zarządzane przez członków rodziny. Takie firmy nie zawsze mogą się poszczycić wysoką efektywnością, bo kierują nimi nieprofesjonalni zarządcy. Właściwe jest im za to zorientowanie na klienta, które zazwyczaj zatracają duże firmy w pogoni za zyskiem.

Pamiętają o odpoczynku i śnie

Sen w środku dnia? Co za luksus! Włosi mogą sobie jednak na to pozwolić dzięki sjeście, która może się zacząć już w południe i potrwać do 14:30. Na ten czas zakłady pracy są zamykane, a jego pracownicy udają się do domów, by bez pośpiechu zjeść i podrzemać. Nie do pomyślenia są dla Włochów obiady przed monitorem komputera, którymi tak często grzeszymy.

Zdj. główne: Ante Hamersmit/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealną suszarkę do włosów i lampkę do manicure dla twojego salonu?
/
Jak wybrać idealną suszarkę do włosów i lampkę do manicure dla twojego salonu?
Poznaj najważniejsze kryteria wyboru suszarek do włosów i lamp do manicure dla salonu kosmetycznego. Dowiedz się, jakie rozwiązania techniczne i parametry są kluczowe.
Skuteczne sposoby na lepsze zapamiętywanie
/
Skuteczne sposoby na lepsze zapamiętywanie
Chcesz umieć skutecznie zapamiętywać informacje? W tym artykule omówiliśmy różne metody. Sprawdź!
Muzyka, która leczy, czyli o zaletach muzykoterapii
/
Muzyka, która leczy, czyli o zaletach muzykoterapii
Masz problem z bezsennością lub niską samooceną? Pomóc może Ci kojąca siła dźwięku.