Jakie korzyści może przynieść jazda na rowerku stacjonarnym?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym zapewniają szereg korzyści, takich jak ogólna poprawa kondycji i wzmocnienie mięśni. Zależnie od swoich potrzeb możesz wykonać na nim bardziej lub mniej intensywny trening. Poznaj zalety ćwiczeń na rowerze stacjonarnym.

Rower stacjonarny ma tę szczególną zaletę, że w przeciwieństwie do zwykłego roweru możesz go używać o dowolnej porze roku. Nie potrzebujesz też specjalnego stroju, dodatkowego wyposażenia czy specjalnie zorganizowanego czasu na rowerową wyprawę – ćwiczenia w domu możesz wykonać w dowolnym momencie, nawet przez kilka minut. Jakie efekty przynosi jazda na rowerze stacjonarnym?

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerku stacjonarnym?

Podczas ćwiczeń na rowerze w domu najbardziej zaangażowane są oczywiście poszczególne partie nóg – uda, łydki, a także mięśnie pośladkowe. Pośrednio w aktywności uczestniczą jednak i inne mięśnie, takie jak mięsień biodrowy czy lędźwiowy. Zaś przy odpowiednio utrzymanej stabilnej postawie ciała możemy zaangażować także mięśnie brzucha i pleców.

Korzyści z treningu na rowerze stacjonarnym

Jazda na rowerze to trening aerobowy, czyli tlenowy, który poprawia naszą wydolność i pomaga spalać tłuszcz. Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym są więc świetnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki. 

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym pozwolą nam także widocznie poprawić ogólną kondycję organizmu i wzmocnić poszczególne mięśnie ciała. 

Aktywność odpowiednia dla każdego

Taki trening zaleca się również osobom, które miały kontuzje nóg czy też mają problemy ze stawami – płynny ruch kołowy wykonywany podczas jazdy na rowerze oraz stabilna powierzchnia czynią tę aktywność bezpieczną i korzystną dla zdrowia. Co więcej, jazda na rowerze stacjonarnym może pomóc w rehabilitacji mięśni. 

Osobom w zaawansowanym wieku czy też tym, które skarżą się na bóle stawów, lekarze nie zalecają jazdy na normalnym rowerze ze względu na zmienne ukształtowanie terenu, z którym spotykamy się w naturze. Pedałowanie pod górę obciąża stawy i nie jest korzystne dla osób o osłabionych kościach. Rower stacjonarny pozwala na zrównoważony trening na stabilnej powierzchni, który angażuje mięśnie, ale nie obciąża stawów.

Trening interwałowy na rowerku stacjonarnym

Jeżeli zależy nam na wysmukleniu sylwetki i poprawie kondycji lub po prostu chcemy zachować dobrą formę i regularnie wykonywać intensywny trening, wówczas doskonałą opcją będzie trening interwałowy, który możemy w całości przeprowadzić na rowerze stacjonarnym. 

Ta aktywność trwa zazwyczaj około pół godziny (plus rozgrzewka i wyciszenie). Polega na pedałowaniu w szybszym i wolniejszym tempie w naprzemiennych cyklach. To trening krótki i intensywny, który przyspiesza tętno i metabolizm, dzięki czemu zaczynamy spalać tkankę tłuszczową. Ćwiczenia te mogą angażować różne partie mięśni, zależnie od przyjętej pozycji i pozwalają wymodelować zwłaszcza pośladki oraz uda.

Zdj. główne: Intenza Fitness/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pozycjonowanie dla opornych
/
Pozycjonowanie dla opornych
Pozycjonowanie sklepów stanowi zdecydowanie najważniejsze narzędzie do walki z niską popularnością danej witryny.
Czym jest osteopatia?
/
Czym jest osteopatia?
Osteopatia zaliczana jest do medycyny niekonwencjonalnej, wyrastającej z fizjoterapii. Dowiedz się, jakie schorzenia leczy osteopatia.
Najciekawsze premiery filmowe w październiku. Co trzeba obejrzeć?
/
Najciekawsze premiery filmowe w październiku. Co trzeba obejrzeć?
Zastanawiasz się, na co wybrać się do kina? Tych premier nie możesz przegapić!