Aktywność fizyczna Polaków na niskim poziomie. IBRiS opublikował raport.

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przeprowadzone badania pokazują, że polskie społeczeństwo niechętnie wstaje z kanapy. Co trzeci Polak przyznaje, że w tygodniu nie poświęca aktywności fizycznej nawet 60 minut.

Raport badający aktywność fizyczną powstał we współpracy Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych oraz Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej. Celem badania było sprawdzenie zainteresowania ćwiczeniami fizycznymi wśród polskiego społeczeństwa, codziennych nawyków związanych z aktywnością fizyczną, wybieranych form aktywnego spędzania czasu oraz częstotliwości uprawiania sportu. Na tle europejskich państw Polska wypada słabo. Opublikowane przez Komisję Europejską raporty wykazują, że sport 3 razy w tygodniu lub częściej uprawia ponad 50% mieszkańców Europy, podczas gdy w Polsce taką regularność zachowuje zaledwie 30% społeczeństwa. Istotnym aspektem badań jest fakt, że wyniki pochodzą z czasu przed pandemią i ogólnym lockdownem.

Szczegółowe wyniki

Z badań wynika, że ulubioną aktywnością dorosłych Polaków są spacery, jazda na rowerze (po 45% badanych) oraz pływanie (20% badanych). 58% uczestników badania odpowiedziało, że nie uprawia regularnie żadnego sportu. Badacze wyróżnili także 3 główne postawy Polaków wobec aktywności fizycznej: kanapowcy, weekendowcy i sportowcy. Jako przyczynę nieaktywnego trybu życia u kanapowców określili zmęczenie i emocjonalne zahamowania. Osoby w grupie weekendowców uprawiają sport rekreacyjnie jako formę wolnego czasu. Pozytywne wyniki u dorosłych Polaków pojawiają się w zakresie deklarowanej aktywności fizycznej, aż 63% pytanych odpowiedziało, że uważa się za zdecydowanie lub raczej aktywnych fizycznie.

fot. Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
„Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje?” – premiera książki
/
„Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje?” – premiera książki
Poradnik o logicznym myśleniu może odmienić sposób postrzegania źle podjętych decyzji.
Whiskey irlandzka – jakie są jej gatunki? W jaki sposób różni się od szkockiej?
/
Whiskey irlandzka – jakie są jej gatunki? W jaki sposób różni się od szkockiej?
Mówi się, że najlepsza whisky pochodzi ze Szkocji. Ma w końcu bogatą historię i tradycję, z której znana jest ludziom na całym świecie. Wielu ekspertów twierdzi, że smaku szkockiej whisky w żaden sposób nie da się podrobić.
Jak żyć uważniej? Mindfulness – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć
/
Jak żyć uważniej? Mindfulness – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć
Mindfulness zostało stworzone w latach 70 XX wieku, ale jego historia i założenia sięgają aż do czasów starożytnych, kiedy zaczęto praktykować medytację. Dowiedz się, jak żyć uważniej!