Jak rozwijać w sobie asertywność? Podpowiadamy!

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Asertywność to cecha, która przydaje się w wielu sferach życia. Nie każdy jednak ma ją wrodzoną. Nic straconego. Asertywne zachowanie można wypracować, jednak wymaga to wytrwałości i uporu.

Dlaczego asertywność jest ważna?

Asertywność to umiejętność stawiania wyraźnych granic przy jednoczesnym poszanowaniu praw drugiego człowieka. Przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Dzięki niej możemy jasno określić, na co jesteśmy się w stanie zgodzić, a jakie zachowania są dla nas całkowicie nieakceptowalne. 

Asertywność w pracy

Najczęściej asertywność przydaje się w kontaktach z przełożonymi; wtedy jesteśmy w stanie jasno określić nasz zakres obowiązków i nie pozwolić, aby obarczano nas sprawami, które do nich nie należą. Asertywna postawa pomaga także podczas negocjowania warunków zatrudnienia – pracownik, który zna swoją wartość, w łatwy sposób jest w stanie przekonać o swoich umiejętnościach innych ludzi. 

Asertywność w związku

Jednak nie tylko na polu zawodowym jest to przydatna cecha. Często również w związku konieczne jest wykazanie się asertywnością. W innym wypadku partner o dominującym charakterze spycha nasze potrzeby, przekonania i wartości na dalszą pozycję. 

Asertywność w rodzinie

Również w kwestiach wychowawczych rodzice muszą wykazywać się znacznymi pokładami asertywności. Dzieci bowiem bardzo szybko wykorzystują niezdecydowanie lub różnice w poglądach na różne sprawy życia codziennego między rodzicami, aby osiągnąć swój cel. W takim wypadku jedynie stanowczość może pomóc w opanowaniu sytuacji. 

Career Mitr CM – Be Assertive : Get what you want

Asertywność a agresja

Asertywność to pożądana postawa. Sami chcemy być zdecydowani w działaniu i tego samego oczekujemy od innych. Jednak często dochodzi do sytuacji, kiedy nasze stanowcze zachowanie staje na granicy brutalności lub nawet agresji. Szczególnie widoczne jest to w sferze debaty publicznej na różnego rodzaju tematy: polityczne, światopoglądowe itd. Podziały społeczne wywołane na tym tle wywołują u wielu osób konieczność asertywnego odpierania zarzutów oponentów. Często jednak obserwujemy przekroczenie cienkiej linii między asertywnością a zwykłą agresją słowną, która nie prowadzi do żadnych konstruktywnych wniosków, a jedynie ma na celu obrażanie przeciwnika. W takim wypadku nie możemy rozpatrywać takiego zachowania jako asertywności. Jej clue jest bowiem stanowcze, ale zarazem kulturalne i konstruktywne odpieranie nacisków czy zarzutów kierowanych pod naszym adresem. Należy więc zawsze kontrolować poziom swoich wypowiedzi oraz zachowanie, gdyż jeśli raz pozwolimy sobie na przekroczenie magicznej granicy, wówczas trudno będzie powrócić do stanu sprzed tego faktu. 

Co zrobić, aby stać się bardziej asertywnym?

Wiele osób otwarcie przyznaje się do tego, że ma kłopoty z asertywnością. Niestety nie każdy jest obdarzony tą przydatną cechą. Jednak przy odrobinie samozaparcia i podjęciu wysiłku pracy nad swoim charakterem możemy wypracować mechanizmy, które pozwolą nam w wielu sytuacjach zachować stanowczą postawę i obronić własne racje. 

Budowanie własnej asertywności

Jak się zabrać do świadomego budowania własnej asertywności?

  • Nie podążaj za tłumem. To jedna z podstaw, jeśli chodzi o budowanie własnej asertywności. Jeśli twoje przekonania i zasady każą ci robić jedno, a tłum ludzi otaczających cię zupełnie coś odwrotnego, nie pozwól, aby sterowały tobą przekonania innych. Zawsze postępuj w zgodzie z własnym rozumem i sumieniem. 
  • Przygotuj plan na sytuacje, w których najczęściej ulegasz presji. Dla przykładu jeśli przeraża cię rozmowa z szefem na temat twojej sytuacji zawodowej – przygotuj się do niej odpowiednio. Przemyśl argumenty, przećwicz wskazywanie swoich racji i dopiero „wyposażony” w jasny i klarowny plan podejmij dyskusję na temat rozwoju swojej pozycji zawodowej.
  • Pogódź się z tym, że mówienie NIE nie jest niczym złym. Wiele osób boi się odmawiać, by nie zostać posądzonym o lenistwo, egoizm i inne negatywne cechy. Nie zawsze jednak powinno się ulegać presji innych tylko ze względu na obawę o to jak nas będą postrzegać. Czas najwyższy na to, aby zacząć zwracać uwagę i komunikować jasno własne potrzeby i oczekiwania.

Fot. Isaiah Rustad/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przełamać wstyd przed wizytą u seksuologa?
/
Jak przełamać wstyd przed wizytą u seksuologa?
Zmagasz się z trudnościami w życiu łóżkowym, ale nie możesz zebrać się, by odwiedzić z tym problemem seksuologa? Zobacz, jak przełamać wstyd i skorzystać z rady specjalisty od seksu.
Czy nauka argentyńskiego tanga może pomóc w wyrażaniu emocji przez język ciała?
/
Czy nauka argentyńskiego tanga może pomóc w wyrażaniu emocji przez język ciała?
Odkryj, jak argentyńskie tango otwiera tajemnicę wyrażania emocji poprzez język ciała. Czy ten egzotyczny taniec może stać się Twoim narzędziem do lepszej komunikacji niewerbalnej?
Jak pobudzić swoją kreatywność? Najlepsze sposoby
/
Jak pobudzić swoją kreatywność? Najlepsze sposoby
Kreatywność to umiejętność pożądana w każdych okolicznościach życia. To zdolność, którą w sobie masz – wystarczy, że ją obudzisz. Zobacz, jak odblokować tkwiący w Tobie potencjał twórczy!