Joga w powietrzu – to dosłowne znaczenie terminu aerial joga. Na czym dokładnie polega? Kiedy powstała? Kto ją zapoczątkował? W jaki sposób się ją wykonuje oraz czy jest odpowiednim treningiem dla każdego? Na te pytania odpowie nasz artykuł.
W ostatnich latach joga stała się jedną z najbardziej popularnych form ćwiczeń. Tradycyjna joga, związana z duchowością hinduizmu, rozpowszechniając się na przestrzeni wieków na całym świecie, zaczęła przybierać urozmaicone formy. Jedną ze współczesnych wersji jogi, którą coraz chętniej trenuje się także w Polsce, jest aerial joga, czyli joga w powietrzu.
Aerial jogę zapoczątkowała w 2006 r. nowojorska akrobatka i tancerka, Michelle Dortignac, która zainspirowana ćwiczeniami ze Wschodu, połączyła je z gimnastyką powietrzną, dodając do tego elementy stretchingu, fitnessu i tańca. Trening aerial jogi odbywa się w zawieszonym pod sufitem hamaku. Pomysł Dortignac spotkał się z pozytywnym odbiorem i aerial joga dość szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie.
Jak było wspomniane wyżej, aerial joga łączy elementy jogi z gimnastyką powietrzną, stretchingiem, fitnessem i tańcem. Ćwiczenia wykonywane są w specjalnym hamaku do jogi, inaczej zwanym też chustą do jogi, który zrobiony jest z przyjaznego dla skóry materiału. Hamak zawiesza się na haku pod sufitem – bardzo istotny dla naszego bezpieczeństwa jest tutaj właściwy montaż.
Wykonanie w powietrzu asanów może okazać się nieco bardziej skomplikowane niż ich tradycyjna forma – podczas aerial jogi duże znaczenie ma koordynacja ruchowa. Na początku ćwiczenia wykonuje się w kontakcie z podłogą. Kiedy w hamaku poczujemy się nieco pewniej, a nasze umiejętności wzrosną, wyżej zawiesza się również sam hamak i ćwiczenia zaczynają odbywać się całkowicie w powietrzu. Wraz z zaawansowaniem, w treningu pojawiają się coraz trudniejsze asany, które wykonane w powietrzu robią niebywałe wrażenie.
Tak jak joga tradycyjna, aerial joga działa relaksująco, uspokaja umysł, rozciąga i wzmacnia ciało. Jest również skutecznym sposobem na redukcję stresu. Dzięki ćwiczeniom w powietrzu możemy znacznie poprawić swoją koordynację ruchową. Wskazuje się również, że takie ćwiczenia pozytywnie wpływają na ukrwienie i dotlenienie mózgu. Aerial joga pomaga też w równomiernym rzeźbieniu sylwetki – trening w hamaku wymaga zaangażowania wszystkich mięśni ciała.
Mimo że w Internecie spotkamy się z opiniami, że aerial joga to trening dobry dla każdego, w rzeczywistości nie jest to prawdą. Trenerzy wskazują, że nie wszyscy mogą podjąć się ćwiczeń w powietrzu. Przeciwwskazania dotyczą osób z dolegliwościami, takimi jak:
Treningów aerial jogi nie powinny podejmować się również kobiety w ciąży oraz osoby będące niedługo po operacji. Ćwiczenia w powietrzu, wykonywane w pozycji odwróconej, nie są też zalecane paniom w okresie menstruacji.
zdj. główne: Benjamin Wedemeyer/unsplash.com