Czym jest aerial joga?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Joga w powietrzu – to dosłowne znaczenie terminu aerial joga. Na czym dokładnie polega? Kiedy powstała? Kto ją zapoczątkował? W jaki sposób się ją wykonuje oraz czy jest odpowiednim treningiem dla każdego? Na te pytania odpowie nasz artykuł.

W ostatnich latach joga stała się jedną z najbardziej popularnych form ćwiczeń. Tradycyjna joga, związana z duchowością hinduizmu, rozpowszechniając się na przestrzeni wieków na całym świecie, zaczęła przybierać urozmaicone formy. Jedną ze współczesnych wersji jogi, którą coraz chętniej trenuje się także w Polsce, jest aerial joga, czyli joga w powietrzu. 

Jak powstała aerial joga?

Aerial jogę zapoczątkowała w 2006 r. nowojorska akrobatka i tancerka, Michelle Dortignac, która zainspirowana ćwiczeniami ze Wschodu, połączyła je z gimnastyką powietrzną, dodając do tego elementy stretchingu, fitnessu i tańca. Trening aerial jogi odbywa się w zawieszonym pod sufitem hamaku. Pomysł Dortignac spotkał się z pozytywnym odbiorem i aerial joga dość szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie.

Na czym polega aerial joga?

Jak było wspomniane wyżej, aerial joga łączy elementy jogi z gimnastyką powietrzną, stretchingiem, fitnessem i tańcem. Ćwiczenia wykonywane są w specjalnym hamaku do jogi, inaczej zwanym też chustą do jogi, który zrobiony jest z przyjaznego dla skóry materiału. Hamak zawiesza się na haku pod sufitem – bardzo istotny dla naszego bezpieczeństwa jest tutaj właściwy montaż.

Wykonanie w powietrzu asanów może okazać się nieco bardziej skomplikowane niż ich tradycyjna forma – podczas aerial jogi duże znaczenie ma koordynacja ruchowa. Na początku ćwiczenia wykonuje się w kontakcie z podłogą. Kiedy w hamaku poczujemy się nieco pewniej, a nasze umiejętności wzrosną, wyżej zawiesza się również sam hamak i ćwiczenia zaczynają odbywać się całkowicie w powietrzu. Wraz z zaawansowaniem, w treningu pojawiają się coraz trudniejsze asany, które wykonane w powietrzu robią niebywałe wrażenie.

Jakie korzyści niesie aerial joga?

Tak jak joga tradycyjna, aerial joga działa relaksująco, uspokaja umysł, rozciąga i wzmacnia ciało. Jest również skutecznym sposobem na redukcję stresu. Dzięki ćwiczeniom w powietrzu możemy znacznie poprawić swoją koordynację ruchową. Wskazuje się również, że takie ćwiczenia pozytywnie wpływają na ukrwienie i dotlenienie mózgu. Aerial joga pomaga też w równomiernym rzeźbieniu sylwetki – trening w hamaku wymaga zaangażowania wszystkich mięśni ciała.

Czy aerial joga jest odpowiednia dla każdego?

Mimo że w Internecie spotkamy się z opiniami, że aerial joga to trening dobry dla każdego, w rzeczywistości nie jest to prawdą. Trenerzy wskazują, że nie wszyscy mogą podjąć się ćwiczeń w powietrzu. Przeciwwskazania dotyczą osób z dolegliwościami, takimi jak:

  • choroby serca, 
  • problemy z ciśnieniem, 
  • osteoporoza,
  • jaskra, 
  • urazy kręgosłupa,
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • zespół ciśnienia nadgarstka,
  • zapalenie stawów.

Treningów aerial jogi nie powinny podejmować się również kobiety w ciąży oraz osoby będące niedługo po operacji. Ćwiczenia w powietrzu, wykonywane w pozycji odwróconej, nie są też zalecane paniom w okresie menstruacji.

zdj. główne: Benjamin Wedemeyer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto się rozciągać? Rozmowa z instruktorką Karoliną Rabiegą
/
Dlaczego warto się rozciągać? Rozmowa z instruktorką Karoliną Rabiegą
Sprawdź, co na temat zalet stretchingu sądzi doświadczony ekspert.
Jak fotobudka dodaje uroku i zabawy każdemu przyjęciu weselnemu?
/
Jak fotobudka dodaje uroku i zabawy każdemu przyjęciu weselnemu?
Odkryj, jak fotobudka na weselu może stać się dodatkiem, który zapewni fantastyczną atmosferę i niezapomniane chwile dla Twoich gości.
Wybór pościeli i poszewek – na to musisz zwrócić uwagę
/
Wybór pościeli i poszewek – na to musisz zwrócić uwagę
Nie wiesz, jaką pościel wybrać? Podpowiadamy, czym warto się kierować!