Jak skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać receptę online?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przy realizowaniu e-recepty jest kilka sposobów na to, jak skontaktować się z lekarzem. Nie trzeba już stawiać się osobiście w przychodni i czekać w kolejce na przyjęcie do gabinetu lekarskiego. Teraz można otrzymać e-receptę od lekarza, nawet nie wychodząc z domu. Jak można to zrobić? Podpowiadamy!

Wystawianie recepty online na odległość

Erecepta online może być wystawiona przez lekarza, kontaktując się z nim w formie teleporady lub czatu wideo. Ten drugi sposób jest najczęściej realizowany w prywatnych przychodniach. Inną metodą jest rejestracja na stronie https://receptomat.pl/. Jest to prywatny podmiot, który za pośrednictwem krótkiej e-konsultacji może wystawić receptę online w niedługim czasie. Po zarejestrowaniu się na stronie warto przejrzeć dostępne możliwości. Nie trzeba dzwonić ani pisać długich maili. Na witrynie internetowej jest przygotowanych wiele kategorii, które pozwalają na szybkie określenie przyczyny lub problemu. Za pomocą strony można ubiegać się o wystawienie e-zwolnienia L4, zdobyć e-Skierowanie online, a nawet zdobyć tabletkę „Dzień Po” bądź tabletkę antykoncepcyjną bez obaw o to, że lekarz powoła się na klauzulę sumienia i odmówi wystawienia recepty na leki. Pacjent może wpisać konkretną nazwę leku bądź wskazać zaobserwowane objawy. Na podstawie krótkiej ankiety, lekarz w ciągu niedługiego czasu podejmuje decyzję o zasadności wystawienia e-recepty.

Kwestionariusz jest krótki i jest odpowiednikiem wywiadu medycznego, który pozwoli określić lekarzowi, jakie leki powinien przepisać. Można również wybrać opcję psychoterapii lub teleporady, co pozwoli skontaktować się telefonicznie z lekarzem, nie tylko online.

Kto może wystawić e-receptę online?

E-receptę online może wystawić każdy lekarz, który ma uprawnienia do wykonywania zawodu. Takie prawo posiada również pielęgniarka, położna, czy doktorzy o konkretnych specjalizacjach, na przykład dentysta. W wyjątkowych przypadkach e-receptę może wystawić farmaceuta. Są to jednak wyłącznie sytuacje, w których życie pacjenta jest zagrożone lub, gdy występuje konieczność wystawienia nowej recepty na leki przewlekłe, nie ma kontaktu z lekarzem. Na stronie Receptomat formularze sprawdzają lekarze i są oni w pełni uprawnieni do wypisywania e-recept online.

Czy lekarz może odmówić wystawienia e-recepty?

Lekarz ma pełne prawo do odmówienia wystawienia e-recepty, jeżeli stosowanie danego leku przez pacjenta nie ma żadnego uzasadnienia bądź pojawiają się u pacjenta pewne przeciwwskazania zdrowotne. Tymi przeciwwskazaniami może być alergia na skład konkretnych lekarstw, stwierdzone niepożądane działania lub pacjent bierze już przewlekle leki, które nie powinny być mieszane z danym preparatem. Są też leki, których lekarz może odmówić, powołując się na klauzulę sumienia, choć w przypadku e-konsultacji nie będzie miało to miejsca.

Od 8 stycznia 2020 z racji wprowadzonej wtedy ustawy lekarze mają obowiązek wystawiania wszystkich recept w formie elektronicznej. Może przygotować dla pacjenta wydruk, który okaże farmaceucie w aptece lub wysłać go w formie elektronicznej. Tak czy inaczej, e-recepta pojawi się w systemie, jak również na Internetowym Koncie Pacjenta.

Fot.: Julia M Cameron/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Mniej znaczy więcej – jak być eko we współczesnym świecie? – webinarium
/
Mniej znaczy więcej – jak być eko we współczesnym świecie? – webinarium
Popularna blogerka z zakresu zero waste podpowie, jak wprowadzić jego zasady do swojego życia.
Odkryj korzyści płynące z picia herbatek ziołowych
/
Odkryj korzyści płynące z picia herbatek ziołowych
W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom picia herbat ziołowych i dlaczego warto włączyć je do codziennej rutyny.
Ceremonia kakao – czym tkwi sekret znanego od tysiącleci napoju?
/
Ceremonia kakao – czym tkwi sekret znanego od tysiącleci napoju?
Chcesz odzyskać wewnętrzną harmonię i zdrowie, rozjaśnić umysł, a przy okazji doświadczyć głębokiej odnowy? Daj się uwieść ceremonii kakao!