Joga kundalini – na czym polega ten styl ćwiczeń?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pośród wielu odmian jogi kundalini wyróżnia się tym, że pociąga za sobą najgłębsze przemiany w człowieku. Owiana tajemnicą joga kundalini ma na celu przebudzenie i opanowanie drzemiącej w naszym ciele energii. Poznaj tę wyjątkową odmianę jogi.

Joga kundalini – historia

Joga kundalini odsłania pierwotne oblicze jogi. Celem praktyki tej formy jogi jest przebudzenie kundalini – wszechpotężnej energii kosmicznej lub seksualnej drzemiącej w najniższym, sakralnym ośrodku energetycznym człowieka. Praktyka jogi kundalini ma pomóc tej życiowej energii przemieścić się w górę wzdłuż kręgosłupa aż do szczytu głowy.

Mistrz Yogi Bhajan opracował i spopularyzował tę praktykę w Kalifornii pod koniec lat 60., aby pomóc ludziom z zachodu w zerwaniu z nałogami i przebudzeniu świadomości. Yogi Bhajan wybrał najskuteczniejsze elementy jogi, bazując na metodach stosowanych od tysięcy lat. Właściwa ich praktyka przynosi korzyści każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, sprawności fizycznej i przeszłości.

Asany, mudry, pranajama i mantry

Podstawową techniką używaną w jodze kundalini jest krija – aktywna medytacja łącząca pozycje (asany), gesty rąk (mudry), oddech (pranajamę), charakterystyczny śpiew (mantrę) i/lub przedmiot, na którym skupia się umysł. Czas trwania krij, którym czasem towarzyszy muzyka, waha się od 30 minut do godziny. Wbrew ezoterycznym, z lekka demonicznym wyobrażeniom o jodze kundalini, jej praktyka jest bardzo precyzyjna. Zajęcia przebiegają w podobny sposób na całym świecie.

Gdy już usiądziesz na macie, trzykrotnie intonujesz mantrę otwarcia, za której pośrednictwem łączysz się ze swoim ja i wewnętrznym przewodnikiem. Wymiar dźwiękowy w jodze kundalini ma istotne znaczenie, gdyż powoduje w nas drgania na poziomie molekularnym. W czasie zajęć praktykujący uczą się odnajdywać dźwięk w okolicach pępka i splotu słonecznego, będącego naszym centrum dowodzenia, i wyrzucają go z siebie za pośrednictwem głosu. Dokładne artykułowanie mantr umożliwia poruszanie językiem w określony sposób i dotykanie punktów energetycznych zlokalizowanych na podniebieniu.

Potem przychodzi kolej na rozgrzewkę ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa i oddechu. W jodze kundalini to oddech nadaje rytm wykonywanym ćwiczeniom. Kolejno robimy wdech, wydech i wstrzymujemy oddech, to zaciskając, to rozluźniając krocze.

Gdy ciało jest już wygimnastykowane, przechodzimy do praktyki głównej, jaką jest krija ukierunkowana na konkretne efekty, zarówno fizyczne, jak i mentalne. Nauczyciele proponują przeważnie jedną kriję, po której następują dwie krótsze. Dalej ma miejsce medytacja, śpiewana lub w ciszy, a na koniec relaksacja przy dźwiękach gongów. W czasie zajęć poznajesz różne krije, są ich setki, a każda z nich oddziałuje na konkretne organy, gruczoły lub emocje. Nauczyciel zawsze informuje praktykujących, nad którym obszarem pracują.

Joga kundalini – joga świadomości

W odróżnieniu od hatha czy ashtanga joga kundalini nie wymaga od Ciebie perfekcji w wykonywaniu asan. Istotą tej odmiany jogi jest bowiem nawiązanie łączności ze swoją energią. Ćwiczenia są po to, by ją przebudzić i skłonić do powolnego ruchu w górę, przez kolejne ośrodki energetyczne. Celem tych zabiegów jest zjednoczenie ciała, umysłu i ducha.

W jodze kundalini wszystko jest ze sobą powiązane, dlatego nazywa się ją również jogą świadomości. Wszystko, co trafia do naszego wnętrza – powietrze, pokarm, emocje – krystalizuje się w nas i zastyga, tworząc węzły, przez które energia nie może przepływać. Według hinduskiej holistycznej wizji zdrowia to zalążek zaburzeń emocjonalnych, depresji i ostatecznie chorób. Świadoma i przykładna praktyka jogi kundalini uzdrawia system energetyczny człowieka, u którego podstaw leżą czakry.

Energia kundalini jest jak uśpiony wąż zwinięty u podstawy kręgosłupa. Krije mobilizują ją i pomagają piąć się w górę przez kolejne ośrodki energetyczne, zwane czakrami. Każda z nich jest połączona z konkretnym gruczołem dokrewnym: jajnikami, nadnerczami, trzustką, grasicą, tarczycą, przysadką i szyszynką zlokalizowaną na szczycie czaszki. Energia życiowa oczyszcza te ośrodki od dołu do góry, a po dotarciu na szczyt, do czakry korony, scala nasze fizyczne i duchowe ja.

Fot. Kraolina Grabowska/Pexels

Joga kundalini – korzyści

Możliwość poznania siebie, jaką oferuje nam joga kundalini, to błogosławieństwo w czasach zdominowanych przez stres i pośpiech. Niektórym joga kundalini pozwala się odprężyć, odzyskać sen i przerwać gonitwę myśli. Inni czerpią przyjemność ze śpiewu i uniesienia, jakie przynosi zbiorowa fala harmonijnych dźwięków. Te mantry są święte, intonowane od tysięcy lat. Ich świadoma recytacja podnosi wibracje, oczyszcza, koi, przynosi spokój i radość.

Joga kundalini – dla kogo?

Jeszcze do niedawna jogę kundalini mogli praktykować tylko wybrańcy. Dziś jest w zasięgu każdego z nas. Jednak, by jej praktyka miała sens, potrzebne jest pragnienie dokonania głębokiej zmiany w swoim życiu, połączenia się ze swoim jestestwem.

Joga kundalini jest stworzona dla każdego ciała, tego bardziej i mniej mobilnego, a także otwarta na każdy poziom doświadczenia. Właściwie w jodze kundalini nie ma typowego dla innych odmian jogi podziału na poziom dla początkujących, czy zaawansowanych. I nikt nie powinien czuć oporów wobec korzystania z jej dobrodziejstw.

Pamiętaj, nadrzędnym celem jogi kundalini nie jest poprawa sprawności fizycznej, lecz lepsze poznanie siebie.

Zdjęcie główne: Yan Krukov/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Odczuwasz lęk przed brakiem telefonu komórkowego? To może być nomofobia!
/
Odczuwasz lęk przed brakiem telefonu komórkowego? To może być nomofobia!
Czujesz presję, aby co chwilę zerkać na telefon? Wpadasz w panikę, gdy gdzieś się zawieruszy? To może być nomofobia!
Różnorodność kształtów i wzorów zniczy na grobach
/
Różnorodność kształtów i wzorów zniczy na grobach
Różnorodność kształtów i wzorów zniczy na grobach: Wyraz indywidualności i kulturowej tożsamości.
Jak wybrać idealną matę do jogi dla swoich potrzeb?
/
Jak wybrać idealną matę do jogi dla swoich potrzeb?
Przewodnik dla miłośników jogi na temat doboru najlepszej maty. Wskazówki na temat materiałów, grubości i innych aspektów idealnej maty do jogi.