Jak przełamać wstyd przed wizytą u seksuologa?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Problemy z intymną sferą życia dosięgają mężczyzn niezależnie od wieku, pochodzenia, miejsca zamieszkania. Mogą pojawić się niezależnie od tego, czy jesteśmy singlami, czy trwamy w wieloletnim związku. Kiedy napotykamy problem natury seksualnej, zazwyczaj najpierw staramy się rozwiązać go na własną rękę. Nie zawsze udaje się jednak pokonać trudności bez pomocy specjalisty. Seks i seksualność to nadal tabu, wielu z nas było wychowywanych w poczuciu, że to temat wstydliwy, o którym nie należy rozmawiać. Takie kulturowe przekonania prowadzą do tego, że w dorosłym życiu nie potrafimy otworzyć się nawet przed seksuologiem. Zatem jak przełamać wstyd przed wizytą u seksuologa?

Nazwij problem i powiedz o nim na głos sam przed sobą

Bardzo często słowa, których się wstydzisz nawet nie chcą przejść Ci przez gardło. To może okazać się poważną komplikacją podczas wizyty w gabinecie seksuologa. By nie tracić cennego czasu na wizycie, warto przed nią oswoić się z wypowiadaniem trudnych dla Ciebie słów. Możliwe, że nawet nigdy nie padły one z Twoich ust, a przełamanie się i wypowiedzenie ich na głos może być bardzo uwalniające i pomóc Ci z większą swobodą rozmawiać z terapeutą. Oswojenie się z mówieniem o swoim problemie, nawet tylko przed samym sobą, może pomóc także w znormalizowaniu problemu i pokonaniu wstydu. Jeśli poczujesz, że problem, z którym chcesz udać się do seksuologa to tak naprawdę nic złego i nic strasznego, dużo łatwiej będzie Ci czerpać pełnię korzyści z terapii. 

Fot. Cottonbro/Pexels

Potraktuj seksuologa, jak każdego innego lekarza

Idąc do ortopedy, nie wstydzisz się, że skręciłeś kostkę, podczas wizyty u lekarza rodzinnego, przeziębienie również nie jest powodem do wstydu. Tak samo postaraj się potraktować komplikacje w życiu intymnym. Możesz być pewien, że seksuolog, przed którym musisz się otworzyć, przez lata pracy, słyszał wiele dużo dziwniejszych historii, niż Twoja. Jeśli podejdziesz do terapii, jak do każdej innej wizyty u specjalisty, będzie Ci dużo łatwiej. Poza tym, wiele problemów da się rozwiązać już w kilka spotkań. Możliwe, że wystarczy, by lekarz polecił Ci dobre środki na potencję lub podpowiedział, jak zmienić kilka nawyków, żeby Twoje życie łóżkowe wróciło do normy. Może też okazać się, że problem leży zupełnie gdzieś indziej i seksuolog pokieruje Cię do odpowiedniego lekarza.

Porozmawiaj o problemie z drugą połówką przed wizytą u seksuologa

Wielu z nas ma problem z tym, by o bardzo intymnych sprawach rozmawiać z zupełnie obcą osobą. Jeśli to dla Ciebie poważna bariera, przed odwiedzeniem seksuologa, spróbuj porozmawiać o swoich trudnościach z osobą, z którą i tak powinieneś rozmawiać o seksie. Szczera rozmowa z partnerką/partnerem o tym, z jakimi problemami się zmagasz, może być bardzo uwalniająca i pomóc przełamać się do poruszania niewygodnych tematów. Partnerka/partner jest zazwyczaj najbardziej zaufaną osobą, a poza tym, problemy z seksualnością, z którymi zmaga się jedna osoba, dotyczą tak naprawdę obu stron związku. Jeśli jedna osoba powinna na przykład przyjmować leki na potencję, a tego nie robi, dla jej drugiej połówki również jest to trudna sytuacja. Dzięki szczerej rozmowie oswoisz się z mówieniem o swoim problemie w bezpiecznym środowisku, a wsparcie drugiej osoby ułatwi Ci podjęcie pierwszych kroków w stronę wyzbycia się wstydu.

To zrozumiałe, że wizyta u seksuologa dla wielu osób niestety wiąże się ze wstydem. Przełamywanie tematów tabu to niełatwe zadanie, z którym należy się zmierzyć. Nie rezygnuj ze swojego zdrowia i szczęścia przez niechęć do trudnych rozmów. Wizyta u seksuologa, gdy zmagasz się z tematem seksu jest tak samo ważna, jak zwrócenie się do kardiologa z problemami z sercem. Nie bagatelizuj problemów, bo nie rozwiążą się same. Pokonaj wstyd i skonsultuj swój problem ze specjalistą.

Fot. Alex Green/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak radzić sobie z samotnością?
/
Jak radzić sobie z samotnością?
Samotność jest nazywana chorobą XXI wieku. Często z jej powodu cierpią osoby młode. Jak nie dać się samotności i co zrobić, by nie dokuczała tak mocno?
Ćwiczenia z piłką fitness, które możesz wykonać w domu
/
Ćwiczenia z piłką fitness, które możesz wykonać w domu
Co powiesz na to, by nabyć piłkę i rozpocząć relaksujące ćwiczenia w zaciszu własnego domu?
Digital marketing – wykorzystaj Amazon Ads dla zwiększenia wydajności!
/
Digital marketing – wykorzystaj Amazon Ads dla zwiększenia wydajności!
Amazon Ads to usługa, która pomoże Ci skutecznie wypromować Twoją markę - poznaj szczegóły!