Poznaj 6 najsłynniejszych joginów na świecie

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Joga to współcześnie jedna z najchętniej uprawianych aktywności. Pokochali ją zarówno młodzi, jak i starsi. Prawie każdy kraj dzisiaj może pochwalić się mistrzami jogi. Oto 6 najsłynniejszych na świecie współczesnych joginów.

Nikogo nie zdziwi, że zdecydowanie najwięcej mistrzów jogi pochodzi z Indii. Współcześnie znamy też jednak doświadczonych joginów z innych zakątków świata. Obok wielkich indyjskich guru jogi przedstawiamy kilka postaci ze świata zachodniego, od dekad związanych z jogą, rozpoznawalnych na całym świecie.

1. Jaggi Vasudev vel Sadhguru

Jest jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnych Indii. Założyciel Isha Foundation, która tworzy programy jogi na całym świecie. Sadhguru to osobistość często zapraszana na wystąpienia podczas wydarzeń takich jak World Economic Forum czy spotkania UN. Mistrz jogi prowadzi również liczne seminaria, podczas których pomaga ludziom rozwiązać ich problemy.

2. Osho

Chandra Mohan Jain, znany jako Osho, to jeden z najbardziej popularnych współczesnych joginów na świecie. Jest założycielem duchowej formacji, do której dołączyli liczni młodzi ludzie. Osho zachęcał do medytacji, miłości i odwagi. Uważał, że medytacja jest nie tylko pewną praktyką, ale szczególnym stanem świadomości. Przedstawił ponad 100 różnych technik medytacji, które mają pomóc osiągnąć wewnętrzny spokój. Zmarł w 1990 roku.

3. Sami Ramdev vel Baba Ramdev

Sami Ramdev, znany też jako Baba Ramdev, to indyjski jogin, guru i biznesmen. Spopularyzował jogę i ajuwerdę we współczesnych Indiach. Od 2002 roku Ramdev organizuje i prowadzi obozy jogi, transmituje swoje zajęcia w licznych kanałach telewizyjnych. 

4. Sławomir Bubicz

Nasz kraj również może się pochwalić joginem z dużym doświadczeniem. Sławomir Bubicz to pierwszy Polak, który otrzymał dyplom od mistrza jogi Iyengara (w 1987 roku). Przez dwa lata zgłębiał tajniki metody Iyengara, aby potem przywieźć je do naszego kraju. Otworzył pierwszą i największą szkołę jogi w Polsce – Akademię Hatha-Jogi mieszczącą się w Warszawie. Uczy jogi, tłumaczy, redaguje i wydaje książki Iyengara.

5. Krishna Kaur Khalsa

Amerykańska joginka, która naukę tej wschodniej sztuki rozpoczęła w 1970 roku. Od niemal 40 lat naucza jogi kundalini. Jest instruktorką w Kundalini Research Institute, a także prowadzi organizację Y.O.G.A. for Youth przygotowującą nauczycieli do pracy z wrażliwą młodzieżą i wprowadzającą programy jogi do szkół oraz placówek młodzieżowych. Urodziła się jako Thelma Oliver i do czasu rozpoczęcia nauki jogi zajmowała się karierą filmową i telewizyjną.

6. Duncan Peak

Założyciel Power Living Australia, szkoły, która wytrenowała już ponad 1000 nauczycieli jogi. To zdecydowanie najbardziej znany i wpływowy jogin w Australii, gdzie od 2004 roku otworzył już 8 studiów jogi, a kolejne planuje w Nowej Zelandii. Autor książki „Modern Yoga”.

Zdj. główne: Carl Barcelo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nie możesz wytrzymać bez telefonu? To może być fonoholizm!
/
Nie możesz wytrzymać bez telefonu? To może być fonoholizm!
Nie potrafisz wyobrazić sobie życia bez telefonu, a na myśl o pozostaniu bez smartfona ogarnia Cię lęk? To może być fonoholizm.
Olej z pestek dyni – właściwości i zastosowanie
/
Olej z pestek dyni – właściwości i zastosowanie
Poznaj zastosowanie i właściwości oleju z pestek dyni!
Dlaczego warto mieć psa?
/
Dlaczego warto mieć psa?
Zastanawiasz się nad przygarnięciem psa? Zobacz jak wiele pozytywów płynie z posiadania w swoim życiu czworonoga.