Rano czy wieczorem – kiedy najlepiej biegać?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bieganie to idealny sposób na świetną kondycję oraz dobre samopoczucie. Istnieją zwolennicy porannego joggingu, ale niektórzy twierdzą, że tylko wieczorne bieganie jest w stanie zapewnić im pełnię energii. Sprawdźmy, co na ten temat mają do powiedzenia eksperci. 

Bieganie – rano, czy wieczorem? 

Bieganie rano często jest pokazywane w komediach romantycznych, w których główni bohaterowie przed trudnym dniem w pracy idą na krótką przebieżkę. Taki sposób na pobudzenie organizmu ma wiele zalet. Przede wszystkim usprawniamy układ krwionośny, dzięki czemu dostarczamy organizmowi niezbędnego do pracy tlenu. Dodatkowo poranne bieganie znacznie wpływa na poziom kortyzolu we krwi, dzięki czemu niezależnie od tego, czy wstaliśmy lewą nogą, czy nie, po wysiłku fizycznym czujemy się rześcy i mniej zestresowani. 

Bieganie rano pomaga w pozbyciu się nadmiarowej tkanki tłuszczowej – podczas treningu aerobowego spalamy tłuszcz, a co za tym idzie, dbamy o smukłą sylwetkę. Trening pozwala na przyspieszenie metabolizmu i lepsze przyswajanie witamin z jedzenia. O poranku jogging zamiast kawy może nas znacznie szybciej pobudzić i dać ogromną dawkę pozytywnej energii na cały dzień. Ćwiczenia fizyczne, tak samo jak kofeina, podnoszą ciśnienie krwi, dzięki czemu dobudzamy się i jesteśmy gotowi na nowe zadania. 

Należy pamiętać, by nie biegać na czczo, ponieważ organizm będzie spalał mięśnie. Przed samym treningiem koniecznie napij się wody i zjedz bardzo lekki posiłek. Może być to banan lub żel energetyczny, który dostarcza organizmowi witamin i węglowodanów. Po bieganiu zjedz koniecznie w ciągu 30 minut, ponieważ po tym czasie może dojść do rozkładu mięśni. Śniadanie potreningowe powinno zawierać przede wszystkim wysokiej jakości białko oraz węglowodany złożone w postaci np. płatków owsianych lub ciemnego pieczywa. 

Bieganie wieczorne z kolei również daje wiele pozytywnych odczuć. Przede wszystkim nie musimy obawiać się, że zaśpimy do pracy, dlatego nasz trening może trwać znacznie dłużej. Dodatkowo biegając wieczorem, znacznie zmniejszamy poziom stresu, a nagromadzone w ciągu dnia napięcia w mięśniach stają się tylko nieprzyjemnym wspomnieniem. Wysiłek przed snem poprawia też dotlenienie organizmu i pozwala na głębszy sen. Ćwiczenia przed snem mają również swoją gorszą stronę – pobudzony organizm i podniesione ciśnienie krwi powodują, że sen nie zawsze przychodzi łatwo. Warto więc tuż przed położeniem się do łóżka wykonać krótką sesję rozciągania oraz głębokich wdechów, aby wyciszyć ciało.  

Fot. Drobot Dean/Adobe Stock

Bieganie – efekty

Niezależnie od tego, czy jesteś rannym ptaszkiem i wolisz biegać rano, czy też preferujesz wieczorny trening, bieganie da Ci wiele satysfakcji oraz efektów zdrowotnych takich jak: 

  • ustabilizowany poziom cukru we krwi, 
  • mniejsza masa ciała,
  • wzmocnione i wyrzeźbione mięśnie,
  • oczyszczanie ciała z toksyn,
  • poprawa cyrkulacji krwi,
  • poprawa kondycji,
  • szybsze zasypianie i głębszy sen. 

Bieganie można zacząć od krótkich truchtów, z czasem wydłużając dystans. Jeśli zależy Ci na spalaniu tłuszczu, warto pomyśleć o treningu interwałowym, łączącym elementy ćwiczeń aerobowych i anaerobowych. Kombinacja taka wytrąca organizm z homeostazy, czyli równowagi, przez co musi on podjąć duży wysiłek metaboliczny, by do niej wrócić. Przekłada się to na szybsze spalanie kalorii, dlatego mieszanie szybkiego i wolnego biegu jest bardzo dobrym pomysłem na odchudzanie.

Zdjęcie główne: areebarbar/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Prawdy i mity o cudzie suplementacji – webinar z Jakubem Mauriczem
/
Prawdy i mity o cudzie suplementacji – webinar z Jakubem Mauriczem
Weź udział w spotkaniu z ekspertem i dowiedz się wszystkiego na temat prawidłowej suplementacji!
Zdrowy styl życia: Klucz do długowieczności i dobrej kondycji
/
Zdrowy styl życia: Klucz do długowieczności i dobrej kondycji
Zdrowy styl życia to klucz do długowieczności i dobrej kondycji. Odkryj trzy podstawowe filary dla zdrowego życia!
Zdjęcia biznesowe: co powinniśmy wiedzieć na temat sesji biznesowych?
/
Zdjęcia biznesowe: co powinniśmy wiedzieć na temat sesji biznesowych?
Co warto wiedzieć o sesjach biznesowych?