Ludzki organizm składa się w około 70 proc. z wody, dlatego tak ważne jest jej spożywanie w odpowiednich ilościach. W tym artykule dowiesz się, czym jest odwodnienie organizmu i czym grozi.
Woda jest nam potrzebna do życia, podobnie jak pożywienie. Bierze udział w ważnych procesach metabolicznych oraz w transporcie składników odżywczych, w tym witamin i hormonów. Bez wody niemożliwe byłoby wchłanianie się składników odżywczych z jedzenia.
Jest ona konieczna także do zachowania równowagi wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Jej niedobór z kolei prowadzi do bardzo negatywnych w skutkach zaburzeń wewnątrzustrojowej homeostazy oraz procesów termoregulacji. Należy pamiętać, że organizm wyrównuje swoją temperaturę poprzez pocenie się. Kiedy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, ciało wchodzi w tzw. tryb awaryjny. Odczuwamy pragnienie, a skóra wydziela pot.
Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, zwłaszcza podczas upałów lub wysiłku fizycznego.
Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, możesz odczuć:
Trzeba pamiętać, że jeśli odwodnienie sięgnie 8%, może dojść do zgonu!
Osoby starsze i dzieci mają mniejsze zapotrzebowanie na picie wody, a u osób w podeszłym wieku następuje upośledzenie fizjologicznego odruchu pragnienia. Rozwiązaniem są żelki z wodą lub picie herbat ziołowych.
Kiedy pijesz za małą ilość wody, na pewno zauważysz również inne niekorzystne zmiany zachodzące w ciele. Będą to takie objawy, jak:
Bardzo trudno jest pić zbyt dużo wody. Osoby pracujące fizycznie oraz mające nadwagę powinny pić nawet 3 litry wody dziennie. Pracując w pozycji siedzącej, najlepiej jest spożywać szklankę wody na każdą godzinę. Minimalna ilość wody powinna mieścić się w przedziale od 1,5 litra do 2 litrów wody dziennie. Pijąc kawę lub czarną herbatę – odwadniamy się, ponieważ teina i kofeina wypłukują ważne składniki mineralne.
Nie powinniśmy pić dużymi haustami – najlepiej jest przelewać wodę do szklanki i z niej nawadniać organizm za pomocą małych łyków. Unikaj wody źródlanej, ponieważ wypłukuje z ciała ważne jony i minerały. Zamiast niej w trakcie upałów kup wodę wysoko mineralizowaną. Można również zaopatrzyć się w specjalny dzbanek filtrujący, z filtrem wzbogaconym o wapń i magnez. Nie tylko zaoszczędzisz na wodzie mineralnej w butelkach, ale również zadbasz o środowisko. By się napić, nie czekaj na pragnienie – to znak, że organizm już jest odwodniony. Pij niewielkie porcje wody przez cały dzień.
Jeśli nie lubisz czystej wody, możesz dodać do niej kilka kostek lodu oraz plasterki cytryny. W trakcie upałów koniecznie zaopatrz się w elektrolity oraz melony i arbuzy, które mają w sobie dużo wody i dostarczają nam ważnych witamin oraz minerałów.
Przeczytaj też: https://catchlife.pl/zdrowie/domowe-sposoby-na-bol-glowy/
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com