Czy sterylizowane koty wymagają specjalnej diety?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Koty to wybredne zwierzęta, które mają swoje przyzwyczajenia i niechętnie je zmieniają. Modyfikacja codziennej diety kota, którego poddano sterylizacji, nie będzie więc łatwa, ale jest jak najbardziej potrzebna. Zwierzę po tego typu zabiegu staje się mniej aktywne, zwalnia również jego metabolizm, w związku z czym należy ograniczyć ilość dostarczanych mu kalorii. Karma dla kotów sterylizowanych powinna być sycąca, ale niskokaloryczna.

Mokre i suche karmy dla kotów sterylizowanych

W sprzedaży dostępne są różne rodzajów karm dedykowanych kotom po zabiegu kastracji i kotkom poddawanym sterylizacji farmakologicznej. Cechą wspólną wszystkich tego typu produktów jest obniżona gęstość kaloryczna. Oznacza to, że w określonej porcji karmy dla kotów po sterylizacji jest mniej kalorii niż w takiej samej objętości produktu tradycyjnego. Po prostu karma dla kotów sterylizowanych zawiera mniej tłuszczu, przez co jej kaloryczność w stosunku do karm tradycyjnych wyraźnie spada. Dzięki temu kot wciąż może nasycić głód, ale nie tyje. Najczęściej stosowanymi rodzajami karm dedykowanych kotom po sterylizacji są karmy mokre. Takie produkty dodatkowo w korzystny sposób wpływają na pracę układu moczowego kotów, które niechętnie zaglądają do poidełka lub miski z wodą. 

Zalety karmy o obniżonej kaloryczności

Mała aktywność fizyczna w połączeniu z kaloryczną dietą i nieograniczoną dostępnością pożywienia sprawiają, że wiele domowych kotów zmaga się z problemem nadwagi i związanymi z nią chorobami, przede wszystkim z cukrzycą. Problem pogłębia się w przypadku zwierząt po sterylizacji, których metabolizm dodatkowo spowalnia i choć kot je tyle samo, co wcześniej, to jednak tyje. Specjalna karma dla kotów sterylizowanych ma pomóc w rozwiązaniu problemu kociej otyłości. Taki produkt ma obniżoną gęstość kaloryczną, przez co kot, pobierając taką samą ilość pożywienia, co wcześniej, przed sterylizacją, w rzeczywistości pochłania zdecydowanie mniej kalorii i nie tyje. Co ważne, niskokaloryczne karmy dla sterylizowanych kotów są karmami pełnoporcjowymi, a zatem zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe dorosłego zwierzęcia. 

Choć z biologicznego punktu widzenia modyfikacja diety kota po sterylizacji nie jest wymagana, to jednak w rzeczywistości, ze względu na większą skłonność do tycia, dieta zwierzęcia poddanego takiemu zabiegowi powinna zostać zmieniona pod kątem obniżenia jej kaloryczności. Specjalne karmy dla kotów po sterylizacji spełniają ten warunek. Dodatkowo są to karmy pełnoporcjowe, które dostarczają zwierzęciu wszystkie składniki niezbędne do jego codziennego funkcjonowania.

Fot.: Laura Chouette/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Spożywcze podarunki — co warto kupić?
/
Spożywcze podarunki — co warto kupić?
Szukasz ciekawego pomysłu na prezent? Zobacz, co możesz podarować swoim bliskim i nie tylko.
Naucz się twórczo układać kwiaty!
/
Naucz się twórczo układać kwiaty!
Interesujesz się florystyką? Ten kurs jest dla Ciebie!
Przyjemny, jesienny nastrój w domu – jak go wprowadzić?
/
Przyjemny, jesienny nastrój w domu – jak go wprowadzić?
Koniec lata nie musi wywoływać smutnych odczuć, ponieważ nadchodzące miesiące mogą obfitować w wiele dobrego.