O czym pamiętać, organizując wakacje na własną rękę?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje organizowane w oparciu wyłącznie o własne siły, bez pośrednictwa biura podróży, wydają się być wspaniałą przygodą – i często są wyjątkowym przeżyciem. Niestety, ale trzeba w ich przypadku zadbać o wiele szczegółów, bo przecież będziemy zdani sami na siebie w obcym kraju. O czym szczególnie trzeba pamiętać?

Bezpieczeństwo

Zwłaszcza czasy pandemii wpływają na to, że musimy się bardzo liczyć z zapewnieniem sobie bezpieczeństwa. Konieczne jest więc przestudiowanie danych na temat kraju, do którego się udajemy, panujących tam wymagań i obowiązujących obostrzeń. Nawet jednak przed pojawieniem się Covid-19 trzeba było zadbać o szereg czynników, żeby wyjazd był w pełni bezpieczny. O co chodzi przede wszystkim?

Znajomość sytuacji panującej w kraju będącym celem podróży

Bardzo ważne jest szczegółowe przestudiowanie tego, jak wygląda sytuacja u celu naszej wakacyjnej podróży. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych możemy znaleźć państwa, do których podróże są odradzane ze względów bezpieczeństwa. Warto też wziąć pod uwagę aspekt przestępczości – nikt nie zabroni nam np. podróży do Neapolu, ale trzeba mieć na uwadze to, że właśnie w tym włoskim mieście wskaźniki pospolitych przestępstw są szczególnie wysokie. Warto zanotować wcześniej numery do polskich placówek dyplomatycznych, które mogą nam pomóc w szczególnie trudnych sytuacjach.

Ubezpieczenie

Kwestia ubezpieczenia podróżnego bywa marginalizowana – to prawda, że nikt nie liczy na to, że w podróży przytrafi mu się jakieś nieszczęście, ale trzeba zawsze brać pod uwagę także niezbyt realne i skrajnie pesymistyczne scenariusze. Wykupienie ubezpieczenia dla podróżujących to często zaledwie kilkadziesiąt złotych – nie są to duże kwoty, a w zamian za nie otrzymujemy asekurację i komfort psychiczny.

Niezbędne szczepienia 

Często celem naszych podróży są kraje leżące w strefach, gdzie występują choroby tropikalne. Wykonanie pełnego programu szczepień wybawi nas od przykrych konsekwencji nabawienia się choroby, której nie spotykamy w naszej strefie klimatycznej.

Fot. Te lensFix/Pexels

Logistyka

Kwestie logistyczne to kolejna grupa problemów, których w trakcie wakacji na własną rękę nie rozwiąże za nas biuro podróży. Podstawową kwestią jest oczywiście dowiedzenie się tego, czy do danego kraju nie potrzebujemy wizy. Poza tym istotne są sprawy związane z transportem i noclegami.

Dotarcie na miejsce

W jaki sposób chcemy dotrzeć na miejsce? Oczywiście najbardziej popularnym sposobem jest lot samolotem. Niektóre osoby będą jednak wolały wybrać się w ekscytującą, choć nieco bardziej niebezpieczną, jazdę autostopem. Zdarza się też, że jako środek lokomocji wybieramy pociąg lub własny samochód. W każdym z tych przypadków musimy wziąć pod uwagę:

  • rezerwację i zakup biletów,
  • koszty paliwa (w przypadku samochodu),
  • zasady panujące w ruchu drogowym w innym państwie,
  • trudności związane z przewozem bagażu (limity, dodatkowe opłaty, miejsce na bagaż).

Transport lokalny

Często większym problemem staje się zorganizowanie sobie transportu już po przylocie. Optymalnym rozwiązaniem jest zdecydowanie o tym jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Dobrze przemyślany transport lokalny to taki, który pozwoli nam sprawnie i bezpiecznie dotrzeć do wybranych przez nas atrakcji, a jednocześnie nie będzie nas przy tym kosztował fortuny.

Noclegi

W tym przypadku mamy duże pole do popisu – miejsce naszego noclegu będzie zależało od preferencji i zasobności portfela. Możemy wybierać od dobrej klasy hoteli przez turystyczne hotele i kwatery prywatne aż po campingi. Również w tym przypadku dobrze jest podjąć decyzję odpowiednio wcześnie. Pod uwagę, oprócz ceny, bierzemy też opinie poprzednich gości, zakres świadczonych usług (internet, śniadanie, przechowalnia bagażu) i odległość od węzłów komunikacyjnych.

Atrakcje

Musimy też oczywiście wiedzieć, jak chcemy spędzić czas wakacyjnej podróży i na co się nastawiamy. Interesować mogą nas zabytki, życie innych ludzi lub choćby wymiana językowa. Dobrze jest poznać miejsce docelowe swojej wycieczki – choćby dzięki relacjom innych podróżników. Dodatkowo pozwoli nam to określić specyficzne utrudnienia, które możemy tam napotkać.

Fot. Leah Kelley/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Tyflopedagogika – co warto wiedzieć?
/
Tyflopedagogika – co warto wiedzieć?
Tyflopedagogika to dziedzina edukacji i pedagogiki, która koncentruje się na nauczaniu i wspieraniu osób niewidomych i słabowidzących.
Najlepsze zawody dla introwertyka
/
Najlepsze zawody dla introwertyka
Introwertyk stroni od ludzi, ceni spokój i ciszę, stanowi przeciwieństwo ekstrawertyka. Zobacz, jaki będzie najlepszy zawód dla takich osób!
Jak pobudzić swoją kreatywność? Najlepsze sposoby
/
Jak pobudzić swoją kreatywność? Najlepsze sposoby
Kreatywność to umiejętność pożądana w każdych okolicznościach życia. To zdolność, którą w sobie masz – wystarczy, że ją obudzisz. Zobacz, jak odblokować tkwiący w Tobie potencjał twórczy!