Dlaczego warto pić yerba mate? Poznaj jej właściwości

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Popularność yerba mate sprzyja głębszemu zastanowieniu się nad właściwościami tego napoju. Chociaż ma zarówno zalety, jak i wady, to przede wszystkim postrzega się go jako napój leczniczy o bardzo wysokich właściwościach pobudzających. Co jeszcze warto wiedzieć o produkcie i tradycji rodem z Ameryki Południowej? 

Skąd wzięła się tradycja picia yerba mate?

Europejczycy zaczerpnęli tradycję picia yerba mate od Indian z Ameryki Południowej. Stało się to w XVIII w., gdy jezuiccy misjonarze dotarli do Guarani, których ulubioną używką było picie naparu z suszu ostrokrzewu paragwajskiego – właściwego yerba mate. Niektórzy widzieli w nim alternatywę dla wywodzącej się z Azji herbaty. Za ojczyznę napoju uchodzą trzy kraje Ameryki Południowej: Argentyna, Brazylia i Paragwaj. Czasem zalicza się też Urugwaj. Największe plantacje ostrokrzewu znajdują się w argentyńskim stanie Misiones.  

Za co cenimy yerba mate? Najważniejsze właściwości

Yerba mate docenia się za właściwości pobudzające, ale na tym nie kończą się zalety picia tego napoju. Co jeszcze wnosi do naszej diety? Przede wszystkim dostarczamy organizmowi dużych ilości witamin z grupy B i witaminę C. Yerba mate pobudza krążenie, co sprawia, że można ją pić w każdym wieku. Witalność i dodatkowe siły do działania, które daje nam ten napój, idą w parze ze wspomaganiem procesu odchudzania. Dzięki niej mamy  uczucie sytości, i dzięki temu mija nam ochota na słodkie i słone przekąski. Yerba ogranicza przyswajanie tłuszczu przez komórki tłuszczowe, nawadnia organizm i ma właściwości moczopędnie. 

Yerba mate –  kawa czy napój energetyczny?

Czy yerba mate jest lepszym sposobem na pobudzanie organizmu, niż kawa i napoje energetyczne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba znać ilości kofeiny, którą zawierają te trzy produkty. Najwięcej pobudzającej substancji ma kawa, mniejszą zawartość kofeiny mają napoje energetyczne, najmniejszą zaś yerba mate. Okazuje się jednak, że nie tylko zawartość kofeiny ma istotny wpływ na pobudzenie organizmu. Yerba ma tę przewagę, że energia jest z niej uwalniana stopniowo, nie zaś w postaci bomby energetycznej, jak w napojach energetycznych. W przypadku yerby trudniej o uzależnienie od kofeiny lub cukru. 

Encounter Yerba Mate – How to Prepare Yerba Mate: Traditional

Dlaczego yerba jest lepsza, niż kawa lub energetyk?

Napoje energetyczne zawierają dużą ilość niezdrowego cukru i sztucznych barwników. Kawa zaś wypłukuje magnez z organizmu, powoduje problemy ze snem i układem pokarmowym. Co z yerba mate? Z pewnością nie wypłukuje minerałów z organizmu, ale je dostarcza. Ma właściwości antyoksydacyjne, chroni przed nowotworami i zwiększa odporność. Poprawia też kondycję skóry i włosów. Yerba mate wydaje się więc być najlepszym wyjściem. 

Przeciwwskazania do picia yerba mate

Kto nie powinien pić yerba mate? Przede wszystkim nie jest to dobry napój dla dzieci przez zawartość kofeiny. Yerba mate nie jest też dobrym wyborem dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Niekoniecznie chodzi o całkowite odstawienie tego napoju, ale trzeba go dawkować bardzo rozważnie. Warto dodać, że nad jej piciem mogą też zastanowić się osoby cierpiące na nadciśnienie, ponieważ ma ona właściwości regulujące. Kawa w takich sytuacjach jest wykluczana z diety. 

Yerba mate ma dużo cennych właściwości, dlatego warto rozważyć jej wprowadzenie do diety.

Fot. wyncel/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skutecznie przeprowadzić rozwód z ustaleniami przedsądowymi – korzyści emocjonalne i finansowe
/
Jak skutecznie przeprowadzić rozwód z ustaleniami przedsądowymi – korzyści emocjonalne i finansowe
Poznaj korzyści z przeprowadzania rozwodów z ustaleniami przedsądowymi. Dowiedz się, jak proces ten może przynieść korzyści zarówno finansowe, jak i emocjonalne.
Jak odkryć tajemnice luksusowego podróżowania po kraju zegarków i czekolady?
/
Jak odkryć tajemnice luksusowego podróżowania po kraju zegarków i czekolady?
Podróżuj luksusowo po Szwajcarii, kraju zegarków i czekolady. Odkryj nieznane tajemnice i sprawdź, co oferuje ten uroczy kraj.
Weź udział w webinarium graficznym i zostań mistrzem Canvy!
/
Weź udział w webinarium graficznym i zostań mistrzem Canvy!
Akademia Canvy organizuje bezpłatne webinarium i zachęca do udziału w pełnym kursie!