Psychoterapia – na czym polega?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Coraz więcej osób publicznych, celebrytów oraz ludzi z naszego otoczenia przyznaje się do tego, że zmagają się z chorobami psychicznymi lub korzystają z pomocy psychologa. Na całe szczęście, psychoterapia przestaje funkcjonować w świadomości społeczeństwa jako “wymysł” lub powód do wstydu. Choć świadomość w kwestii dbania o higienę umysłu i swój stan psychiczny jest coraz większa, nadal wiele osób nie wie do końca, czym jest psychoterapia, dlatego dziś opowiadamy, na czym polega.

Uporanie się z chorobami

Choroby psychiczne, zwłaszcza w dobie pandemii, są plagą. Bardzo wiele osób zmaga się z depresją, zaburzeniami lękowymi, fobią społeczną lub zespołem stresu pourazowego. Te stany, jeśli nie są bardzo nasilone i nie wymagają leczenia farmakologicznego, mogą być wyleczone właśnie psychoterapią. To proces, w którym z pomocą lekarza psychologa starasz się poszukać przyczyny problemu i rozwiązać go w zdrowy sposób. Bardzo wiele zaburzeń lub niezdrowych zachowań to mechanizmy obronne psychiki na sytuacje stresowe, trudne emocje lub nowe doświadczenia. Kiedy pod okiem specjalisty rozłożysz te mechanizmy na czynniki pierwsze, często okazuje się, że łatwo można im zapobiegać lub zastąpić je zdrowymi nawykami. Miejscem, gdzie możesz szukać pomocy, jeśli czujesz, że coś złego dzieje się z Twoim umysłem, jest na przykład poradnia psychologiczna Warszawa

Terapia uzależnień

Praktycznie wszystkie uzależnienia mają swoje podłoże w psychice. Wiele osób zmagających się z nałogami miało trudne dzieciństwo, nieobecnych lub nadopiekuńczych rodziców albo przeszło przez traumę. Wszystkie te czynniki mogą sprawiać, że człowiek odczuwa pociąg do używek. Te z kolei zaburzają produkcję serotoniny, czyli jednego z “hormonów szczęścia”, przez co uzależniają mózg od wystrzałów tego hormonu, jakie same zapewniają. Poza organizacjami takimi, jak AA oraz NA, DDA i tego typu społecznych inicjatyw istnieją także ośrodki terapii, takie jak stowarzyszenie MONAR oraz prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Te ostatnie zakładają najczęściej terapię zamkniętą lub częściowo zamkniętą, która w skrajnych przypadkach jest jedyną skuteczną opcją. 

Poznanie samego siebie

Psychoterapia to także sposób na by poznać siebie lepiej. Nawet jeśli nie masz niepokojących objawów czy zaburzeń, warto wybrać się na wizytę u psychoterapeuty, w ramach self-care. Możliwość porozmawiania z kimś, kto spojrzy na Ciebie bardziej profesjonalnym okiem i pomoże na przykład podjąć trudne decyzje, jest bardzo cennym przywilejem. 

Nie wstydź się poprosić o pomoc

Pamiętaj, że psycholog, to lekarz, jak każdy inny, a zaburzenia psychiczne są po prostu chorobami, które się leczy. Nie wstydzisz się tego, że masz grypę albo za wysoki cholesterol. Jeśli złamiesz nogę, idziesz do lekarza, a nie czekasz, aż samo przejdzie. Dlaczego więc tak wiele osób wstydzi się zacząć psychoterapię i zakłada, że stany depresyjne trzeba przeczekać, aż zrobi się lepiej? Nie lekceważ niepokojących objawów, przeciągających się okresów przygnębienia, braku motywacji, częstego poczucia bezsilności. Umów się na wizytę u psychoterapeuty, by upewnić się, że wszystko rzeczywiście jest w porządku.

Świadomość ludzi na temat chorób psychicznych oraz psychoterapii wzrasta, jednak wiele osób nadal nie bierze na poważnie objawów poważnych schorzeń, tłumacząc to lenistwem, zmęczeniem czy “takim” charakterem. Czas odrzucić myślenie, że czekolada czy jogging leczą z depresji i wybrać się na kontrolę do psychologa. 

Zdjęcie główne: SHVETS production/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Bezpłatne warsztaty z redukcji stresu on-line!
/
Bezpłatne warsztaty z redukcji stresu on-line!
Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia prowadzącej wydarzenie i dowiedz się, w jaki sposób samodzielnie radzić sobie z napięciem!
Kasy samoobsługowe: innowacyjne rozwiązanie ułatwiające codzienne zakupy
/
Kasy samoobsługowe: innowacyjne rozwiązanie ułatwiające codzienne zakupy
Kasy samoobsługowe: nowoczesne rozwiązanie, które przyspiesza zakupy i zwiększa wygodę klientów.
Muzyka relaksacyjna – jaką wybierać?
/
Muzyka relaksacyjna – jaką wybierać?
Lubisz relaks przy muzyce? Podpowiadamy, jak wybrać muzykę relaksacyjną.