Nawyki ludzi sukcesu, które warto wprowadzić do swojego życia

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy jakiekolwiek nawyki podpatrzone od gwiazd i biznesmenów, wprowadzone do naszego życia zagwarantują nam zawodowy lub osobisty sukces? Poznaj nawyki ludzi sukcesu i wprowadź je do swojej codziennej rutyny.

Zdefiniuj sukces

Wiele poradników, motywacyjnych książek i coachów od lat głosi o mitycznych nawykach ludzi sukcesu, które doprowadzą nas do upragnionego celu. Najczęściej przytaczane są wówczas nazwiska: Bill Gates, Elon Musk, Mark Zuckerberg czy Warren Buffett. 

Nie istnieje jedna, uniwersalna definicja sukcesu. Każdy z nas odbiera go przez swój pryzmat i definiuje na swój własny sposób. To, jak postrzegamy sukces i ludzi sukcesu zależy od środowiska, w którym żyjemy, wartości, w których zostaliśmy wychowani i wielu innych czynników. Jeżeli nawet bardzo skrupulatnie będziemy trzymać się planu dnia według receptury znanego informatyka, a nie będziemy mieli pojęcia o programowaniu, to nie zostaniemy milionerami w tej dziedzinie.

Bezrefleksyjne powielanie nawyków ludzi sukcesu (bez względu na to czy oceniamy ich tak przez własny pryzmat, czy kierujemy się opiniami innych) nie ma sensu. Poniższe rady są tak uniwersalne, że warto je wcielić w życie. 

Wyznacz cel i zacznij go realizować

Cytując klasyka: „w życiu musisz odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: Co chcesz robić? I zacząć to robić!”. Jednak nie każdy na początku drogi wie, czym chce się docelowo zajmować, w jakim kierunku rozwijać. Ta wiedza przychodzi z czasem. Nie chodzi tu więc o ustalenie jednej drogi w wieku 18 lat i kurczowe trzymanie się założeń do grobowej deski. Chyba że jesteśmy tymi szczęśliwcami, którzy akurat rodzą się z tą wiedzą.

W tym punkcie mieści się także rozwój. Jeżeli chcesz coś robić, rób to dobrze. Kompetencja, podnoszenie kwalifikacji, aktualizowanie wiedzy – wszystko po to, aby stać się ekspertem w swoim fachu. 

Fot. ThisIsEngineering/Pexels

Żyj w zgodzie ze sobą i nie bój się porażek

Życie to nie tylko wzloty, ale także upadki. Trzeba być przygotowanym na krytykę, ocenę i niepowodzenia. To wszystko nie powinno nas jednak załamywać i zniechęcać do dalszej pracy. Każdy ma gorsze chwile. Radzenie sobie z takimi momentami wymaga wytrwałości i determinacji. Warto odnaleźć w sobie te cechy.

Łatwiej walczyć o swoje jeżeli to, co robimy, jest szczere i jesteśmy przekonani do wartości, które reprezentujemy. Pokonywanie trudności nie wymaga wtedy działania na przekór sobie. Weźmy odpowiedzialność za to, co robimy wraz z wszystkimi potencjalnymi konsekwencjami.

Znajdź chwilę i zadbaj o siebie

Odpowiednia ilość snu, wartościowe jedzenie, odpowiednie nawodnienie i aktywność fizyczna to podstawy. Każdy z nas zna te reguły, ale nie każdy ich przestrzega. Nie chodzi tu o obsesyjne skupienie się na byciu fit, a znalezienie równowagi między tym co przyjemne a tym,  co korzystne dla zdrowia. Nie mniej ważne jest zdrowie psychiczne. Niezależnie od tego czy ukojenie przynosi nam religia, medytacja czy terapia – warto regularnie robić coś także dla duszy.

Bądź najlepszą wersją samego siebie

Chcąc osiągnąć sukces, spokój i równowagę w życiu trzeba nauczyć się żyć w zgodzie z samym sobą. Każdy z nas musi sam zdefiniować swoje cele i marzenia, których realizacja będzie dla nas źródłem szczęścia i satysfakcji. Budowanie dobrych nawyków takich jak: picie odpowiedniej ilości wody, aktywność fizyczna czy higiena snu, same w sobie nie sprawią, że staniemy się tym, kim chcemy być. Powinniśmy jednak dążyć do życia w zdrowym ciele i ze zdrową psychiką. Tylko wtedy będziemy mieć siłę i energię do realizacji planów i stawiania czoła nowym wyzwaniom.  

Jeżeli jesteś zmęczony – idź się wyspać. Jeżeli nie lubisz biegać – znajdź inną aktywność fizyczną. Katowanie się zasadami, które komuś „przyniosły sukces” to zwyczajna strata czasu. Każdy z nas musi znaleźć własną drogę do sukcesu. 

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakich metod używa się do poprawienia estetyki uśmiechu?
/
Jakich metod używa się do poprawienia estetyki uśmiechu?
Poznaj najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne, które znacząco poprawią estetykę Twoich zębów.
Niezwykłe tematyczne imprezy w klubach ze striptizem: Odkryj nowe możliwości
/
Niezwykłe tematyczne imprezy w klubach ze striptizem: Odkryj nowe możliwości
Niepowtarzalne tematyczne imprezy w klubach ze striptizem dają możliwość stworzenia wyjątkowej atmosfery i zapewniają niezapomniane wrażenia.
Nawyki, które zabierają Ci czas
/
Nawyki, które zabierają Ci czas
Złe zarządzanie czasem, sieci społecznościowe, perfekcjonizm to tylko niektóre z nawyków, które zabierają czas i generują stres. Zobacz, jakie jeszcze „niewinne” nawyki okradają Cię z czasu!