Jakie pomoce przydadzą się w edukacji domowej?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Edukacja domowa, zwłaszcza w czasach zdalnego nauczania spowodowanego pandemią, coraz bardziej zyskuje na popularności. Czy jednak zawsze jest ona dobrym rozwiązaniem? Dowiedz się, czym dokładnie jest edukacja domowa, jak ją zacząć oraz jakie pomoce naukowe mogą okazać się przydatne.

Czym dokładnie jest edukacja domowa?

Zacznijmy od tego, na czym tak w ogóle polega edukacja domowa, ponieważ mimo rosnącej popularności tej formy nauczania, wiele osób wciąż ma na jej temat mylne pojęcie. Edukacja domowa to nic innego jak nauczanie dziecka w domu. Rolę nauczyciela przyjmuje w tym przypadku rodzic lub zatrudnione osoby z zewnątrz.

Aby przenieść swoje dziecko na edukację domową, należy wypełnić i złożyć wniosek oraz oświadczenie. Na ten moment niepotrzebna jest opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej, a dyrektor placówki oświatowej ma 30 dni, aby wyrazić zgodę na przeniesienie dziecka na edukację domową. Edukację domową można wprowadzić w każdym wieku, bez względu na to, czy dziecko uczęszcza do pierwszej klasy podstawówki, czy do klasy maturalnej. Ponadto, decyzja o przejściu na nauczanie w domu jest odwracalna i w razie potrzeby dziecko może zawsze wrócić do tradycyjnej szkoły.

Jak zacząć edukację domową?

Edukacja domowa wymaga od rodzica wielu przygotowań i dostosowań. Warto pamiętać, że edukacja w domu wiąże się w dużej mierze z koniecznością odpowiedniego przygotowania przestrzeni do nauki. Miejsce to powinno być większe niż klasyczne, pojedyncze biurko, ponieważ musi zmieścić też rodzica-nauczyciela.

Ponadto, konieczne jest także stworzenie przestrzeni do wyciszenia się i koncentracji w razie potrzeby pracy z książką czy zeszytem. Postaraj się także stworzyć przestrzeń, gdzie dziecko będzie mogło uczyć się poprzez zabawę. Mogą znaleźć się w nim różne zabawki edukacyjne oraz wygodne poduchy do siedzenia. Warto także zadbać o pomoce naukowe i sprzęty takie jak laptop oraz drukarka, które znacznie ułatwią i usprawnią naukę w domu. 

Pomoce przydatne do nauki w domu

Jeśli chodzi o pomoce, które mogą okazać się przydatne w nauce w domu, to warto zacząć od tych najbardziej podstawowych, jak na przykład pomoce matematyczne przedszkole. Pomoce dydaktyczne z różnych przedmiotów znajdziesz na każdym poziomie zaawansowania, dlatego też z powodzeniem dobierzesz je do predyspozycji i umiejętności Twojego dziecka.  W takich pomocach znajdziesz nie tylko ciekawe i zrozumiałe przedstawienie konkretnych zagadnień, ale często także zadania w określonej tematyce i problematyce. 

W edukacji domowej pomocne mogą być również  tablice sensoryczne. Jest to genialne rozwiązanie, które wesprze rodziców w edukacji najmłodszych pociech. Taka tablica to świetne połączenie nauki i zabawy. Dzięki niej rozwija się między innymi koordynacja oraz logiczne myślenie dziecka. 

Jeśli zdecydujesz się na naukę swojej pociechy w domu, musisz także zapewnić jej aktywność fizyczną. Jedną z opcji jest zapisanie dziecka na zorganizowane zajęcia z gimnastyki, jednak możesz też dodatkowo ćwiczyć z dzieckiem w domu. W tym celu będziesz potrzebować kilku akcesoriów, takich jak skakanka, piłki, gumy, woreczki, taśmy itp.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak unikać alergenów? – porady dla osób z alergią
/
Jak unikać alergenów? – porady dla osób z alergią
Alergie są coraz powszechniejsze w dzisiejszych czasach, ale istnieją sposoby, aby minimalizować narażenie na alergeny. W tym artykule przedstawimy kilka prostych porad dla osób z alergią, które pomogą unikać alergenów w codziennym życiu.
Znane joginki, które warto obserwować w social mediach
/
Znane joginki, które warto obserwować w social mediach
Szukasz sprawdzonych instruktorek jogi w domu? Sprawdź nasze propozycje!
Jak zorganizować firmową konferencję?
/
Jak zorganizować firmową konferencję?
Na Twoich barkach spoczywa organizacja konferencji firmowej? Nie wiesz, za co zabrać się w pierwszej kolejności? Znajdź remedium na te obawy, sprawdź, jakie tipy przygotowaliśmy dla Ciebie!