Psychoterapia – poznaj jej rodzaje

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Żyjemy w kraju, gdzie nawet 12 milionów osób może być dotknięte różnego rodzaju chorobami lub trudnościami natury psychicznej. Psychoterapia, czyli metoda leczenia polegająca na interakcji pomiędzy chorym a terapeutą, jest jednym ze sposobów radzenia sobie z wieloma przypadłościami. Warto poznać jej najważniejsze rodzaje.

Czym jest psychoterapia?

Bardzo duże znaczenie w leczeniu psychoterapią ma osoba psychoterapeuty – z założenia jest to osoba o postawie obiektywnej, wyważonej i wolnej od pochopnego oceniania. Celem współpracy pomiędzy nim a klientem jest identyfikacja i zmiana wzorców myślenia, które nie pozwalają na lepsze poczucie się. 

Komu psychoterapia może okazać się potrzebna?

Szereg osób, którym psychoterapeuci mogą zaoferować swoje usługi, jest coraz szerszy. Chodzi między innymi o klientów, którzy:

 • długotrwale odczuwają smutek i poczucie bezradności,
 • nie są w stanie poradzić sobie z problemami pomimo pomocy najbliższych,
 • mają obniżoną koncentrację i trudności ze skupieniem na obowiązkach,
 • nadmiernie zamartwiają się i przejawiają nieuprawniony pesymizm,
 • mają problemy z używkami (alkohol, narkotyki),
 • przejawiają agresję,
 • mają problemy z niską samooceną,
 • stają w obliczu traumatycznych przeżyć (rozwód, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, bycie ofiarą agresji fizycznej, molestowani),
 • mają myśli samobójcze,
 • problemy w relacjach z innymi ludźmi,
 • doświadczają wypalenia zawodowego,
 • chcą się doskonalić w kierunku lepszego radzenia sobie ze stresem i napotykanymi problemami.

Główne rodzaje psychoterapii

Psychoterapia indywidualna i grupowa 

Psychoterapia indywidualna przybiera najbardziej tradycyjną formę rozmowy klienta z psychoterapeutą. Może być skuteczna wówczas, gdy dotyczy konkretnego problemu lub niekorzystnych nawyków. Wskazaniem do podjęcia psychoterapii grupowej są zaś kłopoty w relacjach międzyludzkich. Naturalnym krokiem jest próba ich pozbycia się w kontrolowanej interakcji z innymi osobami, które borykają się z tymi samymi lub bardzo podobnymi zaburzeniami. Spotkania odbywają się pod rygorem tajemnicy lekarskiej. Chodzi o to, żeby uświadomić sobie pojawianie się problemów w kontaktach z innymi i przyjąć właściwe wzorce zachowań.

Fot. Gustavo Fring/Pexels

Psychoterapia krótkoterminowa i długoterminowa

W obu spośród wymienionych przypadków możliwa jest terapia krótkoterminowa lub długoterminowa:

 • Terapia krótkoterminowa: jej charakterystycznym elementem jest dążenie do wyeliminowania jednego problemu. Lekarz i pacjent podejmują pracę nad nim w ciągu kolejnych sesji. Ilość sesji potrzebnych do osiągnięcia celu bywa różna. Często stosuje się ją np. w sytuacji wystąpienia problemów lękowych, nerwicy natręctw, depresji.
 • Terapia długoterminowa – jest podejmowana w sytuacjach, gdy pacjent boryka się z przynajmniej kilkoma problemami, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie. Z reguły chodzi tutaj o problemy głęboko zakorzenione np. w dzieciństwie, trudno jest więc przewidzieć potrzebny czas na jej odbycie.

Podstawowe rodzaje psychoterapii ze względu na metody

Wśród głównych rodzajów psychoterapii z uwagi na przyjęte metody wymieniamy:

 • Psychoterapię poznawczo-behawioralną – zwaną też kognitywno-behawioralną; stosowana bywa przede wszystkim w obliczu depresji i zaburzeń lękowych. Polega na przekonaniu, że wzorce zachowań tworzone są przez myśli i emocje człowieka. Terapia staje się konieczna wtedy, gdy utrwalone przez nas zachowania stają się niewłaściwe i nieobiektywne.  
 • Psychoterapię Gestalt – polega przede wszystkim na poszukiwaniu głębszej świadomości emocji, ciała i otoczenia, co daje możliwość dostrzeżenia przyczyny problemów. Świadomość daje wolność w radzeniu sobie z nimi. 
 • Psychoterapię humanistyczną – chodzi w niej o to, żeby zacząć przeżywać to, co jest „tu i teraz’’, zrezygnować zaś z przesadnego zagłębiania się w przeszłości lub wybiegania w przyszłość.
 • Psychoterapię psychodynamiczną – zakłada, że istnieje nieświadome życie umysłowe mające wpływ na życie realne. Szczególnie duży nacisk kładzie na tworzenie przez człowieka relacji z innymi i sięga do dzieciństwa, bo zapoczątkowane wówczas wzorce mają wpływ na późniejsze życie. Należy to nieświadome życie rozpoznać, widzieć ograniczenia powodowane przez nie i nauczyć się sobie z nimi radzić. 

Fot. Cottonbro/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Potęga podświadomości, czyli jak wykorzystać moc swojego umysłu?
/
Potęga podświadomości, czyli jak wykorzystać moc swojego umysłu?
Chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać moc swojego umysłu? Sprawdź, jak potężna jest siła podświadomości!
Jak skutecznie przeprowadzić rozwód z ustaleniami przedsądowymi – korzyści emocjonalne i finansowe
/
Jak skutecznie przeprowadzić rozwód z ustaleniami przedsądowymi – korzyści emocjonalne i finansowe
Poznaj korzyści z przeprowadzania rozwodów z ustaleniami przedsądowymi. Dowiedz się, jak proces ten może przynieść korzyści zarówno finansowe, jak i emocjonalne.
Co daje picie kawy?
/
Co daje picie kawy?
Kawa jest bardzo popularnym napojem na całym świecie, jednak krąży na jej temat wiele szkodliwych mitów. Napar z ziaren kawowca wcale nie jest szkodliwy dla zdrowia - przeciwnie - daje mnóstwo korzyści. Zobacz, jakie benefity wiążą się z piciem kawy.