Jak radzić sobie z izolacją w czasie pandemii?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Izolacja w trakcie pandemii może być z jednej strony wybawieniem, a z drugiej strony najgorszym czasem. Powstało wiele memów na temat spędzania czasu w trakcie izolacji, a także ciekawych filmików na Tik Toku pokazujących jak różni ludzie wykorzystują czas kwarantanny. Wiele z nich jest dość zabawnych i warto pomysły czerpać z takich pozytywnych filmów.

Naucz się gotować

Wielu celebrytów na nowo odkryło wspólne gotowanie z rodziną. Dla gospodyń domowych może nie być to wcale bardzo odkrywcze, jednak warto pomyśleć nad nauką gotowania w trakcie izolacji. Dzięki nowo nabytym umiejętnościom odkryjemy w sobie pasję do kulinariów. Na pewno również znacznie lepiej zaczniemy wykorzystywać wszystkie resztki, jakie pozostały nam z obiadu. Nauka gotowania jest prostsza, niż myślimy – wystarczą tylko blogi kulinarne lub kurs wykupiony na stronie internetowej. Dzięki nowym umiejętnościom na pewno zaskoczymy domowników wspaniałymi potrawami.

Znajdź czas na relaks

Nie każdy w trakcie częściowej izolacji lub kwarantanny może pozwolić sobie na wypoczynek. Łącząc kwarantannę z pracą, dość trudno jest nam wygospodarować czas na własne potrzeby. W normalnych warunkach po pracy często wychodziliśmy na kręgle, czy do kina. W sytuacji pandemii, kiedy wszystko jest pozamykane, pozostaje nam jedynie siedzenie w domu. By czas wolny nie zmienił się szybko w nadgodziny, należy wyznaczyć sobie konkretne godziny na odpoczynek. Wtedy łatwiej nam będzie się zrelaksować. Może być to niespieszny poranek z kawą i czas na plotki ze znajomymi lub spokojny wieczór z lampką wina i ulubioną książką.

Naucz się nowych umiejętności

Warto czas kwarantanny wykorzystać w sposób produktywny. Aby nie spędzić długich godzin jedynie na oglądaniu kolejnych odcinków ulubionego serialu na Netflixie, można zapisać się na kurs. Pomoże nam to zmobilizować się do nauki. Dzięki niej zwiększymy nasze kompetencje, ale również sprawimy, że czas upłynie nieco szybciej. Zajmując czymś nasz umysł, na pewno nie odczujemy nudy, czy przygnębienia. Czas izolacji spożytkowany na nauce języka, czy programu komputerowego również da nam później możliwość na znalezienie lepiej płatnej pracy.

Spędź czas z rodziną

Może wydać się to dość banalne, jednak pamiętajmy, że izolacja jest dobrym pretekstem do spędzenia czasu w gronie najbliższych. Pewnie nie będziemy mieć już okazji na taki sposób relaksu. Postarajmy się razem zorganizować sobie rodzinny wieczór. Wspólne granie w planszówkę, czy na konsoli sprawi nam wiele radości. Pozwoli również na budowanie dobrych relacji z dziećmi i partnerem.

Psych Hub – COVID-19 Social Isolation

Czytanie książek

Nic tak nie uspokaja i nie zajmuje naszego czasu, jak czytanie książek. To czas na relaks, ale również poszerzanie naszych horyzontów. Zatapiając się w nierzeczywistym świecie, znacznie łatwiej jest nam zapomnieć o nieco przygnębiającej rzeczywistości.

Jak radzić sobie z izolacją?

Izolacja może być nieco stresującym dla nas czasem. Wiele czynności powtarzanych codziennie, rutyna oraz brak możliwości spotkania się z rodziną, sprawiają, że czujemy się osaczeni i smutni. Zmiana rzeczywistości, w jakiej żyjemy, nie napawa nas optymizmem.

Należy jednak postarać się dostrzec pozytywy takiej sytuacji. Pamiętajmy, że kiedyś izolacja może minąć, a my pełni sił i zdrowia musimy wrócić do naszych dawnych obowiązków i pasji. A w międzyczasie:

  • nie kumulujmy w sobie negatywnych myśli;
  • nie śledźmy rozwoju pandemii w TV lub w Internecie;
  • utrzymujmy stały kontakt z rodziną i przyjaciółmi poprzez Skype’a, czy telefon;
  • starajmy się zachować sprawność fizyczną – ćwiczmy, w miarę możliwości wychodźmy na spacery;
  • dostrzegajmy pozytywy takiej sytuacji – długo wyczekiwany wypoczynek od pracy, możliwość zajęcia się pasją, na którą wcześniej nie mieliśmy czasu, więcej chwil z bliskimi;
  • znajdźmy nowe zajęcia – wyrwanie się z codziennej rutyny jest ważne, dlatego ważne jest znalezienie hobby, czy pasji, która nieco ubarwi naszą codzienność.

Izolacja oraz kwarantanna sprawiają, że znacznie trudniej jest nam zdobyć się na pozytywne myślenie. Niestety wiele osób popada w nerwicę, bądź nawet depresję. Ratunkiem przed złym stanem psychicznym może być wyciszenie się, odpoczynek z bliskimi lub nowe hobby, które pozwoli nam oderwać się od smutnej rzeczywistości i przeczekać ten najgorszy dla nas czas.

Fot. Andrew Neel/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak utrzymywać work-life balance?
/
Jak utrzymywać work-life balance?
Chcesz utrzymać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym? Przygotowaliśmy wskazówki, jak to zrobić.
Czym jest sisu, czyli fińska sztuka odwagi?
/
Czym jest sisu, czyli fińska sztuka odwagi?
W Finlandii pojawiła się idealna filozofia życia. Poznajcie sisu!
Na co warto wybrać się do kina w czerwcu?
/
Na co warto wybrać się do kina w czerwcu?
Sprawdź najciekawsze premiery na najbliższe 3 tygodnie!