Jak żyć uważniej? Mindfulness – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Medytacja jest bardzo dobrze znana od wieków, głównie w kulturach wschodu, w tym również w Indiach. Zachodnie kultury często nie praktykują tej starej sztuki, choć niedawno powróciła w całkiem nowej odsłonie. Założenia medytacji są jednak niezmienne i stałe – mają na celu poprawić nasze samopoczucie oraz sprawić, aby nasz dzień był lepszy.

Czym jest mindfulness?

Mindfulness jest nieco uwspółcześnioną wersją starodawnej sztuki medytacji. Nad naukowymi podstawami pracował znany prof. Jon Kabat-Zinn, który opracował bardzo skuteczny trening, nazywany MBSR – mindfulness based stress reduction. Ten opracowany w latach 70. XX wieku program psychologiczny i medyczny został przeznaczony dla osób cierpiących z powodu nadciśnienia, nerwobóli oraz depresji.

Najprościej ujmując mindfullness jest ćwiczeniem w sobie uważności w codziennym życiu. Podczas ćwiczeń medytacyjnych, które mają na celu zmniejszenie stresu, trenujemy skupienie na swoim oddechu, ale również powtarzamy mantrę motywacyjną oraz uczymy się rozumieć i zauważać myśli, jakie pojawiają się w ciągu dnia. Dzięki zauważaniu naszych emocji oraz myśli, jakie one wywołują, jesteśmy bardziej świadomi siebie oraz poznajemy nasze ograniczenia. Możemy znacznie lepiej zrozumieć siebie, ale również dostrzegać codzienność. Poranna kawa, czy nawet chwila relaksu na naszym fotelu będzie pełniejsza, jeśli skupimy się na sobie i tej chwili, która właśnie trwa.

Jakie są główne założenia mindfulness?

Główne założenia medytacji na zasadzie mindfulness to:

  1. Korzystanie z danej chwili w pełni.
  2. Nie uciekanie myślami w przyszłość lub przeszłość.
  3. Pogodzenie się z przeszłością i nie rozpamiętywanie jej.
  4. Wybaczanie sobie i innym.
  5. Lepsze skupianie się na tych czynnościach, które wykonujemy w danym czasie.
  6. Uspokajanie myśli oraz układanie ich w całość.
  7. Zmniejszenie chaosu w naszym działaniu oraz myśleniu.
  8. Delegowanie części obowiązków, aby mieć więcej czasu dla siebie.
  9. Poznanie naszych ograniczeń oraz pogodzenie się z nimi.
  10. Ćwiczenie asertywności.
  11. Wdzięczność za każdy dany nam dzień.
H4Happiness – Relaxing Focus Music – Mindfulness Meditation Music for Focus, Concentration to Relax

Nasze początki z mindfulness mogą być trudne, ponieważ w życiu codziennym bardzo mocno rozpraszają nas różne czynności i często także powracamy myślami do zaległych spraw. Ćwiczenia mentalne pomogą nam jednak w pozbyciu się nadmiaru stresu oraz zrozumieniu co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze. Wszystkie myśli, które dotyczą czasu przeszłego, powinny być odłożone na bok. Nie oznacza to jednak, aby nie planować swojej przyszłości. Warto mieć swój własny plan oraz cele, jednak zamartwianie się o przyszłość nie powinno zbyt mocno nas dekoncentrować. Znalezienie złotego środka pomiędzy rozsądkiem, emocjami, a naszym planowaniem zajmuje nieco czasu, ale daje wspaniałe efekty.

Jakie są najważniejsze pozytywne aspekty mindfulness i jak może ono pomóc nam w codziennym życiu?

  • Pozbędziemy się nadmiernego napięcia i stresu,
  • głębiej i radośniej będziemy przeżywać naszą codzienność,
  • zmniejszymy swoje konflikty wewnętrzne,
  • łatwiej nam będzie zachować zdrowy dystans,
  • znajdziemy nowe rozwiązania codziennych problemów,
  • zadania będziemy wykonywać w lepszym skupieniu oraz znacznie szybciej niż dotychczas.

Jak najlepiej ćwiczyć mindfulness na co dzień?

Starajmy się podczas każdej czynności skupiać się wyłącznie na niej. Nie rozpamiętujmy o przeszłości, ani nie martwmy się na zapas. Kiedy spożywamy posiłek, czy pijemy ulubioną kawę, skupmy się na jej smaku i oczyśćmy umysł z innych, niepotrzebnych myśli. Dokładnie analizujmy nasze emocje i stan ducha. Nie hamujmy emocji i wyrażajmy je jasno i klarownie. Starajmy się również cieszyć z niewielkich osiągnięć czy radości. Może być to piękny wschód słońca, jaki zobaczyliśmy zaraz po wstaniu z łóżka, czy też radość z bycia z osobą, którą kochamy.

Czy mindfulness można zastosować również w życiu prywatnym?

Mindfulness jest stosowany głównie w pracy zawodowej, ale również w codziennym życiu będzie bardzo przydatny. Będąc myślami tu i teraz możemy dostrzec bardzo wiele rzeczy, których wcześniej nie docenialiśmy, takich jak ciepły posiłek, smaczna kawa czy bliskość osób, na których nam zależy. Pielęgnowanie w sobie wdzięczności również należy do zasad medytacji mindfulness, dlatego ważne jest, abyśmy byli codziennie wdzięczni za to, co mamy. 

Fot. Free-Photos/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie pomoce przydadzą się w edukacji domowej?
/
Jakie pomoce przydadzą się w edukacji domowej?
W okresie pandemii coraz więcej rodziców decyduje się na przeniesienie swoich pociech na edukację domową. Wymaga to jednak wielu dostosowań oraz odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się, czego potrzebujesz, aby nauczać swoje dziecko w domu.
Jak zorganizować firmową konferencję?
/
Jak zorganizować firmową konferencję?
Na Twoich barkach spoczywa organizacja konferencji firmowej? Nie wiesz, za co zabrać się w pierwszej kolejności? Znajdź remedium na te obawy, sprawdź, jakie tipy przygotowaliśmy dla Ciebie!
Miracle morning – jak odmienić swój poranek i życie na lepsze?
/
Miracle morning – jak odmienić swój poranek i życie na lepsze?
Magiczny poranek – czy to w ogóle możliwe i jak go zaaranżować. Sprawdź, czy ta metoda odmieni także Twoje życie!