Stres w obecnych czasach jest powszechnym problemem. Dotyka coraz większą liczbę ludzi. W nawale pracy ciężko nam znaleźć chwilę dla siebie, aby odpocząć. Niewielki stres jest często dla nas dobrą motywacją do działania. Jednak jego nadmiar może poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Często alarmującym sygnałem staje się ból głowy, problemy z zasypianiem, ciągłe zmęczenie i uczucie niepokoju. Jak zatem radzić sobie ze stresem?
Warto pamiętać, że wszelkie metody walki ze stresem zależą przede wszystkim od naszego nastawienia. Warto nauczyć się cieszyć z małych osiągnięć i nie wymagać od siebie czegoś, co jest ponad nasze siły.
Przy dużej podatności na stres pamiętajmy o zdrowej, zbilansowanej diecie. Zdrowy organizm jest mniej podatny na czynniki zewnętrzne. Warto więc sięgać często po owoce i warzywa. Uzupełnieniem zdrowej diety będzie suplementacja witamin i minerałów, przede wszystkim magnezu i witamin z grupy B. W okresie zimowym nie powinniśmy zapominać o suplementacji witaminy D. Jednak same suplementy nie zastąpią nam zdrowej diety. Zrezygnujmy zatem z mocnej kawy, napojów energetycznych, słodyczy i alkoholu. Niezwykle ważne jest picie wody, ponieważ odwodniony organizm jest również bardziej podatny na stres. Zielona herbata także będzie zdrowym zamiennikiem. Zawarte w niej antyoksydanty usuwają z organizmu wolne rodniki, odpowiedzialne za wytwarzanie kortyzolu – hormonu stresu.
Wykonywanie metod relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia oddechowe czy joga, pomoże nam się uspokoić i wyciszyć. Obecnie w Internecie mamy mnóstwo dokładnych instrukcji i filmików, z których dowiemy się, jak najlepiej i poprawnie wykonywać takie ćwiczenia.
Poza jogą, dobrą metodą jest uprawianie innych sportów. Wysiłek fizyczny wyzwala uwalnianie się endorfin (hormonu szczęścia). Tym samym obniża poziom złego kortyzolu. Sport rozładuje napięcie wewnętrzne i poprawi nasz nastrój. Możemy się odstresować, wybierając się na spacer z dala od miejskiego zgiełku.
Kolejną miłą alternatywą jest długa kąpiel w wannie. Niepozorna czynność może stać się dla nas chwilą relaksu i odprężenia. Dosypmy do kąpieli sole o ulubionym zapachu, by kąpiel była przyjemniejsza i odprężająca. Dostępne na rynku są specjalne olejki zapachowe z dodatkiem lawendy i melisy.
Każdego dnia możemy poświęcić chwilę na wyciszenie się przy słuchaniu relaksacyjnej muzyki. Pomoże nam to zapomnieć o stresie i rozładować negatywne emocje.
Brak snu jest głównym czynnikiem, który potęguje nasze napięcie i zmęczenie. Podczas snu nasz organizm rozluźnia się i regeneruje. Ważne jest zatem, by dobrze się wysypiać, przez co najmniej 7-8 godzin i kłaść się o stałych godzinach.
Przy nawale pracy i obowiązkach nie zapomnijmy o wydzieleniu czasu na spotkania z przyjaciółmi. Rozmowa z innymi może pomóc nam się zdystansować do problemów. Da nam chwilę wytchnienia i odwróci naszą uwagę od stresu związanego z pracą.
Bardzo ważne jest przede wszystkim pozytywne myślenie. Pamiętajmy, aby nie przejmować się sytuacjami, które nie były od nas zależne i na które nie mieliśmy wpływu. Zaplanowanie sobie wszystkich zadań, które mamy wykonać, także może pomóc nam uspokoić się i opanować nerwy. Wykonujmy swój plan krok po kroku. Dobrym sposobem, który polecają psychologowie, jest prowadzenie pamiętnika. Możemy przelać na papier wszystko, co nas gryzie. Pomoże nam to wyrzucić z siebie nadmiar negatywnych emocji. Gdy się uspokoimy, może się okazać, że w chwili pisania podchodziliśmy do sprawy zbyt emocjonalnie. Uczymy się dzięki temu dystansu i opanowania w stresujących sytuacjach.
W chwili zdenerwowania nie powinniśmy się dodatkowo nakręcać i tworzyć w głowie czarnych scenariuszy. Pozytywne myślenie pozwoli nam się rozluźnić i zapanować nad sytuacją.
Fot. energepic.com/Pexels