Tak jak orzeźwiająca lemoniada jest nieodłącznym napojem letnich dni, tak w chłodniejsze miesiące króluje gorąca czekolada. Pyszny, aromatyczny napój działa rozgrzewająco, a właściwie przyrządzony posiada również wiele zalet zdrowotnych. Jak przyrządzić czekoladę do picia, aby kubki smakowe były wniebowzięte, jednocześnie czerpiąc z prozdrowotnych dobrodziejstw, które kryją się w czekoladzie?
Na początku należy podkreślić, że do przyrządzenia napoju nie należy sięgać po czekoladę białą i mleczną. Czekolada biała to tak naprawdę połączenie cukru, tłuszczu i aromatów, mleczna natomiast zawiera mniej kakao niż ciemna czekolada, za to więcej szkodliwych dodatków.
Wypicie gorącej czekolady może się okazać zdrową przekąską. Obniża ona ciśnienie krwi, działa pobudzająco i podnosi poziom serotoniny, potocznie nazywanym hormonem szczęścia. Ponadto czekolada zawiera przeciwutleniacze, które chronią organizm przed niszczycielskim działaniem wolnych rodników prowadzących do starzenia się organizmu, powstawania nowotworów i różnych chorób.
W trakcie poszukiwań odpowiedniej czekolady do słodkiego napoju warto spędzić chwilę dłużej przy półkach sklepowych, aby zapoznać się ze składem produktów. Zasada jest prosta: im krótszy skład, tym lepiej. Czekolada powinna bazować na trzech składnikach: miazdze kakaowej, tłuszczu kakaowym i cukrze, dłuższy skład świadczy o wyższym stopniu przetworzenia. Najlepiej sięgnąć po gorzką czekoladę o zawartości masy kakaowej minimum 70%. Należy wystrzegać się oleju palmowego, sztucznych aromatów i substancji konserwujących.
Przygotowanie gorącej czekolady jest banalnie proste i trwa kilkanaście minut. Do przyrządzenia potrzebujesz następujących składników:
Czekoladę pokrój lub zetrzyj na tarce. Mleko oraz śmietankę podgrzewaj na wolnym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia. Dodaj posiekaną czekoladę oraz opcjonalnie przyprawy i mieszaj, aż konsystencja osiągnie idealną gładkość, następnie przelej do kubków. Czekoladę serwuj od razu, na wierzch możesz dodać wiórki kokosowe, płatki migdałów lub ręcznie robioną bitą śmietanę. Aby uzyskać słodszy efekt, wsyp do kubka pianki, ten sposób podawania popularny jest szczególnie w USA. Otrzymany napój jest już gotowy do picia, jednak można wzbogacić go o różne dodatkowe składniki. Dla miłośników kawy dobrą opcją jest wlanie do czekolady espresso. Osoby, które preferują ostrzejsze smaki, powinny spróbować napoju z dodatkiem pół łyżeczki chilli. Dobrym pomysłem będzie wsypanie do czekolady przypraw: cynamonu, kardamonu, przypraw do pierników lub laseczki wanilii. Uważasz, że czekoladzie gorzkiej brakuje słodyczy? Sięgnij po miód, cukier trzcinowy albo gałkę lodów. Czekoladę ciekawie przełamują świeże maliny lub owocowa konfitura, oprócz tego nietypowym połączeniem będzie szczypta soli. Do przygotowanej czekolady można też dolać alkoholu, szczególnie sprawdzą się do tego rum, amaretto i likiery.
Weganie nie muszą rezygnować z wieczorów przy kubku rozgrzewającej czekolady. Wystarczy, że zamienią produkty pochodzenia zwierzęcego na mleko roślinne i śmietankę kokosową. Najlepiej sięgnąć po mleko migdałowe, sojowe lub waniliowe.
Zdj. główne: Mekht/unsplash.com