Artykuł sponsorowany
Sytuacja na rynku pracy zmienia się dynamicznie. Ma na to wpływ m.in. rozwój technologii oraz lockdown. Powoduje to częstość konieczność przebranżowienia się lub zyskania nowych umiejętności w swoim zawodzie.
Poszukiwanie pracy nie jest najłatwiejszym zadaniem, szczególnie na początku kariery zawodowej, ale nie zawsze musi wiązać się ono z szeregiem niepowodzeń. Dzięki kilku działaniom możesz stać się w oczach potencjalnego pracodawcy wartościowym pracownikiem. Od czego zacząć?
Na początku przemyśl, co chciałbyś robić, w czym czujesz się dobrze, jakie masz umiejętności miękkie oraz twarde. Czytaj ogłoszenia firm, w których praca wydaje Ci się atrakcyjna, sprawdź ich oczekiwania. Pozwoli Ci to na sprawdzenie, jakie umiejętności są potrzebne, by pracować na danym stanowisku. W miarę możliwości staraj się odwiedzać targi pracy, na których swoje oferty prezentuje wiele zróżnicowanych przedsiębiorstw.
Prężnie rozwijający się handel sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na działalność międzynarodową i wymaga od swoich pracowników znajomości przynajmniej języka angielskiego. Jeżeli nie znasz go na tyle dobrze, by móc płynnie posługiwać się nim w pracy, zapisz się na kurs. Placówki takie jak szkoła językowa Englishbestway oferują zajęcia na różnym poziomie zaawansowania. W przypadku znajomości angielskiego na poziomie C2, możesz spróbować swoich sił w nauce języka stricte biznesowego.
Twoją wartość na rynku pracy może podnieść znajomość, nawet na poziomie podstawowym, innych języków, szczególnie tych mniej znanych. Znając obcy język możesz łatwiej się przebranżowić – często pracodawcom zależy mniej na doświadczeniu potencjalnego pracownika, a bardziej na tym, by posługiwał się on płynnie z zagranicznymi kontrahentami.
Nie bój się inwestować w siebie oraz w naukę nowych umiejętności, nawet tych, które wydają Ci się zbyt odległe od kręgu Twoich zainteresowań. Jest to ważne szczególnie w czasach, gdy duży nacisk kładzie się na technologię. Szkolenia oraz kursy często są organizowane bezpłatnie w internecie oraz przez urzędy pracy. W internecie znajdziesz ich tak szeroki wybór, że łatwo znajdziesz idealną ofertę dla siebie.
Warto uczyć się posługiwania zarówno podstawowych programów biurowych, jak i tych służących np. do obróbki graficznej. Ich znajomość nie tylko zwiększy Twoje szanse na rynku pracy, ale też ułatwi Ci codzienne obowiązki. Możesz zakupić licencję kilku najczęściej używanych programów, np. Adobe Acrobat na https://itmedia.pl/adobe-acrobat/.
Kolejnym krokiem jest stałe poszerzanie zdobytych do tej pory wiadomości. Niemal każda branża ewoluuje, więc musisz być na bieżąco ze zmianami. Czytaj gazety oraz portale związane z typem Twojej działalności, sięgaj po książki specjalistów. Możesz też zapisać się na studia podyplomowe, które pozwolą Ci np. całkowicie się przebranżowić.
Jeżeli jesteś osobą, która dopiero planuje ścieżkę zawodową i myśli nad wyborem studiów, możesz zdecydować się na praktyczne zajęcia w szkole policealnej, takiej jak collegium.com.pl, gdzie zdobędziesz praktyczne umiejętności oraz wiedzę.
Pracodawcy coraz częściej szukają pracowników online na serwisach typu Linkedin. Stwórz na nich swój profil, wskaż mocne strony i dotychczasowe sukcesy. Możesz też wysłać wiadomości poprzez stronę firmy, w której chcesz pracować. Nie bój się wychodzić z inicjatywą. Nawet jeżeli w danym momencie wydaje Ci się, że dany pracodawca nie szuka nowych pracowników, Twoja wiadomość może zachęcić go na tyle, że zaprosi Cię na rozmowę lub przynajmniej zapisze sobie Twoje CV.
Fot. Andrea Piacquadio/Pexels