Aqua aerobik – jakie są jego zalety?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aqua aerobik stanowi połączenie ćwiczeń fitness, gimnastyki korekcyjnej i pływania. Sport narodził się w latach 80. w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko zdobył rzesze fanów. Trudno się dziwić, gdyż aqua aerobik posiada wiele zalet i może być wykonywany praktycznie przez wszystkich. 

Dla kogo aqua aerobik?

Aqua aerobik jest bardzo bezpieczną formą aktywności fizycznej. Dyscyplina nie ma ograniczeń wiekowych, może być wykonywana zarówno przez dzieci, jak i osoby starsze. Ze względu na brak ryzyka kontuzji i wiele korzyści prozdrowotnych, uprawianie aqua aerobiku  zaleca się kobietom w ciąży, jak i osobom, które zmagają się z różnymi dolegliwościami: otyłością, mają problemy z kręgosłupem, układem stawowo-kostnym, niewydolnością krążeniową bądź oddechową.

Ćwiczenia w wodzie uznawane są za najlepszą formę rehabilitacji po kontuzjach i złamaniach. Wynika to z faktu, że w środowisku wodnym nie dochodzi do obciążenia stawów i kręgosłupa, dlatego zajęcia są w pełni bezpieczne.

Na czym polega aqua aerobik?

Jak już zostało podkreślone, aqua aerobik odbywa się w wodzie, a zajęcia wykonuje się w grupie. Co ważne, uczestnicy nie muszą umieć pływać, gdyż podczas zajęć woda sięga do pasa lub na wysokość klatki piersiowej. Trening trwa zazwyczaj w przedziale 30–50 minut i jest prowadzony przez instruktora, który dokładnie wyjaśnia, jak należy wykonywać ćwiczenia. Za dodatkowy zastrzyk energii odpowiada dynamiczna muzyka puszczana w tle. 

Zajęcia opierają się na trzech częściach: rozgrzewce, treningu właściwym, rozciąganiu. Podczas treningu korzysta się z akcesoriów, takich jak: piankowe tuby, pasy wyparnościowe, handle wodne. Te nie tylko urozmaicają, ale również zwiększają intensywność ćwiczeń. Przyrządy zapewniane są na basenie.

Jakie są zalety ćwiczeń?

Z aqua aerobikiem wiąże się wiele korzyści. Podczas jednego treningu można zgubić nawet 500 kalorii, co porównywalne jest do biegania z prędkością 11 km/h.

Dlaczego ćwiczenia w wodzie są takie skuteczne? Kluczowym okazuje się opór wody, który powoduje, że mięśnie wykonują wzmożoną pracę, z drugiej strony środowisko wodne wypiera ciało, przez co wysiłek jest mniej odczuwalny, a ćwiczenia odbywają się z większą swobodą. 

Wiry wodne, które naciskają na ciało, stanowią formę masażu, dlatego skóra się ujędrnia, zmniejszają się obrzęki, cellulit i rozstępy są redukowane. Podczas ćwiczeń angażowane są liczne partie mięśniowe, więc sylwetka staje się smuklejsza, poprawia się także ogólna kondycja i wytrzymałość ciała. Ćwiczenia stymulują przemianę materii i wspomagają usuwanie toksyn z organizmu. Oprócz tego ruch w wodzie zwiększa odporność, wspomaga pracę układu krążeniowego i oddechowego, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie.  Aqua aerobik szczególnie zaleca się dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, ponieważ ćwiczenia w wodzie wzmacniają mięśnie podtrzymujące kręgosłup, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia bólów karku i pleców.

Wodny fitness korzystnie wpływa nie tylko na ciało, ale także na psychikę. Ćwiczenia w wodzie redukują stres, niwelują napięcie mięśni, polepszają jakość snu i poprawiają samopoczucie. Zwolennicy aqua aerobiku opuszczają basen w pełni zrelaksowani i zadowoleni.

Aby cieszyć się korzyściami z uprawiania aqua aerobiku, warto zachować regularność i wybierać się na basen przynajmniej dwa razy w tygodniu, a pierwsze efekty będą zauważalne już po miesiącu ćwiczeń.

Zdj. główne: Spikeball/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym są licówki i czy to dobra inwestycja?
/
Czym są licówki i czy to dobra inwestycja?
Licówki dentystyczne: Czy to wartościowa inwestycja dla Twojego uśmiechu? Przeanalizujmy korzyści, koszty i ważne czynniki przed podjęciem decyzji.
6 zasad skutecznej komunikacji w pracy
/
6 zasad skutecznej komunikacji w pracy
Umiejętność komunikowania się w miejscu pracy pomoże Ci zdobyć zaufanie kolegów, zwiększyć produktywność zespołu i wspiąć się wyżej po szczeblach kariery. Poznaj zasady skutecznej komunikacji w pracy!
Optymalizacja dochodów z wynajmu krótkoterminowego: praktyczne porady
/
Optymalizacja dochodów z wynajmu krótkoterminowego: praktyczne porady
Praktyczne strategie i wskazówki, które pomogą zwiększyć zyski z wynajmu krótkoterminowego.