Problemy ze snem ma wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku. Przyczyną jest zbyt mała ilość produkowanej melatoniny w organizmie. Jeśli również masz problem z szybkim zasypianiem, sprawdź, jak możesz sobie pomóc.
Ruch może sprawić, że organizm dojdzie do równowagi. Dzięki regularnym treningom ciało lepiej się dotlenia, a przez to również produkuje więcej hormonów, w tym hormonu snu. Zapewne zauważasz, że po wysiłku fizycznym znacznie lepiej jest ci zasnąć. Dotleniony mózg lepiej funkcjonuje, a po zmęczeniu śpisz znacznie głębiej i bardziej efektywnie. Zamiast wieczornego przesiadywania przed telewizorem lub na platformach z serialami idź na krótki spacer, lub poćwicz przez chwilę. Ruch daje również ogromną ilość energii oraz serotoniny – hormonu szczęścia. Na pewno po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń poczujesz znaczną różnicę w jakości i długości snu.
Według wielu naukowców oraz lekarzy nienaturalne niebieskie światło emitowane przez telewizor i ekrany smartfonów znacznie upośledzają wytwarzanie się melatoniny. Osoby, które przed snem korzystają z laptopów, bądź przeglądają media społecznościowe, nie mogą usnąć przez dłuższy czas. Zanim uśniesz, postaraj się wyciszyć i zrelaksować przy zgaszonym świetle. Możesz pozostawić jedno włączone światło i spróbować zasnąć w półmroku. Organizm szybciej przestawi się na tryb spoczynku, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zasnąć.
Przed snem możesz mieć natłok myśli. Kiedy w końcu położysz się po ciężkim dniu, zapewne masz wiele planów na dzień kolejny. Niestety taka aktywność mózgu nie sprzyja spaniu. Postaraj się nie myśleć zbyt wiele i wycisz się. Pomoże Ci w tym relaksująca muzyka. Spróbuj odpłynąć i nie przejmować się. Na sen pomoże również krótka medytacja.
Nocne podjadanie może sprawić, że organizm nie będzie w stanie się zrelaksować i przygotować do snu. Będzie zajęty trawieniem, dlatego ostatni posiłek zjedz na około 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Jedzenie na noc sprzyja również wzdęciom oraz problemom z trawieniem. Na kolację możesz zjeść niewielką kanapkę, owoc, czy wafle ryżowe – niech ostatni posiłek będzie lekki, ale sycący, aby głód nie obudził Cię w nocy. Tłuste potrawy i mięso nie sprzyja spokojnemu wypoczynkowi, dlatego takie dania pozostaw na obiad.
W zagraconym i dusznym pomieszczeniu sen będzie nieefektywny. Zadbaj, aby sypialnia przed snem była wywietrzona, a wokół łóżka nie piętrzyły się stosy z nieumytych naczyń, czy porozrzucane ubrania. Przestronna i czysta sypialnia sprawi, że znacznie przyjemniej będziesz w niej wypoczywać. Optymalna temperatura w sypialni nie powinna przekroczyć 20 stopni Celsjusza.
Nie tylko materac podczas snu jest istotny – również dobrze dobrana poduszka sprawi, że sen nadejdzie szybciej. Wybierz taki model, który idealnie dopasuje się do kształtu Twojej głowy. Jeśli jesteś alergikiem, lepszą opcją będzie poduszka wykonana z silikonowego, hipoalergicznego wypełnienia. Można ją również prać w pralce.
By sen był przyjemny, zadbaj również o odpowiednią pościel. Powinna być wykonana z miękkiego i jednocześnie przewiewnego materiału. Dobrym wyborem będzie len lub wysokiej jakości bawełna. Oba materiały możesz prasować i prać w nieco wyższych temperaturach. Są miłe dla skóry i hipoalergiczne.
Również szerokość łóżka ma znaczenie, jeśli chcesz dobrze się wyspać. Spanie na boku, w niewygodnej pozycji, na pewno nie zapewni Ci odpowiedniego komfortu. Wybierz łóżko, które ma co najmniej 140 cm szerokości. Wybierzesz wtedy najwygodniejszą pozycję do nocnego wypoczynku. Nie bez znaczenia oczywiście jest też materac. Najlepiej wybierać materace wykonane z kilku rodzajów pianek, które nie odkształcą się szybko pod wpływem nacisku. Dobrym wyborem są również materace kieszeniowe, dostosowujące się do kształtu i ciężaru ciała.
Fot. Andrea Piacquadio/Pexels