Najlepsze ćwiczenia oddechowe

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ćwiczenia oddechowe to bardzo ważna część jogi, ale również sposób na zniwelowanie stresu. Jeśli dokucza Ci zmęczenie, nie masz sił lub czujesz przytłoczenie związane z codziennymi obowiązkami, koniecznie sprawdź, jak za pomocą odpowiedniego oddechu polepszyć funkcjonowanie organizmu.

Ćwiczenia oddechowe – przykłady

Tlen jest dla nas najważniejszym składnikiem, bez którego nie możemy żyć. Niestety według lekarzy oddychamy zbyt szybko i płytko, przez co organizm nie jest odpowiednio dotleniony. Oddech powinien być wykonywany przeponą, ponieważ wtedy nabieramy znacznie więcej powietrza. Ważne jest również przytrzymanie powietrza w płucach. Aby nauczyć się prawidłowego oddechu, koniecznie sprawdź ćwiczenia oddechowe, które możesz wykonywać w trakcie odpoczynku, ale również stretchingu.

  1. Wdech nosem, wydech ustami

Spokojne oddychanie nosem może być pogłębione, jeśli powietrze zaczniesz wydychać ustami. Usiądź wygodnie i weź pełen wdech nosem. Pracuj przeponą – by sprawdzić, czy faktycznie Twoja przepona pracuje, połóż na brzuchu dłoń. Policz do 10 i weź pełen wdech nosem, następnie poczekaj kilka sekund i zacznij powoli wydychać powietrze ustami. Powinno się przy tym mieć lekko zaciśnięte wargi, by wydobył się z nich lekki świst. Powtórz wdech 10 razy.

  1. Wdech nosem i wydech nosem

To ćwiczenie jest pogłębionym oddychaniem, jakie wykonujemy automatycznie, bez myślenia o tym. Nasze codzienne wdechy są jednak zbyt płytkie, a zaprezentowany w tym artykule model oddychania ma pomóc nam w świadomym i pełnym oddychaniu. Weź głęboki wdech nosem przez ok. 10 sekund, a następnie przytrzymaj powietrze w płucach przez kilka sekund. Później wykonaj wydech nosem, który powinien być około 3 razy krótszy niż wdech. Oddychaj tak przez ok. 10 minut.

  1. Wdech ustami i wydech nosem

Taki sposób oddychania sprawia, że nabieramy znacznie więcej powietrza. Wdychaj powietrze przez około 10 sekund, tak aby napełnić płuca i pracować przeponą. Powietrze wdychaj przez usta ułożone w tzw. dzióbek. Dzięki temu nabierzesz większą ilość powietrza. Następnie opuszczając przeponę, wydychaj powoli nosem.

  1. Wdech ustami i wydech ustami

Nabierz powietrza za pomocą ust, tak by były one lekko rozwarte. Nie połykaj go – staraj się powoli i miarowo nabierać powietrza, by wypełniło ono całe płuca, pracując jednocześnie przeponą. Następnie przytrzymaj je w płucach i zwężając wargi, wypuść je również przez usta.

Fot. Alexandr Podvalny/Pexels

Ćwiczenia oddechowe na stres

Oddychanie to nie tylko podstawowa funkcja życiowa, ale również świetny sposób na stres. Miarowe wdychanie i wydychanie powietrza powinno być świadome. W sytuacji stresowej organizm wydziela adrenalinę, która znacznie przyspiesza i spłyca oddech. Jest to konieczne z biologicznego punktu widzenia – człowiek pierwotny w sytuacji stresowej musiał uciekać przed drapieżnikami. W nowoczesnym świecie, kiedy nie zdarza nam się walka o przetrwanie, stres działa mobilizująco, jednak może doprowadzić w szybkim tempie do nerwicy, a nawet depresji.

Ćwiczenia oddechowe na stres są wykonywane tak samo jak wyżej wymienione sposoby oddychania, z tym wyjątkiem, że dodatkowo staramy się rozluźniać ciało przy każdym wydechu. Oddech powinien być świadomy i miarowy. Z czasem poziom adrenaliny spadnie, a my poczujemy ogromną ulgę. Ćwiczenia oddechowe na stres warto wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej, przy uspokajającej muzyce relaksacyjnej. Z każdym oddechem staraj się myśleć o rozluźnieniu, a nie czekających cię obowiązkach.

Świadomy oddech jest ważny również podczas ćwiczeń. Przy rozciąganiu się pamiętajmy, by wykonywać wdech przed skłonem, a wydech w trakcie wykonywania skłonu. Jeśli rozciągamy plecy, kierując tułów do jednej bądź drugiej nogi, na początku wdychamy miarowo powietrze, a następnie wydychamy, pogłębiając ruch. Przy ćwiczeniach aerobowych często dostajemy zadyszki przez fakt, że nasz oddech jest zbyt płytki, a płuca nie dostają odpowiedniej ilości tlenu. Podczas treningu również staraj się przytrzymywać powietrze w płucach i wydychać je ustami.

Zdjęcie główne: Spencer Selover/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak utrzymywać work-life balance?
/
Jak utrzymywać work-life balance?
Chcesz utrzymać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym? Przygotowaliśmy wskazówki, jak to zrobić.
Sposoby na wyciszenie się po pracy
/
Sposoby na wyciszenie się po pracy
Po pracy nie możesz zapomnieć o denerwującej koleżance i goniących deadline’ach? Wciąż jesteś zestresowana tym, co czeka Cię rano w biurze? Zobacz, co możesz zrobić, aby po pracy wyciszyć się i zrelaksować.
Co przyda się do opieki nad leżącym chorym?
/
Co przyda się do opieki nad leżącym chorym?
Nie ma co ukrywać, że opieka nad leżącą osobą chorą jest niezwykle wymagającym zajęciem. Należy jednak podjąć wszelkie możliwe działania, aby zapewnić opiekunowi, oraz osobie chorej jak najwięcej komfortu i udogodnień. Warto więc postawić na pewne rozwiązania, które mogą się okazać zbawienne.