Jak uczyć się systematycznie?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Do nauki zabierasz się zazwyczaj dzień przed egzaminem? Trudno Ci się zmusić do regularnej pracy? Systematyczność to cecha, która nie przychodzi nam łatwo i którą trzeba sobie wypracować. W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób wyrobić sobie nawyk regularnej nauki. Zapraszamy do lektury.

Wiesz, że nawet jeśli uda Ci się „zakuć” obszerny materiał w jedną noc i zdać egzamin, to i tak szybko zapomnisz zdobytą w ten sposób wiedzę. Systematyczna nauka nawet przez 15 minut dziennie przynosi znacznie lepsze efekty niż kilkugodzinne zakuwanie raz w miesiącu. Jak zacząć regularną naukę i przede wszystkim jak ją kontynuować? Poniżej znajdziesz kilka istotnych wskazówek.

1. Tylko 15 minut dziennie

To naprawdę wystarczy, aby w ciągu miesiąca skutecznie opanować materiał i trwale zapamiętać zdobytą wiedzę. Mimo że kwadrans nie brzmi jak wielkie wyzwanie, to i tak po kilku dniach zapewne będziemy odczuwać trudności z wypełnieniem nawet tego postanowienia. Dlatego nie stawiaj sobie zbyt wysokich oczekiwań na początek. 

Zacznij od małych kroków. Każdego dnia usiądź do nauki ze świadomością, że 15 minut w ciągu całego dnia to krótki odcinek czasu, a już tyle wystarczy, aby w ciągu miesiąca dobrze opanować materiał do egzaminu. Kiedy regularna nauka wejdzie Ci w nawyk, bardzo możliwe, że z chęcią przedłużysz codzienne sesje i będziesz spędzać nad książkami więcej niż kwadrans.

2. Nie musi być idealnie

Ładnie sporządzone notatki, kolorowe podkreślenia i tuzin różnych przyborów do pisania nie wszystkich motywują. Wielu zbytnie skupianie się na estetyce może zniechęcać do nauki. Jeżeli sprawia Ci to przyjemność, to oczywiście kontynuuj ten sposób pracy. Jeżeli zaś myśl, że za każdym razem podczas nauki musisz zrobić idealne notatki, sprawia, że czujesz się zdemotywowana i w efekcie rezygnujesz z codziennej porcji wiedzy, to zdecydowanie porzuć ten perfekcjonizm.

Wykorzystaj to, co masz, jeden długopis i kartka naprawdę wystarczą, żeby zapisać to, co chcesz sobie utrwalić. Twoje notatki mogą być chaotyczne – jeżeli Ty się w nich odnajdujesz i pomagają Ci w nauce, to znaczy, że Twój sposób dla Ciebie działa.

3. Zamień moment słabości w moment swojej wygranej

W procesie wyrabiania nawyku bardzo istotne są chwile słabości – to wtedy może się dokonać przełom. Za każdym razem, kiedy odczuwasz niechęć do zrobienia czegoś, brak Ci motywacji i masz milion wymówek, a mimo to przemożesz się i wykonasz zadanie, które sobie zaplanowałaś, umacnia się Twoja wola, a dana czynność zaczyna wchodzić w nawyk. 

Dlatego wyrabiając sobie systematyczność w nauce, wyczekuj takich momentów. Kiedy Ci się nie chce, kiedy wydaje Ci się, że musisz zrobić coś innego i kiedy zwyczajnie nie masz ochoty – jeżeli wówczas przemożesz się i nie zważając na własne wymówki, spędzisz chociaż 15 minut na powtarzaniu materiału, to będzie to moment Twojej wygranej. Za każdym kolejnym razem będzie Ci łatwiej zignorować niechęć i kontynuować naukę, wyrabiając w ten sposób coraz silniejszy nawyk.

4. Sprawdzaj swoje postępy

Widoczne rezultaty są tym, co motywuje nas, aby kontynuować. Dlatego co jakiś czas sprawdzaj swoje postępy w nauce. Raz w tygodniu zrób powtórkę całości, aby potem odpytać siebie samą z opanowanego materiału. Dobrze też poprosić kogoś o sprawdzenie naszej wiedzy i przepytanie ze sporządzonych notatek, wybranych partii z książek czy listy zagadnień, nad którymi pracowaliśmy. Dodatkową zaletą zaprezentowania zdobytej wiedzy przed kimś jest fakt, że to właśnie umiejętność klarownego przedstawienia jej drugiej osobie pokazuje, jak dobrze zrozumieliśmy studiowane kwestie.

Zdj. główne: J. Kelly Brito/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kulinarne podróże – odkrywaj niezwykłe smaki i tradycje cukiernicze
/
Kulinarne podróże – odkrywaj niezwykłe smaki i tradycje cukiernicze
Zapraszamy na niezwykłą podróż pełną kulinarnych doznań. Odkryj tradycyjne smaki i techniki cukiernictwa z różnych zakątków świata.
Jakie są zalety stosowania oleju konopnego?
/
Jakie są zalety stosowania oleju konopnego?
Olej konopny, zwany także olejem z nasion konopi, jest w ostatnich latach coraz bardziej popularnym produktem na rynku żywnościowym i kosmetycznym. Jest to naturalny produkt pochodzący z rośliny konopi, która od wieków była wykorzystywana w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Olej konopny jest bogaty w cenne składniki odżywcze, a jego stosowanie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia człowieka. Poniżej przedstawiono kilka zalet stosowania oleju konopnego.
Naucz się twórczo układać kwiaty!
/
Naucz się twórczo układać kwiaty!
Interesujesz się florystyką? Ten kurs jest dla Ciebie!