Samodzielnie przygotowywane lunchboxy to jeden ze skutecznych sposobów na dbanie o zdrowe odżywianie w ciągu dnia. Co można w nich zamieścić w ramach diety roślinnej?
Pierwszym z pomysłów jest wegańska wersja śniadaniowej tortilli. Zamiast klasycznej jajecznicy na boczku czy cebuli można przygotować roślinną wersję na bazie tofu i ulubionych warzyw. Do przygotowania tofucznicy potrzebne jest jedno opakowanie tofu, najlepiej wędzonego lub samodzielnie marynowanego w przyprawach, oraz sezonowe warzywa. W przypadku tofucznicy świetnie sprawdza się cukinia, papryka, liście świeżego szpinaku, pomidory, cebula czy pieczarki. Po przygotowaniu tofucznicy należy nałożyć ją do pełnoziarnistego placka tortilli i delikatnie zapiec, tak by tortilla była chrupiąca.
Kolejna propozycja to roślinny odpowiednik sushi. Proces przygotowania ryżu oraz zawijania sushi jest identyczny, jak w przypadku klasycznej wersji, jednak w tym przypadku w środku rolad znajdują się warzywa oraz produkty roślinne. Wegańskie sushi można przygotować z marchewką (świetnie sprawdza się zarówno surowa, jak i gotowana na parze), mango, tofu, rzodkiewką, pieczonymi burakami, świeżą papryką, selerem naciowym czy czerwoną kapustą.
Wśród wegańskich przekąsek nie może również zabraknąć owocowych czy warzywnych koktajli. Choć świetnie sprawdzone przepisy na pożywne smoothie zawierają w sobie głównie warzywa i owoce, to w tym przepisie za dodatkową porcję błonnika odpowiada kasza gryczana. Do przygotowania koktajlu potrzebne jest pół szklanki kaszy gryczanej oraz pół szklanki migdałów lub orzechów nerkowca, które należy namoczyć przez noc. Po namoczeniu produkty będzie łatwiej zmiksować na jednolitą masę. Do mieszanki należy dodać banana, ekstrakt z wanilii oraz cynamon. Do uzyskania płynnej konsystencji świetnie sprawdzi się ulubione mleko roślinne lub woda.
Kuchnia roślinna posiada wegańskie odpowiedniki niemal wszystkich mięsnych potraw. Nie inaczej jest w przypadku popularnych nuggetsów. Wegańska wersja jest jednak przygotowywana na bazie kaszy jaglanej, mąki, sosu sojowego, przyprawy (czosnek, papryka, zioła) oraz oliwy z oliwek. Przygotowaną masę należy rozdzielić na poszczególne nuggetsy, a następnie obtoczyć je w pokruszonych krakersach Tak przygotowane nuggetsy można smażyć na patelni lub upiec w piekarniku.
Idealna przekąska do pracy czy na uczelnię. Hummus można kupić gotowy, choć ten przygotowane samodzielnie domu smakuje znacznie lepiej i nie zawiera dodatkowych konserwantów. Do lunch boxu z hummusem warto dołożyć kilka pokrojonych warzyw, takich jak marchew, ogórek, seler naciowy czy papryka. Jeśli wolisz hummus bez świeżych warzyw, to świetnie sprawdzą się nachosy lub pita.
Ostatnia propozycja zdrowej i wegańskiej przekąski to niskowęglowodanowe krakersy przygotowywane z zaledwie kilku składników. Do przygotowania pożywnej przekąski potrzebne jest siemię lniane lub mąka lniana, woda, sól oraz wybrane dodatki. Siemię należy zmielić i wymieszać z wybranymi składnikami oraz przyprawami. W tym przepisie świetnie sprawdza się sezam, zioła prowansalskie, czosnek, czarnuszka oraz słodka papryka. Suche składniki należy wymieszać z wodą oraz łyżeczką soli, a następnie ugnieść z nich ciasto. Tak przygotowane ciasto należy rozwałkować na blaszce, pokroić na mniejsze kawałki i upiec.
Zdjęcie główne: BULBFISH BULBFISH/pexels.com