6 nawyków, które zmienią Twoje życie na lepsze

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zmiana swojego stylu życia, praca nad sobą i rozwój osobisty zaczyna się nie tylko od zmiany nastawienia i sposobu myślenia, ale także nauki zdrowych nawyków, które realnie mają wpływ na komfort życia.

Rozpoczynanie i kończenie dnia offline 

Jednym z najważniejszych nawyków, który może zmienić życie na lepsze jest ograniczenie korzystania z telefonu. Zasada ta jest szczególnie kluczowa w czasie poranka i tuż przed zaśnięciem. Wielu osobom zdarza się zaczynać dzień od przeglądania social mediów, a kończyć go oglądaniem czegoś na telefonie. Badania pokazały, że takie nawyki mają negatywny wpływ na samopoczucie, mogą prowadzić do silnych emocji, które utrudniają zaśnięcie lub spokojne wejście w nowy dzień, a także pogarszać wzrok. Co ciekawe, specjaliści zalecają poranek offline, który powinien trwać nawet do trzech godzin. Jest to czas na poranną toaletę, zjedzenie śniadania, trening czy medytację. Podobne zalecenie dotyczy pory tuż przed zaśnięciem. Korzystanie z telefonu w tym czasie może pobudzić pracę mózgu i utrudnić zaśnięcie.

Zapisywanie obowiązków, przemyśleń, planów, pomysłów 

Kolejnym nawykiem, który warto wypróbować, jest noszenie ze sobą notatnika. Wersja elektroniczna w telefonie również się sprawdzi. Ogólna idea obejmuje nawyk zapisywania wszystkich rzeczy, które pojawiają się w  głowie w ciągu dnia. Najważniejsze obowiązki, umówione spotkania, pomysły, przepisy kulinarne, myśli czy plany na przyszłość. Być może któryś z zapisków okaże się pomocny i przerodzi się w większą ideę. System zapisywania może także okazać się pomocny dla osób, które mają problem z organizacją czasu.

Systematyczne czytanie

Badania pokazują również, że dobrym przyzwyczajeniem jest poświęcenie codziennie minimum 20 minut na lekturę. Może to być książka, magazyn, gazeta czy artykuły naukowe. Ważne jest, by każdego dnia poświęcić czas na tę aktywność. Specjaliści podkreślają, że tak regularne czytanie poprawia pracę mózgu, pomaga w utrzymaniu koncentracji i wzbogaca słownictwo. 

Trening

Kluczowym nawykiem pomagającym zachować zdrowie jest również uprawianie sportu. Nie musi być to intensywna aktywność fizyczna, obejmująca wyjście do siłowni, na basen czy bieganie. Wystarczy krótki trening w domowych warunkach. Badania pokazują, że już kilkunastominutowa aktywność fizyczna pomaga dotlenić mózg, wyprodukować endorfiny i poprawić ogólny stan fizyczny organizmu. 

Kontrolowanie finansów 

Przydatny nawyk, który pomaga zaplanować wydatki na cały miesiąc, równocześnie oszczędzić pieniądze. Kontrola finansów powinna odbywać się na początku każdego miesiąca. Warto rozpisać sobie najważniejsze opłaty, takie jak czynsz, media, ubezpieczenie czy raty. Następnie przeznaczyć konkretną część pieniędzy na rozrywkę oraz oszczędności. W ten sposób domowy budżet będzie każdego miesiąca rozliczony, a oszczędności będą systematycznie rosły.

Prowadzenie dziennika 

Nawyk ten nie jest dla każdego, jednak może być bardzo przydatny na co dzień. Prowadzenie dziennika pomaga uporządkować wydarzenia i przemyślenia z danego dnia. Co więcej, stanowi on także zbiór naszych myśli, które w trudniejszych chwilach mogą być bardzo przydatne. Opisywanie własnych przeżyć może pomóc w zrozumieniu samego siebie, a także ułatwić pracę nad samorozwojem.

Zdj. główne: Zac Durant/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Facefitness – poznaj jego zalety
/
Facefitness – poznaj jego zalety
Jeśli dbasz o kondycję fizyczną swojego ciała, warto też pomyśleć o kondycji twarzy. Facefitness to trening, który pozwala zniwelować oznaki starzenia. Sprawdź, jakie ma zalety i jak go wykonać.
Czym jest osteopatia?
/
Czym jest osteopatia?
Osteopatia zaliczana jest do medycyny niekonwencjonalnej, wyrastającej z fizjoterapii. Dowiedz się, jakie schorzenia leczy osteopatia.
Kluczowe korzyści ze szkoleń z Excela: Jak zwiększyć efektywność pracy w arkuszach kalkulacyjnych
/
Kluczowe korzyści ze szkoleń z Excela: Jak zwiększyć efektywność pracy w arkuszach kalkulacyjnych
W tym artykule przyjrzymy się kluczowym korzyściom płynącym ze szkoleń z Excela.