Jak pobudzić swoją kreatywność? Najlepsze sposoby

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kreatywność oznacza umiejętność znajdowania nowych rozwiązań w życiu codziennym. Zdolność, którą ma każdy na wyciągnięcie ręki. Jak aktywować twórczy potencjał umysłu? Poznaj najlepsze sposoby!

Zdefiniuj cel

Trudno znaleźć nowe pomysły, kiedy nie wiesz, dokąd zmierzasz. Jeśli natomiast od samego początku wyraźnie zdefiniujesz swój cel, Twój umysł, zamiast się rozpraszać, skoncentruje się na sposobach jego realizacji. Jeśli na przykład chcesz zmienić wystrój wnętrza salonu, ale nie masz pomysłu, jak to zrobić, zapytaj siebie, jak sprawić, by był bardziej przytulny.

Ćwicz umysł

Kreatywność jest niczym mięsień: trzeba ją ćwiczyć. Możesz gimnastykować umysł sam lub w gronie bliskich Ci osób. Przykładowym ćwiczeniem stymulującym kreatywność jest szukanie nietypowych zastosowań dla zwyczajnych przedmiotów lub na odwrót – próba zrozumienia rzeczy niezrozumiałych. Możesz na przykład obserwować dzieło sztuki, które wydaje Ci się dziwne, i próbować w nim odnaleźć znajome Ci elementy. Wychodzisz w ten sposób poza pierwsze wrażenie, rozwijasz percepcję, dzięki czemu stymulujesz kreatywne myślenie.

Otwórz się na nieznane

Otwarcie się na nieznane jest częścią mechanizmu myślenia twórczego, pomaga wyjść poza utarte tory myślenia, które krępują wyobraźnię. Nie bój się osób wyglądem czy zachowaniem odbiegających od tych, które spotykasz na co dzień, nawet jeśli nie wywierają na Tobie dobrego wrażenia. Robiąc to, przezwyciężasz swoje hamulce, lęki i uprzedzenia. Możesz też zamówić w restauracji danie, którego nazwa nic Ci nie mówi, wyjechać na wakacje w góry zamiast znowu nad morze albo znaleźć jakieś nowe zajęcie.

Pozwól sobie na marzenia

Marzenia senne mogą wspomagać proces dojrzewania pomysłu, dając Ci klucz do obrazów i idei, do których umysł w stanie przebudzenia nie ma tak łatwego dostępu. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że w czasie marzeń sennych mózg w sposób nieświadomy dokonuje skojarzeń i selekcji idei. Zamiast kolejnej kawy ucinaj sobie krótkie drzemki, które nie tylko odświeżają umysł, ale też zwiększają kreatywność.

Zapisuj myśli

Zawsze warto mieć przy sobie długopis i notes, na wypadek gdyby pomysł pojawił Ci się w głowie znienacka. Możesz też skorzystać z notesu w telefonie, choć pamiętaj, że pisanie odręczne lepiej rozwija połączenia nerwowe. Pisząc na papierze, pobudzasz większe obszary mózgu, dzięki czemu do głowy przychodzi Ci więcej pomysłów.

Przestań się krytykować

Krytyka jest z założenia wrogiem kreatywnego myślenia. Przyjmuj z otwartością zarówno swoje, jak i cudze pomysły, bo nawet jeśli wydają Ci się pozbawione sensu, zawsze czemuś służą, choćby miały być tylko punktem wyjścia do dalszych poszukiwań.

Baw się!

Wszelkie gry, karciane, planszowe, te z użyciem piłki czy klocków Lego, pomogą Ci połączyć się ze swoim wewnętrznym dzieckiem, obudzić w sobie radość, tak ważną w procesie twórczym.

Inspiruj się innymi

Kreatywne myślenie nie rodzi się w próżni, lecz jest zasilane bodźcami zewnętrznymi. Nie chodzi o to, by kopiować, tylko z ciekawością przyglądać się temu, co robią inni w dziedzinie, która Cię interesuje, aby następnie wnieść do niej coś od siebie, coś nowego lub odmiennego.

Zdjęcie główne: Ola Dapo/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Psychoterapia – poznaj jej rodzaje
/
Psychoterapia – poznaj jej rodzaje
Jakie są najważniejsze rodzaje psychoterapii i co je odróżnia od siebie? Podpowiadamy.
Olejek do masażu – jaki wybrać?
/
Olejek do masażu – jaki wybrać?
Naturalne olejki eteryczne oraz olejki bazowe to idealny przepis na relaksujący masaż. Dowiedz się, jakie olejki będą idealne dla Ciebie!
Co może świadczyć o depresji?
/
Co może świadczyć o depresji?
Depresja to jedna z najpopularniejszych chorób XXI wieku. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, jak się ją leczy i w jaki sposób możesz sobie pomóc – niezależnie od tego, czy chorujesz, czy uczestniczysz w życiu chorego, wiedza może okazać się najważniejszym krokiem na drodze powrotu do zdrowia.