Czym jest norweskie skogluft?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skandynawia co rusz inspiruje nas nowymi trendami — czy to w kwestii filozofii życia, czy też wystroju wnętrz. Moda na skandynawski minimalizm w pomieszczeniach znalazła licznych miłośników w naszym kraju. Obecnie z Norwegii przychodzi do nas kolejna aranżacyjna inspiracja — skogluft. Czym jest? Na czym polega i w jaki sposób może odmienić Twoje wnętrze? Dowiesz się w tym artykule.

Jak zwykle za skandynawską metodą aranżacji wnętrz kryje się pewna filozofia. Jakie idee reprezentuje skogluft? To norweskie wyrażenie stanowi połączenie słów „las” i „powietrze”, oznaczając zamysł urządzania pomieszczeń w taki sposób, aby wprowadzić do nich jak najwięcej zieleni. Skogluft można by więc przetłumaczyć jako „leśne powietrze”, które ma pomóc nam odzyskać spokój i poprawić samopoczucie.

Skogluft — recepta na zdrową codzienność

Skogluft dotyczy nie tylko wnętrz mieszkalnych, ale również budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, placówki kulturalne, czy innego rodzaju instytucje. Ten sposób aranżacji ma nam zapewnić warunki do pracy, nauki, czy odpoczynku, które będą bardziej zbliżone do naturalnego środowiska, niż ma to miejsce we współczesnych standardowych budynkach. Obecność zieleni i generowanego przez nią czystszego powietrza ma wpływać pozytywnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Jak zrodziła się idea skogluft?

Założenia tego nurtu zostały opisane przez Jørna Viumdala w książce pt. “Skogflut. Mieszkaj zdrowo”. Viumdal prowadził trzydziestoletnie badania nad wpływem natury na zdrowie i samopoczucie człowieka. Skupił się w nich m.in. na coraz częściej odczuwanych przez nas dolegliwościach, takich jak: ciągłe zmęczenie, stres, czy problemy z drogami oddechowymi. 

Tego rodzaju dolegliwości określa się już jako choroby cywilizacyjne, które charakteryzują świat zachodni. Viumdala interesowało, co możemy zrobić, aby zapobiegać tego rodzaju problemom. Przywołuje on badania, których wyniki wykazały, że roślinność oraz odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniach mogą przynosić istotne korzyści zdrowotne zarówno w domach, jak i w miejscach pracy.

Tak w wyniku jego dociekań zrodziła się idea skogflut, czyli sposób na przywrócenie natury do naszego najbliższego otoczenia poprzez wprowadzanie roślin i światła do naszych wnętrz. 

Skogluft — las w twoim domu

W swojej książce „Skogluft. Mieszkaj zdrowo” Jørn Viumdal opisuje sposoby na tworzenie zdrowych i przyjaznych dla człowieka wnętrz. Prezentuje także metody kontaktu z naturą, które mogą przyczyniać się do poprawy naszego samopoczucia. Podkreśla jednak, że opisywane przez niego techniki nie są żadną tajemną wiedzą, czy mistyczną filozofią, ale skupiają się wokół kilu prostych kroków, dzięki którym będziemy mogli przywrócić do swojej codzienności kontakt z naturą.

Jak wprowadzić skogluft do swoich wnętrz?

Jeżeli chcielibyśmy wypróbować tę leśną filozofię w naszych wnętrzach, najlepiej zacząć od wybrania gatunków roślin, które intensywnie oczyszczają powietrze — to tę cechę roślin wskazuje Viumdal jako najbardziej prozdrowotną. 

Naszym celem jest umieszczenie jak największej liczby roślin w pomieszczeniach, poprzez tworzenie ścian kwiatów. Możemy skonstruować je przy pomocy specjalnych półek, stelaży lub kratek, na których zawiesimy donice. 

Pamiętajmy o  ustawieniu kwiatów w miejscach, gdzie będą miały one dostateczny dopływ światła. To właśnie połączenie roślinności ze światłem i efekt tego działania jest sednem idei skogluft.

Zdj. główne: Lukasz Szmigiel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zakwaterowanie i transport do pracy – jak to wygląda podczas zatrudnienia w firmie zagranicznej?
/
Zakwaterowanie i transport do pracy – jak to wygląda podczas zatrudnienia w firmie zagranicznej?
Przeczytaj porady na temat organizacji zakwaterowania i komunikacji do miejsca pracy podczas zatrudnienia za granicą. Dowiedz się, jak podejść do tych wyzwań i co oczekiwać.
Jak uczyć się systematycznie?
/
Jak uczyć się systematycznie?
Mimo corocznych postanowień o regularnej nauce i tak kończysz sesję zarwanymi nocami i wkuwaniem dzień przed egzaminem? Znamy sposoby, aby przestać się ociągać i zacząć systematyczną naukę!
Czym jest lagom?
/
Czym jest lagom?
Skandynawski przepis na szczęście i równowagę? Czy lagom jest odpowiedzią na dzisiejszy pośpiech, presję i wszechobecny nadmiar? Dowiedz się, czym jest szwedzka filozofia lagom.