To, czy z wykonywanej pracy czerpiemy satysfakcję, jest bardzo ważną kwestią, bo spędzamy w niej bardzo dużo czasu. Niektórzy cenią w wykonywanym zawodzie stabilizację i przewidywalność, inni wyrzut adrenaliny, jeszcze inni chcą wykazywać się kreatywnością. W jakich zawodach kreatywność pracownika jest na wagę złota?
Osoba kreatywna to osoba twórcza, która poszukuje niestandardowych rozwiązań. Kreatywność zakłada stały rozwój oraz doskonalenie umiejętności, dążenie do innowacyjności i odrzucanie schematycznego sposobu myślenia. To stałe poszukiwanie inspiracji i wymiana pomysłów z innymi, zdolność do ciągłego tworzenia czegoś nowego.
Dobry architekt wnętrz łączy umiejętność aktywnego słuchania i rozpoznawania potrzeb klienta ze swoim wyczuciem estetycznym i pomysłowością. Praca opiera się na dobrej organizacji czasu, terminowości i dbałości o detale.
Zawód ten łączy w sobie wymiar artystyczny i praktyczny, innowacyjne rozwiązania z zasadami budownictwa i ergonomii, kreatywne myślenie z określonymi zasadami prawa i bezpieczeństwa. Architekt wnętrz musi śledzić panujące trendy, nieustannie szukać inspiracji, doskonalić wyobraźnię przestrzenną i mieć otwartą głowę na opinie innych. Praca architekta wymaga umiejętności wypracowywania kompromisów i sporej elastyczności, gdyż należy dostosować projekt do wizji i budżetu klienta.
Narzędziem pracy tatuażysty jest nie tylko maszynka do tatuażu, ale również tablet graficzny lub odręcznie przygotowane wzory. Kluczową rzeczą, aby wybić się na tle innych tatuażystów, jest odnalezienie własnego stylu oraz wyjątkowej kreski i regularne publikowanie nowych wzorów. Przyszły tatuator musi nauczyć się pracować ze skórą, umieć dobrać igłę i wbijać ją na odpowiednią głębokość.
Podstawą jest wiedza o higienicznym tatuowaniu i przestrzeganie sterylności. Tatuażysta to zawód, który wymaga ciągłej pracy twórczej, wymyślania nowych wzorów, szlifowania stylu i umiejętności. To nie tylko praca na własnych wzorach, ale również wykonywanie pomysłów klientów, w zgodzie z własnym stylem.
Zakres prac grafika jest bardzo szeroki, obejmuje między innymi przygotowanie wizualne kampanii reklamowej i identyfikacji marki, tworzenie stron internetowych, obróbkę zdjęć, wykonywanie ilustracji i wiele innych zadań.
Głównym narzędziem pracy są programy do tworzenia i obróbki grafiki, takie jak na przykład Adobe Photoshop, Adobe inDesign czy Adobe Illustrator. Grafik musi podążać za wskazówkami przełożonego i klienta, pozostając przy tym kreatywnym, proponując innowacyjne rozwiązania i podsuwając własne pomysły. Ważne jest, aby grafik nieustannie się rozwijał, obserwował panujące trendy ze świata reklamy, marketingu i projektowania graficznego.
Copywriter zajmuje się tworzeniem tekstów do różnych stron. Treści muszą być napisane poprawną polszczyzną i przejrzystym językiem. Ważnym elementem pracy copywritera jest umiejętność szukania potrzebnych informacji i przedstawienia ich w lekkiej, zrozumiałej formie.
Copywriting to również praca z wytycznymi SEO i oczekiwaniami klientów. Pisanie treści reklamowych wiąże się dużymi nakładami kreatywności, ponieważ copywriter musi zainteresować czytelnika, spełnić narzucone wymagania ze strony zleceniodawcy i dostosować sposób pisania do określonych grup docelowych.
Zdj. główne: DocuSign/unsplash.com