Skuteczne sposoby na ból karku

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Urazy, napięcie mięśni, nieodpowiednia postawa czy stres; te i wiele innych czynników powoduje ból karku. Podpowiadamy, jak temu zaradzić. 

Dlaczego boli kark?

Najczęstszą przyczyną bólu karku jest stres. Wtedy to oprócz bólu odczuwamy napięcie i skurcze mięśni tego obszaru, ale także ból głowy. Drugą przyczyną jest niewłaściwa postawa, co w konsekwencji prowadzi do wszelkiego rodzaju zwyrodnień. Wtedy to układ kostny uciska na nerwy szyjne, co powoduje drętwienie nie tylko karku, ale bardzo często także ramienia czy dłoni. Ból karku występuje u osób pracujących przed komputerem i takich, które prowadzą siedzący tryb życia. Wpływ może mieć też pozycja, w jakiej śpimy. Dużą grupą cierpiących na ból karku stanowią też osoby starsze. Może doskwierać także osobom po wypadkach. W takich przypadkach niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza. 

Jak zapobiec bólowi?

Na urazy podczas wypadków komunikacyjnych nie masz wpływu. Jednak o swój kark możesz dbać każdego dnia. Przede wszystkim pilnuj odpowiedniej postawy podczas pracy przy komputerze, czy oglądania telewizji. Codziennie wykonuj także ćwiczenia rozluźniające kręgosłup i kark. Staraj się także poruszać głową co jakiś czas podczas siedzenia, to zapobiegnie drętwieniu karku. Dobrym sposobem na uniknięcie dolegliwości bólowych jest wysypianie się w odpowiedniej pozycji, warto zainwestować w specjalną poduszkę oraz odpowiedni materac. 

Co zrobić, jak boli kark?

Twoim pierwszym ratunkiem, gdy zaczyna boleć kark, będą wszelkiego rodzaju żele chłodzące lub rozgrzewające, którymi posmarujesz bolące miejsce. Żele te mogą być wzbogacane dodatkowo substancjami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Powinny więc dać Ci ulgę, chociaż na kilka godzin. Jednym z domowych sposobów na ból mięśni czy stawów jest nacieranie bolącego miejsca spirytusem. Podczas ataku bólu karku warto także wziąć ciepłą kąpiel – ten zabieg powinien pomóc Ci się zrelaksować i rozluźnić. Czynnością, którą możesz wykonać doraźnie, jest także delikatny masaż obolałego miejsca. 

Ćwiczenia na bolący kark

Paradoksalnie dużą ulgę mogą przynieść ćwiczenia rozciągające szyję i rozluźniające mięśnie tamtego rejonu. Wystarczy, że położysz się na plecach, na równej powierzchni i zrolujesz ręcznik, podkładając go pod kark. Postaraj się rozluźnić szyję, dając głowie opaść do tyłu. Postaraj się poleżeć w tej pozycji przez kilka minut. Takie ćwiczenie z pewnością trochę pomoże. Kolejnym ćwiczeniem rozciągającym szyję, które możesz wykonać, jest przyciąganie głowy do ramienia. Wystarczy, że siądziesz lub staniesz prosto i rękę położysz na czubku głowy, delikatnie przyciągając ją do ramienia. Pamiętaj, aby ćwiczenie wykonać, przyciągając głowę raz do jednego, a raz do drugiego ramienia. Pamiętaj także o rozluźnieniu ramion podczas wykonywania ćwiczenia. W rozluźnieniu karku może pomóc także bardzo proste ćwiczenie polegające na kręceniu ramionami. 

Domowe sposoby na ból karku

Oprócz ćwiczeń czy żeli przeciwbólowych możesz także zastosować napary i zioła. Jednym z popularniejszych jest napar z kaliny. Napój ma właściwości rozluźniające mięśnie. Wystarczy, że korę kaliny pogotujesz w wodzie przez ok. pięć minut, później ostudzisz i wypijesz ok. trzech łyżek naparu, najlepiej godzinę po posiłku, kilka razy dziennie. Zioła możesz także zastosować jako kompres na bolący kark. Najlepszy do tego celu będzie rozmaryn, ale i mięta powinna się nieźle sprawdzić. Wystarczy przygotować napar z ziół, a następnie namoczyć w nim gazę lub mały ręczniczek i przyłożyć do bolącego miejsca, nie dłużej niż na 15 minut. 

Nieoceniony w bólu karku może być także ocet jabłkowy, który możemy zastosować podobnie jak rozmaryn czy miętę. Wystarczy, że namoczysz szmatkę lub serwetkę octem jabłkowym i położysz na bolącym karku nawet na kilka godzin. Po tym czasie zesztywnienie i ból powinno ustąpić. Minusem tego rozwiązania jest niestety zapach octu jabłkowego, który może przeszkadzać. 

Źródło: pexels.com/Karolina Grabowska

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wykorzystać fotobudkę do urozmaicenia twojego wydarzenia?
/
Jak wykorzystać fotobudkę do urozmaicenia twojego wydarzenia?
Odkryj, jak fotobudka może dodać pikanterii Twojemu wydarzeniu. Zapewniamy praktyczne porady i korzyści z użycia fotobudki do ożywienia imprezy.
Czym właściwie jest teleradiologia? 
/
Czym właściwie jest teleradiologia? 
Jest to rewolucyjna technika szybkiej diagnozy podbijająca powoli Polskę.
Tworzenie harmonii wewnętrznej. Klucz do zrównoważonego stylu życia
/
Tworzenie harmonii wewnętrznej. Klucz do zrównoważonego stylu życia
Odkryj tajemnicę zrównoważonego stylu życia poprzez tworzenie harmonii wewnętrznej. Dowiedz się, jak wysoki poziom spokoju może przyczynić się do lepszego zdrowia i większego zadowolenia z życia.